Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


WojtekB

Użytkownik od 15 paź 2005
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny Wczoraj, 13:39

Moje posty

W temacie:Jaki najmniejszy gatunek?

08 września 2021 - 13:55

To rzeczywiście małe, nie przychodzi mi do głowy nic dla czego takie terrarium mogłoby być docelowym zbiornikiem i byłoby dostępne w handlu (szczególnie CB'ki).


W temacie:Jaki najmniejszy gatunek?

02 września 2021 - 07:55

Niewielkie terrarium tzn. jakich wymiarów?

Ciężko ocenić co jest małym gatunkiem bo to pojęcie bardzo płynne, dla jednych mały będzie np. samiec Boa imperator z którejś z populacji CA a dla innego dopiero np. Diadophis sp. to mały wąż.


W temacie:Jak długo wstrzymać się z braniem nowego węża na ręce?

02 września 2021 - 07:43

Daj mu tydzień i spróbuj nakarmić, jak zje to odczekaj 3-4 dni i możesz na chwilę wyciągnąć. Jeżeli nie zje to daj mu kolejny tydzień i znów próbuj karmić+ czekać parę dni po jedzeniu.

 


W temacie:Mały boasek - problemy z pyszczkiem, dziwne zachowanie.

24 marca 2021 - 09:26

Wychodzi na to, że miał i Adeno i Arena.

Objawy, które opisywałeś mocno sugerowały IBD (czyli Arena). Tak jak wspomniałem jeżeli planujesz kolejnego to kup nowe terrarium/ pojemnik + całe wyposażenie.

Z tego co można przeczytać w internecie, usłyszeć od weterynarzy lub hodowców to spory odestek boa jest nosicielem któregoś z wirusów, wiele (albo i większość) z nich jest bezobjawowych. Niestety negatywny wynik testów PCR wcale nie daje 100% gwarancji, że wąż jest "czysty" więc ciężko się przed tym bronić. Chyba nie do końca wiadomo też co powoduje, że wąż zaczyna mieć objawy. Póki co nie ma też niesetety sposobu wyleczenia wirusa; można próbować zwalczać objawy i czasami się to nawet udaje ale wirusa z organizmu gada nie usuniesz.


W temacie:Mały boasek - problemy z pyszczkiem, dziwne zachowanie.

11 marca 2021 - 12:17

Czy wąż miał pobierane na wizycie wymazy do badań wirusologicznych albo sekcję z pobraniem próbek do badań już po śmerci?

Probelmy ze strony układu oddechowego, wymioty, objawy neurologiczne (w tym tzw. "star gazing" czyli trzymanie głowy skierowanej w górę) to objawy bardzo typowe dla IBD (w IBD występują też np zapalenia jamy ustenj, które też zostały wymienione jako jeden z porblemów węża, o którym jest post).

Jeżeli masz inne węże sugerowałbym zrobienie im badań na Arenawirusy, niezależnie czy to boa, pytony czy coś z węży właściwych. Niby właściwe nie cierpią na to szczególnie często ale też mogą z tego co wiem złapać. Jeżeli planujesz kolejnego węża nie używaj tego samego pojemnika/ terrarium w którym był ten osobnik ani żadnego sprzętu z którym miał bezpośredni kontakt.

Warto też by było poinformować sprzedawcę o sytuacji (choć dobrze w taki wypadku mieć badania potwierdzające hipotezę). Boasy potrafią być nosicielami tego dziadostwa bez żadnych obajwów bardzo długo ale kiedy się uaktywni ratunku nie ma, można leczyć objawowo ale gad jest skazany raczej na śmierć.

Generalnie temat był głośny jakiś czas temu, obecnie mam wrażenie, że nieco zastąpiony przez Nidowirusa bo ostatnio to ten dał się mocno we znaki hodowcom M. viridis głównie. Niestety ciągle na dobrą sprawę nie wiele wiadomo o wirusie i chorobie, którą powoduje.© 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.