Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

warunki hodowli

- - - - -  
Godziny oświetlenia terrarium

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
79 odpowiedzi na ten temat

#21 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2229 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 23 sierpień 2019 - 14:48

Wiercisz dziurę w wentylacji, przekładasz kabel, montujesz kable w oprawce i gotowe.

Podobne tematy: Godziny oświetlenia terrarium     x

#22 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 23 sierpień 2019 - 15:21

Bez jakiejkolwiek osłonki, bo to co mam jest akurat mocno tymczasowe.

Załączone pliki

#23 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2596 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 23 sierpień 2019 - 15:43

Pamiętaj, że lampę montujesz w jednym z końców terra - wtedy gekon będzie mógł wybierać strefę z odpowiednią dla niego temp: na 1 stronie ciepło - w przeciwlegej automatycznie będzie chłodniej. Jeśli grzewczą zamontujesz na środku to w zbiorniku nie będzie rozkładu temp i wszędzie będzie mniej więcej taka sama.

#24 Rarwrr

Rarwrr
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2339 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 23 sierpień 2019 - 19:28

Spokojnie, wszystkie podstawy doczytalem i dzięki wielkie za rady. Smok już w domu, na pewno będę musiał ulepszyc wilgotna strefe - mam nadzieję że targi w niedzielę mi w tym pomogą :D na razie zdjęcie zrobione na szybko, nie chce go dziś stresowac. Jeszcze raz dzięki jestem przeszczęśliwy :D ps. Zgasiłem mi już światełko dlatego tak ciemno :)
Mój geko:

Załączone pliki

#25 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 671 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 23 sierpień 2019 - 19:34

@Jaguś, myślę, że trafniejszym określeniem byłoby "zwierzęta o aktywności zmierzchowej" - tak też klasyfikują je naukowcy zajmujący się tematem oświetlenia dla gadów (How much UV-B does my reptile need? The UV-Tool, a guide to the selection of UV lighting for reptiles and amphibians in captivity - spójrz na Figure 4.). 

Przy Eublepharis macularius zdania również są podzielone, coraz więcej hodowców decyduje się na naświetlanie ich UVB. Firma Arcadia stworzyła specjalnie do tego przeznaczoną lampę o nazwie ShadeDweller i zwierzęciem reklamującym ją jest właśnie E. macularius. Z badań przeprowadzonych na tym gatunku wynika, że są one w stanie korzystać z dostępu do promieni UVB (Evaluating the Physiologic Effects of Short Duration Ultraviolet B Radiation Exposure in Leopard Geckos (Eublepharis macularius)), inne badania przeprowadzone na kilku gatunkach gadów ukazywały wyższość naświetlania nad sztuczną suplementacją (niestety nie pamiętam w tej chwili tytułu). Kolejne badania przeprowadzone na większej liczbie gatunków pokazały, że jaszczurki o aktywności zmierzchowej lub nocnej mają skórę pozwalającą na większą penetrację przez UV (Solar Radiation through the Living Body Walls of Vertebrates with Emphasis on Desert Reptiles), co według naukowców ma zapewnić im odpowiedni poziom ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe. Sama Frances Baines na grupach na Facebook przez siebie prowadzonych zachęca do stosowania UVB w hodowli Eublepharis macularius nie negując dotychczasowych sukcesów hodowców nie używających lamp UV, ale wymieniając inne potencjalne korzyści: "its bactericidal, fungicidal and viricidal properties; its direct effect on the immune system of the skin; its effect upon production of melatonin; and of beta-endorphins". A sami właściciele osobników tego gatunku nierzadko widują swoich podopiecznych odpoczywających bezpośrednio pod źródłem promieniowania, co nie jest przypadkowe, gdyż jaszczurki widzą UVA i wyczuwają UVB

#26 MartaCrystal Online

MartaCrystal
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1366 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 24 sierpień 2019 - 07:35

Jaki smieszny glucio :) mysle, ze ma moze pol roku, ale na pewno jest mlody, bo ma jeszcze te dzieciece paseczki na ciele. Zrob od razu badanie kalu. Na 99% ma pasozyty.

Co do UV, spotkalam sie raz z porada weterynaryjna przy bardzo zaniedbanej jaszczurce, zeby ja ok 15 min dziennie UVem doswietlac. Jako ze ona malo sie ruszala, a ja nie mialam lampy UV, kladlam glucia zeby lebek mial w cieniu a reszta w slonku bezposrednio. O dziwo jaszczurka tolerowala zabieg.

#27 Rarwrr

Rarwrr
  • Terrarysta

Napisany 24 sierpień 2019 - 08:53

Finalnie kupiłem od hodowcy - czemu miałby mieć pasozyty? :o

#28 MartaCrystal Online

MartaCrystal
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1366 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 24 sierpień 2019 - 08:56

Mimo wszystko zbadaj. Zazwyczaj maja...

#29 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

• Koordynator działów

Napisany 24 sierpień 2019 - 09:15

@MartaCrystal Bez przesady, zazwyczaj nie mają jak są od hodowcy. Zbadać warto, ale do tej pory tylko gaz trafiłam na pasożyty "w gadzie" z dobrego źródła.

#30 Rarwrr

Rarwrr
  • Terrarysta

Napisany 24 sierpień 2019 - 09:17

Pewnie, kał oddam chociazby profilaktycznie w poniedzialek, dziś już nie zdążę bo wet od gadów zamyka się o 11 a to kawaleczek. Dzięki za wskazowke.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).