Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Tu chodzi o zdrowie żółwia stepowego!!

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
13 odpowiedzi na ten temat

#1 frydrych1

frydrych1
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5328 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wałbrzych

Napisany 15 listopad 2005 - 19:13

witam....otrzymalem dzis dwa zolwie stepowe sa dorosle i podobno kopuluja ze soba zostaly mi oddane jako darowizna, w dobre rece. siostra czlowieka ktory mi je oddal nie opiekowala sie nimi za dobrze a dokladniej nie podawala mu tego co powinien jesc bo np. dawala im salate i nie podawala zadnych witamin ani wapnia....i to mysle ze bylo przyczyna tego ze samica ma cos nie tak z nogami tylnymi a dokladnie to ma je dosc chude i ciagnie je za soba nie uzywa ich ale potrafi nimi normalnie ruszac to mnie dziwi... gdy zauwazono ta wade poszli z nimi do weta i podawal on zolwicy sporo zastrzykow ale skutku nie bylo wiec sie poddali. i tak sobie zyje do teraz i teraz ja chce zeby zyla normalnie lecz nie do konca wiem jak to zrobic czy podawanie witamin i wapnia postawi ją na nogi i mam nadzieje ze mi pomorzecie w tym...i jeszcze jedno...samiec z nia kopulowal podobno wiele razy ale jaj nie zniosla nigdy przypuszczam ze powodem byla jej wada ale slucham was...doswiadczonych hodowcow. tak wiec prosze o jaka kolwiek pomoc i dobre rady dzieki i pozdrawiam!

Podobne tematy: Tu chodzi o zdrowie żółwia stepowego!!     x

#2 NatalaC

NatalaC
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5118 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Szczecin

Napisany 15 listopad 2005 - 19:35

Jako że nie znam się na żółwiach lądowych moge ci radzić tylko jedno, idź z nią do dobrego weterynarza. Ale specjalisty od gadów, a nie takiego zwyczajnego. W końcu nie wiadomo u kogo byli wczesniejsi własciciele.

#3 frydrych1

frydrych1
  • Terrarysta

Napisany 15 listopad 2005 - 21:24

no w moim miescie jest troche ciezko o weta od gadow....jak widac wet nie pomogl wiec czekam na dalsze rady :)

#4 JoShi

JoShi
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5797 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 16 listopad 2005 - 10:23

siostra czlowieka ktory mi je oddal nie opiekowala sie nimi za dobrze a dokladniej nie podawala mu tego co powinien jesc bo np. dawala im salate i nie podawala zadnych witamin ani wapnia....i to mysle ze bylo przyczyna tego ze samica ma cos nie tak z nogami tylnymi a dokladnie to ma je dosc chude i ciagnie je za soba nie uzywa ich ale potrafi nimi normalnie ruszac to mnie dziwi...

JEsli mieszkala na podlodze to wcale mnie nie dziwi. Gdzie teraz mieszka ? Ma terrarium, Lampke UVB ? Bez tego zadne podawanie wapnia nie pomoze. Do wyciagniecia zolwia z tego stanu nie jest niezbedny weterynarz. Robilam to kilka tazy z dobrymi skutkami. Podstawa to dobre terrarium, odpowiednie podloze, temperatura i UVB oraz odpowiednia dieta.

samiec z nia kopulowal podobno wiele razy ale jaj nie zniosla nigdy przypuszczam ze powodem byla jej wada

Gdyby zwyrodnienie bylo przyczyna zatrzymania jaj to juz dawno zolwica by sie przekrecila. To normalne, ze nie znosi jajek, po prostu nie produkuje ich jeszcze. A ze samiec z nia kopuluje to nic nie znaczy. Moje samice mieszkaja z samcem piec albo szesc lat a dopiero w te wakacje jedna z nich, starsza zniosla jaja.

#5 frydrych1

frydrych1
  • Terrarysta

Napisany 16 listopad 2005 - 12:48

nic mi nie wiadomo o tym zeby mieszkala na podlodze. a co do uvb to latem byly trzymane na dworze w zagrodzie oczywiscie w cieple dni tylko tak wiec chyba jej tego nie brakowalo. piszesz ,,odpowiednie podloze" tzn jakie? ja zrobilem mix piasek torf włókno kokosowe zmielone i kostki i mech oraz kora hehe spory mix.

#6 JoShi

JoShi
  • Terrarysta

Napisany 16 listopad 2005 - 13:04

nic mi nie wiadomo o tym zeby mieszkala na podlodze.

A jakie miala terrarium ? Rozmiar, wyposazenie, oswietlenie ogrzewanie.

a co do uvb to latem byly trzymane na dworze w zagrodzie oczywiscie w cieple dni tylko tak wiec chyba jej tego nie brakowalo.

To nie stety nie zawsze wystarcza. Mysle, ze UVB Cie nie ominie. Bez tego podawanie wapnia nic nie pomoze a wrecz moze zaszkodzic.

piszesz ,,odpowiednie podloze" tzn jakie? ja zrobilem mix piasek torf włókno kokosowe zmielone i kostki i mech oraz kora hehe spory mix.

Na przyszlosc z piasku i torfu raczej zrezygnuj. Podloze musi byc odpowiednio grube, nie moze sie zbytnio osypywac podczas kopania czyli wszystko co napisales oprocz piasku i torfu bedzie OK. Poza tym podloze musi byc takie, zeby gadzince nie slizgaly sie nogi tak jak to bywa na podlodze. No i oczywiscie jak juz zacznie odzyskiwac wladze w tylnych nogach to musi miec odpowiednio duzo miejsca do przemieszczania sie.
Wazne jest rowniez, aby gadzina miala naprawde odpowiednia temperature i oswietlenie. W przeciwienstwie do zdrowych zolwi u takiego rekonwalescenta temperatura w nocy nie powinna spadac ponizej 20 C.
Jeszcze nie spadl snieg, wiec wybierz sie gdzies i poszukaj babki, mleczu i koniczyny. To najlepszy sposob na uzupelnienie witamin i mineralow.

#7 frydrych1

frydrych1
  • Terrarysta

Napisany 16 listopad 2005 - 14:51

no wlasnie zolwie te byly od malego trzymane e zbyt malym terrarium jak to bywa w bardzo amatorskich hodowlach..one byly jako zwierzatka dla dziecka....:/

#8 Dora

Dora
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5509 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 16 listopad 2005 - 15:46

Mysle,ze jednak dobrze byloby abys przyjechal do Wroclawia do weta-polecam
dr Jarka Zajaczkowskiego.Z Walbrzycha do Wroclawia to nie jest az tak daleko.
Proponuje zamin zima na dobre nie przyjdzie-a to juz tuz,tuz- znajdz lake z mleczem,koniczynka -jesli juz nie bedzie to zamow suszone poprzez internet(jakis miesiac temu bylo na forum o suszonym jedzonku).Reszta tak jak juz poprzednicy pisali.

#9 JoShi

JoShi
  • Terrarysta

Napisany 16 listopad 2005 - 15:51

jesli juz nie bedzie to zamow suszone poprzez internet(jakis miesiac temu bylo na forum o suszonym jedzonku).Reszta tak jak juz poprzednicy pisali.

To nie jest takie proste jak sie wydaje. Wprowadzenie nowych skladnikow do diety moze byc bardzo trudne a szczegolnie jesli bedzie to siano.

#10 JoShi

JoShi
  • Terrarysta

Napisany 16 listopad 2005 - 15:54

no wlasnie zolwie te byly od malego trzymane e zbyt malym terrarium

I to moze byc przyczyna, mialam taki przypadek i udalo sie. Tak wiec zmiana diety, obszerne terrarium duzo wygrzewania i naswietlanie UVB. Na poczatku sprobuj karmic z reki, jasli wogole sie da. Potem wykladaj jedzenie w niewielkiej odleglosci od samicy, tak aby musiala podpelznac. Kontroluj czy napewno je. Jesli samiec bedzie jej przeszkadzal, to na okres rekonwalescencji musisz go odseparowac.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).