Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

rozmnożenie jaszczurki

- - - - -  
Rozmnożenie - Japalura splendida

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 Staruszek

Staruszek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3313 dni
  • Polska / Mazowieckie / Pułtusk

Napisany 13 kwiecień 2019 - 20:06

Hej,

chciałbym się pochwalić rozmnożeniem tego gatunku :-D Moje trio posiadam półtora roku, osobniki z odłowu.

Do kilku kopulacji doszło w grudniu i jedna z samic złożyła 8 jaj 26 stycznia 2019. Jedno z jaj było mocno zgniecione ale też zostało przeniesione do inkubatora (po tygodniu zapadło się całkowicie i obeschło) więc pozostało 7 jaj i wszystkie wyglądały na zapłodnione.

Załączony plik  IMAG15191.jpg   48,87K   4 pobrań

Inkubacja trwała 45 dni i wszystkie młode wykluły się 12 marca 2019. Inkubacja była prowadzona w obniżanej stopniowo temperaturze: początkowo 29 °C i na sam koniec 27 °C. Obniżanie temperatury odbywało się co około 2 tygodnie. Był to eksperyment ze względu na brak dokładnych informacji na temat temperatury podczas inkubacji dla tego gatunku.

Załączony plik  IMAG15401.jpg   48,45K   3 pobrań

Załączony plik  IMAG15471.jpg   91,17K   3 pobrań

Załączony plik  IMAG15501.jpg   71,79K   3 pobrań

Załączony plik  IMAG15481.jpg   65,37K   2 pobrań

Młode mają już miesiąc i mają się dobrze, na drugi dzień po wykluciu bardzo ładnie polowały na wylęg świerszcza i młode mączniki dostosowane rozmiarem do młodziaków. Suplementacja oczywiście jest stosowana.

Podobne tematy: Rozmnożenie - Japalura splendida     x

#2 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1841 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 13 kwiecień 2019 - 20:17

Gratulacje!

Świetnie, że coś nowego się w Polsce rozmnaża.

No i zawsze miło, gdy coś z odłowu uda się rozmnożyć.

Ciekaw jestem obserwacji co do płochliwości: dorosłych, gdy były kupione, po półtora roku (czy nastąpił jakiś postęp) i młodych (czy mogą być mniej płochliwe od rodziców, skoro są CB, jeśli rodzice w ogóle są płochliwe).

#3 Staruszek

Staruszek
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3313 dni
  • Polska / Mazowieckie / Pułtusk

Napisany 13 kwiecień 2019 - 21:39

Dzięki wielkie, co do płochliwości to dorosłe są w miarę przyzwyczajone do obecności człowieka i nie wpadają w jakiś popłoch, potrafią zjeść z pęsety, ogólnie nie staram się ich 'oswajać' bo wolę mieć "dzikusy". Na początku jak do mnie trafiły to też nie było źle ale może to być wywołane przez to, że mam nieźle zarośnięte terrarium więc mają bardzo dużo kryjówek dlatego też może i stres był mniejszy. W ciągu dnia to latają po terrarium jak szalone (w okolicy przedniej szyby, często skaczą do zbiornika z wodą) i można je spokojnie obserwować, dopiero jak zacznie się majstrować przy terrarium to zastygają i po chwili szukają bardziej ustronnego miejsca. Młode zależy od dnia i godziny, zauważyłem że rano są bardziej płochliwe a w godzinach popołudniowych nawet manewry w terrarium ich nie ruszają za bardzo i pokarm z pęsety przyjmowały po 2 tygodniach więc można się spodziewać że będą mniej płochliwe.

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3114 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 14 kwiecień 2019 - 03:29

@Staruszek Proponowałbym wrzucić to do raportu rozmnożeniowego na terrarium.com.pl :) Wtedy mogę ten raport podpiąć pod opis gatunkowy na TCP. Zaraz trochę to ogarnę, później ewentualnie można dodać jakieś zdjęcia dorosłych jeśli jakieś masz i te powyżej jeśli nie masz nic przeciwko i opublikować.

Swoją drogą, chyba nazwa gatunkowa tej jaszczurki się zmieniła na Diploderma splendidum.

#5 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1841 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 14 kwiecień 2019 - 09:12

Mniejsza płochliwość młodych w późniejszych godzinach może być związana z nagrzaniem się.

Nagrzany gad to bardziej czujny gad i może pewniejszy siebie. U bardziej płochliwych gatunków anolisów też to zauważyłem, że gdy się nagrzeją późnym przedpołudniem, to dają się obserwować. A gdy lampy grzewcze jeszcze nie świecą rano, czy już nie świecą wieczorem, to uciekają i się chowają, choć ledy i UVB nadal świecą.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).