Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

rozmnażanie

- - - - -  
Gekony lamparcie składanie jej i stan samic

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
36 odpowiedzi na ten temat

#1 InesLilith

InesLilith
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1692 dni
  • Polska / Zachodniopomorskie / Kołobrzeg

Napisany 24 maj 2019 - 13:18

Witam was serdecznie, mam pewne obawy co do moich samic, mam 1 samca i 3 samiczki w jednym dużym terrarium, maja zapewnione bardzo dobre warunki (mokra kryjówka, sucha, wyspa ciepła, basenik itp.) Do tej pory wszystko było w porządku, martwi mnie jednak stan dwóch samic. Temperatura od 23 do 31 st. pod żarówką.

1. Samica złożyła dwa jaja w tym jedno pierwsze niewykształcone jakieś 2,5 miesiaca temu (prawdopodobnie ze stresu ponieważ musiałam niestety w tamtym czasie je przetransportować- jestem zła na siebie z tego powodu) dwa pozostałe jaja zniosła na dniach w dużych odstępach czasowych, wszystkie się zapadły. Samica nie składała ich w kryjówce tylko na papierze.
Samica odmawia jedzenia i widzę że sporo schudła, również pod pachami widzę że wykorzystała swoje „zapasy” zachowanie na codzień nie wzbudza żadnych obaw. Przed znoszeniem była bardzo solidnie odkarmiona. Przyłapałam ją na podjadaniu wermikulidu z mokrej kryjówki.

2. Samica druga, również bardzo ładnie odkarmiona apetyt ma nienaganny, zaczyna mnie jednak martwić czy nie doszło do jakiegoś zatrzymania jaj ponieważ od dłuższego czasu nie złożyła żadnego jaja. Nigdy wcześniej nie dawała jaj od kiedy ją mam.

Trzecia samica praktycznie nie dawała się samcowi, i jest bardzo agresywna w stosunku do niego. Nie wiem czy nie oddzielić jej od reszty lub samego samca ponieważ odnoszę wrażenie że samiec jest „zastraszony” przez tą jedna samicę. Ogólnie gekony dogadują się względem siebie nie widziałam jakiś większych bujek oprócz brutalnego traktowania trzeciej samicy względem samca. (Silne szarpanie, machanie ogonem)

Czy mogę jakoś poprawić warunki gekonom? Może przydałaby się lepsza mokra kryjówka? Wyższa temperatura? Mam odsłonięte deko od niej ponieważ wolałam kontrolować czy któreś z gekonów nie zniosło właśnie jaja i czy nie zjadają wermikulidu.
Czy można przeprowadzić odrobaczanie w tym czasie?
I ostatnie pytanie, znacie polecacie weterynarzy zajmujących się gekonami w okolicach Szczecina lub Kołobrzegu/Koszalina? Wolałabym kogoś poleconego i jak najbliżej Kołobrzegu aby ograniczyć stres samicom w razie gdyby zaszła taka potrzeba.

Podobne tematy: Gekony lamparcie składanie jej i stan samic     x

#2 Dagn

Dagn
  • Terrarysta
  • Z nami od: 586 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 24 maj 2019 - 13:37

Czy można przeprowadzić odrobaczanie w tym czasie?

Jedynie na to pytanie umiem Ci odpowiedzieć: nie można.

Jak moja samiczka owulowała i wykształcały się jaja, wykryto nicienie i wet mówiła, że dopóki nie złoży, nie ma opcji z podawaniem leków.

A mają jakieś pasożyty, że chcesz odrobaczać?

#3 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2223 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 24 maj 2019 - 14:49

W jakim wieku są gekony i od jakiego wieku są trzymane razem? I dlaczego chcesz je rozmnażać?

#4 InesLilith

InesLilith
  • Terrarysta

Napisany 26 maj 2019 - 10:20

Dziękuje za odpowiedzi, zaczekam z odrobaczaniem. :)
Gekony były odrobaczane rok temu i spotkałam się z opiniami że co jakiś czas powinno się podawać gekonom preparat na odrobaczanie zwłaszcza gdy dzieje się coś niepokojącego, miałam już raz przypadek i szukałam długo powodu braku apetytu, lizaniu kloaki i chudnięcia.

Gekony są ze sobą od października 2018 roku. Mam gotowy inkubator, młode chciałam aby zostały u mnie w domu. Samice: 3 lata, 4 lata, 5 lat, samiec ma 6,5 roku.

#5 VisibleNoise W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2223 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 26 maj 2019 - 10:25

To dosyć ambitny plan, bo wszystkie samce będziesz musiał trzymać osobno.
Gadów nie odrobaczywia się bez badania kału.

#6 InesLilith

InesLilith
  • Terrarysta

Napisany 26 maj 2019 - 10:30

Jestem tego świadoma, dlatego też temperaturę dostosuję odpowiednio do wylęgu samic, a jeżeli trafią się samczyki mam odpowiednią ilość terra.
W planie mam oddzielenie samca od samic, nie chcę niepotrzebnie męczyć dziewczyn.
Dlatego też pytam o dobrego weterynarza bo niestety u mnie w mieście nie mam zbyt dużo do wyboru, odrobaczanie konsultowałam z weterynarzem który osobiście oglądał gekonicę.

#7 jot023

jot023
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1410 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 26 maj 2019 - 20:10

no_image.jpg
  Lek. wet. Jolanta Komorowska Zachodniopomorskie Szczecin
no_image.jpg
  Lek. wet. Leonard Gugała Zachodniopomorskie Szczecin
no_image.jpg
  Lek. wet. Mirosław Wróbel Zachodniopomorskie Szczecin
no_image.jpg
  Lek. wet. Katarzyna Sulima - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych Zachodniopomorskie Szczecin
no_image.jpg
  Lek.wet Iwona Kurłowicz Zachodniopomorskie Łobez
no_image.jpg
  Lek. wet. Malwina Maruszewska-Gajek - Specjalista Chorób Zwierząt Nieudomowionych Zachodniopomorskie Szczecin
no_image.jpg
  Lek. wet. Szymon Teliński Zachodniopomorskie Aleksandrów Kujawski
no_image.jpg
  Lek. wet. Paula Staniszewska Zachodniopomorskie Szczecin

#8 sebekol

sebekol

Moderator w działach gekony i gekon lamparci

• Moderator
  • Z nami od: 4123 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 04 czerwiec 2019 - 10:34

Trochę chłodno. U mnie 30 stopni jest po całości, punktowo ok. 34. A temperatura wpływa na wszystko, co się dzieje w ich organizmach.

#9 InesLilith

InesLilith
  • Terrarysta

Napisany 04 czerwiec 2019 - 11:02

Zmieniłam oświetlenie i podniosłam temperaturę w terrarium- miałam kiepskie żarówki. Teraz mają około 35 stopni pod żarówką ponad to oddzieliłam samicę która mi najbardziej zeszczuplała i przebywa obecnie w kwarantannie, pod promiennikiem ma 38 stopni oraz chłodniejsze miejsce. Zauważyłam że gekony (samica i samiec) często liżą się w okolicach odbytu. Czekam aż samica załatwi się aby wziąć kał do badania. Nadal odmiawia pokarmu, reszta stada je normalnie.
Dziękuje wam za rady, jestescie niezastąpieni.

AKTUALIZACJA!
Sprzątając duże terrarium znalazłam dzisiaj około 8 sztuk miniaturowych robaczków pod samą lampą, wyglądem przypominały mini mrówki lub pluskwy? Od razu przystąpiłam do usuwania ich, (mniejsze od 1mm) i znalazłam jedną dziwnie wyglądającą kupę. Czy ktoś miał może podobny problem? Wszystkie maluchy obejrzałam od tylu i nie widziałam żadnych nieprawidłowości w okolicach kloaki.
Rozrobiłam gorącą wodę z octem i uprzednio odkurzone terrarium za pomocą spryskiwacza dwa razy obficie zlałam całą ściankę i terrarium wokół, duże oraz małe. Części ruchome osobno zalałam wrzątkiem i również potraktowałam rozrobionym octem. Odpowiednio długo wietrzyłam do ulotnienia się zapachu i wyschnięcia ścianki.

Podsyłam zdjęcia:

Robaczek: (miałam mikro obiektyw w telefonie)
https://zapodaj.net/images/ed4450892bc90.jpg

Kupa:
https://zapodaj.net/images/b9963dd4fe151.jpg

Edytowany przez InesLilith, 04 czerwiec 2019 - 17:11.

#10 MartaCrystal

MartaCrystal
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1360 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 05 czerwiec 2019 - 06:07

Odkazilas, wiec robaczki pewnie juz zdechly, ale mogly to byc te nieszkodliwe robaczki, ktore zyja w sciolce/glebie (skoczogonki chyba?)

Tu jednak trzeba robakoeksperta.

Jesli to bylyby roztocza, twoje geki bylyby pogryzione (plamki krwi na ciele).

Kupa, hmmm, najlepiej wziac taka do weta, moje tez czasem robią "dziwne" kupy, szczegolnie po dlugim czasie postu.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).