Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Testudo hermanni - żółw grecki



Stan prawny

Aneks UE: Aneks A
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II
Gatunek inwazyjny w Polsce: Nie

Skale

Trudność: Brak danych
Dostępność: Brak danych
Siła jadu: Brak danych
Załączony obraz: 1.jpg
0. Testudo hermanni - żółw grecki
Załączony obraz: 2.jpg
1. Testudo hermanni - żółw grecki
Załączony obraz: 3.jpg
2. Testudo hermanni - żółw grecki

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Testudo hermanni (Gmelin, 1789)
Nazwa polska Żółw grecki
Nazwa angielska Hermann`s Tortoise
Nazwa niemiecka Die Griechische Landschildkröten
Podgatunki W obrębie gatunku wyróżniamy dwa podgatunki:
- Testudo hermanni hermanni
- Testudo hermanni boettgeri

Niektórzy naukowcy klasyfikują żółwia dalmatyńskiego ( Testudo hercegovinensis) jako trzeci podgatunek żółwi greckiego.
Występowanie Albania, Bułgaria, Grecja, Hiszpania, Macedonia, Rumunia, Turcja, Włochy


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w stadzie
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium stepowe
Wielkość terrarium dla dorosłego 120x80x180 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB 10%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek naziemny
Informacje wstępne Są to żółwie osiągające wielkość 20-30 cm. Pancerz jest wysoko wysklepiony, ma barwę jasnożółtą, jasnobrązową lub oliwkowobrązową. Na środku każdej tarczki widnieje ciemnobrązowa lub czarna plama. Przednie kończyny zaopatrzone w pięć pazurów, tylne w cztery. Na czubku ogona znajduje się duża łuska. Pancerz brzuszny (plastron) również barwy żółtawej lub jasnobrązowej z czarnymi plamami.

Żółw grecki często mylony jest z żółwiem śródziemnomorskim, zwanym również mauretańskim (Testudo gracea). Lecz występuje kilka cech różniących te dwa gatunki:

- nie podzielona tarczka nadogonowa u Testudo gracea
- ogon zakończony pazurem u Testudo hermanni
- obecność ostróg na tylnych nogach żółwia mauretańskiego Testudo graeca
Wygląd samca Samce są mniejsze od samic, zazwyczaj dorastają do 20cm, ich ogony są dłuższe i grubsze i przylegają do ciała.
Wygląd samicy Samice są większe, mają krótszy ogon i nie trzymają go tak na boku.
Biotop Żółw grecki preferuje śródziemnomorskie lasy dębowe i porośnięte roślinnością zimozieloną w czasie ich szczytowej wegetacji, a kiedy zaczyna ona znaikać można spotkać go głownie na suchych łąkach, jałowych obszarach porośniętych karłowatą roślinnością, skalistych stokach, czy nawet polach uprawnych. Najczęściej spotkać go można do 600 m.n.p.m.
Temperatura 25-30°C, pod promiennikiem 35-40°C, w nocy temperatura nie powinna spadać poniżej 20°C.
Wilgotność W części suchej 30-35%,w cześci wilgotnej 70%.
Terrarium Najlepszym rozwiązaniem jest terrarium zewnętrzne, w którym żółw mógłby przebywać od wiosny do wczesnej jesieni, natomiast resztę roku powinien zimować. Jeśli mamy możliwość sprawić naszym ulubieńcom chociaż wybieg na lato, to jak najbardziej to zróbmy. wpłynie to wspaniale na kondycję zwierzęcia. Wnętrze wybiegu powinno być dobrze nasłonecznione, bez przeciągów, mieć miejsca zacienione i chłodne.. Pamiętać należy o dobrym zabezpieczeniu wybiegu( zarówno przed drapieżnikami, jak i przed ucieczką żółwi).

Jeśli chodzi o terrarium, najbardziej polecanym do hodowli tych żółwi jest terrarium typu otwartej szuflady. Zalecane wymiary to 8x długość pancerza, a szerokość 4x długość pancerza. Terrarium powinno być podzielone na dwie strefy: chłodniejszą, wilgotniejszą i cieplejszą, suchą. U żółwi greckich podłoże powinno być piaskowo-trawiasto-kamieniste plus wspomniana wcześniej część wilgotna.
Na strefę suchą nada się darń ( ususzona), na wilgotną możemy zastosować ziemię, lub żywą darń. W terrarium powinny znaleźć się kryjówki, konary, płaskie kamienie.Obowiązkowo należy umieścić w zbiorniku pojemnik na wodę i na karmę.
Żywienie Żółwie Testudo sp. należą do obligatoryjnie roślinożernych, dodawanie białka zwierzęcego, warzyw, czy owoców do ich diety mija się z ich potrzebami pokarmowymi. Dieta owinna być wysoko błonnikowa, niskobiałkowa i nisko węglowodanowa. Pokarm żółwi w naturze jest uzależniony od pór roku i składa się całkowicie z roślinności ziołowo-trawiastej.

Można tutaj wymienić szeroką gamę roślin polnych, w szczególności wiele popularnych chwastów i ziół, tj. mniszek lekarski, babka szerokolistna i lancetowata, wszystkie odmiany koniczyny, liście pokrzywy ( mocno zgniecione lub sparzone gorącą wodą), przywrotnik pospolity, powój polny, liść brzozy, lucerna, kwiat malwy, kwiat nagietka lekarskiego, krwawnik, niezapominajka, tasznik, wyka, fiołek.

Absolutnie i pod żadnym pozorem żółwi nie można karmić : mięsem, jajami, żółtym i białym serem, makaronem, bułką moczoną w mleku, karmą dla psów i kotów itp.
Rozmnażanie Zaloty są dość agresywne, samiec podgryza samicę po skorupie, nogach, szyi - jest to całkowicie naturalne zachowanie, trzeba jednak kontrolować sytuację, ponieważ samce są bardzo natarczywe, a przez dłuższy czas napastowane samice, tracą ochotę na rozmnażanie.

Samica składa raz lub dwa razy do roku 3-12 jaj o wymiarach 30-45x20-30 mm w luźnej, piaszczystej ziemi. Inkubacja przy temperaturze 28°C sprawia, ze wykluwają się głównie samice (po 60-65 dniach), przy 32°C głównie samce ( po 55-60 dniach). Żółwiki po wykluciu mają wielkość 30-35 mm., Samce dojrzałość osiągają wcześniej od samic, w wieku 8-12 lat, przy długości karapaksu 12-13cm. Z kolei samice do rozrodu s a gotowe po 11-13 latach, przy długości 15 cm.

Duże znaczenie dla udanego rozmnożenia w niewoli ma zapewnienie zwierzętom snu zimowego (hibernacji) i zewnętrznych wybiegów.

Zimowanie Zimowane powinny być tylko osobniki zdrowe. W październiku temperatura w terrarium powinna być redukowana, tak aby pod koniec miesiąca wynosiła 8°C. Karmienie powinno być w tym czasie stopniowo zawieszane, poza stałym dostępem do wody. Przy 7°C żółwie zaczynają sie zagrzebywać w podłożu, jest to czas w którym należy przenieść je do docelowych pojemników w których przezimują. Pojemnik z żółwiem powinien znajdować się w pomieszczeniu,w którym temp wynosi od 3 do maks 6°C, dlatego do tego celu najlepiej nadaje się piwnica lub lodówka.
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/testudo-hermanni-zolw-grecki-174.html
Źródła informacji forum.zolw.info
www.tortoise.org
testudo-hermanni.prv.pl
www.terrarium.com.pl
http://www.schildkroetenwelt.com
chelonia.org

Informacje

Dodano przez: Nook
Pomogli: Nook, karakula,
Dodano: mar 31 2013 03:03
Aktualizowano: maj 11 2015 21:03
Wyświetlenia: 17605
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.