Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Japalura splendida



Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Brak danych
CITES: Nie jest na liście CITES
Gatunek inwazyjny w Polsce:

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Gatunek niejadowity
Załączony obraz: 2.jpg
0.
Załączony obraz: 3.jpg
1.
Załączony obraz: 1.jpg
2.

Gatunek

Nazwa gatunkowa: Japalura splendida (Barbour & Dunn, 1919)
Nazwa polska Chińska agama górska
Nazwa angielska Splendid Japalure, Green Striped Tree Dragon, Banana Split Mountain Lizard
Nazwa niemiecka Chinesische Bergagame
Podgatunki Brak wyróżnionych podgatunków.
Długość życia 10-15 lat
Występowanie Chiny


Powiększenie mapy


Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Dzienna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego 60x45x45 cm
Wielkość terrarium dla haremu 80x50x50 cm
Oświetlenie 8 godzin
UVB 5%
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Środowisko życia Gatunek nadrzewny, Gatunek naziemny
Informacje wstępne Japalura splendida jest stosunkowo niewielką agamą, dorosłe osobniki osiągają 18-25 cm dł. z czego połowa przypada na ogon. Charakteryzuje się zbitą, masywną budową ciała. Ogon jest walcowaty i gruby u nasady. Kończyny stosunkowo krótkie i masywne. Głowa duża w stosunku do wielkości ciała, z krótkim pyskiem. Cechy budowy ciała są prawdopodobnie przystosowaniem do środowiska w jakim występuje ten gatunek. Zasiedla obszary podgórskie i górskie, od 350 do ponad 3000 metrów nad poziomem morza. Masywna budowa ciała , jak w przypadku wielu innych gatunków zasiedlających chłodniejsze rejony ma za zadanie ograniczenie utraty ciepła nagromadzonego podczas wygrzewania na słońcu.
Ciało tej agamy pokryte jest w większości granulkowatymi, jednorodnej wielkości łuskami. Na kończynach i ogonie, a także wzdłuż grzbietu łuski są wydłużone, zachodzące na siebie z delikatnie zaznaczonym kilem. Na karku widoczny jest rząd powiększonych, spłaszczonych łusek tworzących niski grzebień. Worek podgardzielowy słabo zaznaczony. Agama ta odznacza się bardzo charakterystycznym ubarwieniem ciała. Tło stanowi kolor ciemnobrunatny, oliwkowy lub niekiedy czarny, na którym widnieje mozaika zielonych cętek. Wzdłuż grzbietu biegną jaskrawo zielone pręgi. Na wierzchu czaszki widoczne są również zielone jaskrawe plamy. Obwódka pyska, podgardle oraz podbrzusze jest kremowobiałe.

Gatunek ten zasiedla południowo -zachodnie prowincje Chin: Hunan, Hubei, Guizhou, Junan, Syczuan, Ganzu i Henan a także poludniowo-wschodnie obszary Tybetu.
Odmiany Brak.
Wygląd samca Osobniki obu płci są zbliżonych rozmiarów. Samiec charakteryzuje się bardzo wyraźnymi dwoma pręgami w jaskrawo zielonym kolorze biegnącymi wzdłuż kręgosłupa.
Wygląd samicy Samica posiada mniej wyraźnie zaznaczone pręgi na grzbiecie, często o nieregularnych krawędziach. Niekiedy pręgi nie są jednolite, są poprzerywane. Kolor pręg nie jest tak jaskrawy jak w przypadku samców, co jest widoczne zwłaszcza podczas okresu godowego.
Cechy szczególne Ciekawym przystosowaniem jest umiejętność zmiany natężenia ubarwienia w cyklu dobowym. Z rana jaszczurki są znacznie ciemniejsze niż w późniejszych godzinach dziennych, aby efektywniej pochłaniać promienie słoneczne. Po osiągnięciu odpowiednio wysokiej temperatury stają się bardzo aktywne i szybkie a ich ubarwienie staje się jaśniejsze.
Biotop Jest to jeden z nielicznych gatunków agam przystosowanych do wysokogórskiego środowiska o dużych wahaniach temperatur rocznych. W środowisku naturalnym średnia temperatura w okresie zimowym (od grudnia do lutego) wynosi ok 5°C. Od kwietnia do maja oraz od października do listopada średnia temperatura wynosi ok 10°C. W najcieplejszym okresie letnim średnia temperatura wynosi ok 20°C. Od lipca do października trwa okres deszczowy, z bardzo obfitymi opadami. W najtrudniejszych porach agamy te ukrywają się w norach, pod korzeniami krzewów lub pod mchem i przeczekują aż do poprawy warunków klimatycznych.

Zasiedlają lasy deszczowe podgórskie oraz wysokogórskie lasy mieszane, zarośla bambusowe oraz rododendronowe. Niekiedy dochodzą do strefy pozbawionej roślinności drzewiastej, gdzie przebywają na niskich krzewach lub skałach. Najchętniej wybierają drzewa i krzewy porośnięte obficie roślinnością epifityczną: mchami i porostami. Doskonale się wspinają, wyszukują jak najwyższe punkty w otoczeniu aby efektywniej się wygrzewać.
Temperatura 18-22°C w ciągu dnia, pod lampą grzejną do 28°C. W nocy spadki do ok 15°C.
Wilgotność 70-80%, w nocy do 90%.
Terrarium Jest to gatunek prowadzący głównie nadrzewny tryb życia, dlatego terrarium powinno być wysokie. Nie może zabraknąć dużej ilości konarów, gałęzi lub skałek do wspinaczki. Pod lampą grzejną należy umieścić grzędę, ale w bezpiecznej odległości aby jaszczurki nie poparzyły się. Do wystroju terrarium doskonale nadają się tropikalne rośliny tolerujące wysoką wilgotność. Nie można umieszczać w zbiorniku roślin posiadających kolce lub ciernie, aby spłoszone agamy nie doznały urazów. Kategorycznie nie stosujemy roślin toksycznych (np. difenbachia). Agamy te dużo piją i najczęściej zbierają wodę z powierzchni liści, co prowadziłoby do zatrucia. Aby zwiększyć powierzchnię aktywności gadów można zastosować ściankę strukturalną. Na podłoże najlepiej zastosować mieszaninę torfu kokosowego i ziemi torfowej. Powierzchnię gruntu można wyłożyć mchem (żywym lub martwym) co zapewni gadom odpowiednią ilość kryjówek a także pomoże zachować wysoką wilgotność otoczenia. Z doświadczenia własnego mogę stwierdzić, że agamy te uwielbiają chować się do wydrążonych pni dębu korkowego na noc. W terrarium koniecznie należy umieścić zbiornik z wodą. Aby utrzymać wysoką wilgotność trzeba spryskiwać terrarium kilka razy dziennie, doskonale sprawdzają się również fogery lub wodospady. Koniecznie wymagana jest również efektywna wentylacja zbiornika, gdyż przy wysokiej wilgotności może dojść do pleśnienia i gnicia organicznych elementów wystroju.
Żywienie Odżywiają się wszelkiego rodzaju niewielkimi bezkręgowcami: owadami, pajęczakami, krocionogami i małymi ślimakami. Sporadycznie uzupełniają mięsną dietę pokarmem roślinnym, płatkami kwiatów i jagodami. W niewoli bardzo ważne jest regularne suplementowanie diety preparatami witaminowo-mineralnymi.
Rozmnażanie Prawie wszystkie osobniki dostępne w handlu to okazy pochodzące z odłowu. Bardzo sporadycznie zdarza się zniesienie jaj w niewoli, najczęściej ma to miejsce gdy samica została zapłodniona na wolności, jeszcze przed schwytaniem. Na wolności samice potrafią przetrzymać jaja wewnątrz organizmu przez pewien czas aby znieść je w bardziej sprzyjających warunkach. Lęgi mają miejsce od maja do końca czerwca. Samica składa 4 do 7 jaj w jamie wygrzebanej w ściółce, w mchu lub pod korzeniami krzewów. Inkubacja trwa 90 - 110 dni.

Zimowanie W warunkach naturalnych w miesiącach zimowych, od listopada do kwietnia agamy te ukrywają się w norach, dziuplach lub pod konarami roślin. Nie zapadają jednak w ciągły sen zimowy i w cieplejsze dni wychodzą z kryjówek aby się wygrzewać.
Uwagi Większość osobników dostępnych w handlu to okazy pochodzące z odłowu. Osobniki z natury są z reguły nosicielami licznych pasożytów, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu pozbycia się pasożytów, nigdy nie podajemy żadnych preparatów na własną rękę. Podczas kwarantanny należy zapewnić jaszczurkom maksymalnie dużo spokoju, liczne kryjówki oraz obfitość wody, gdyż często w trakcie transportu ulegają silnemu odwodnieniu. Po okresie kwarantanny i aklimatyzacji stają zazwyczaj się mniej płochliwe, ale nigdy nie oswoją się w takim stopniu jak np. agama brodata i zawsze mogą okazywać agresję w stosunku do człowieka.
Źródła informacji Doświadczenia własne oraz:
1.reptile-database
2.Grismer, L.L. 2011. Lizards of Peninsular Malaysia, Singapore and their adjacent archipelagos. Edition Chimaira, Frankfurt
3.Hallermann, J. 2005. The bizarre arboreal agamids. Reptilia
4.Manthey U 2008. Agamid lizards of Southern Asia, Draconinae 1. Terralog 7

Informacje

Dodano przez: Jakub_Kowalski
Pomogli: Nook, kurimu, drakun,
Dodano: lis 05 2013 18:37
Aktualizowano: maj 04 2014 09:08
Wyświetlenia: 2449
Komentarzy: 0


0 Komentarze







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.