Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Hypoaspis miles drapieżne roztocza

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 BaneB

BaneB
  • Terrarysta
  • Z nami od: 68 dni
  • Polska / Śląskie / Jaworzno

Napisany 13 marzec 2019 - 13:38

Witam,

Szukam informacji dotyczących Hypoaspis miles drapieżnych roztoczy. Nie mogłem znaleźć żadnych informacji na forum dlatego też pozwolę sobie poruszyć kwestie tych oto dziwnych stworów.

Chciałbym się dowiedzieć jakie zagrożenia lub korzyści płyną ze stosowania ich przy hodowli ptaszników, czy potrafią osiedlić się na stałe w terrarium, czy istnieje możliwość przechodzenia z terrarium do terrarium.

Gatunek ten jest jedną z naturalnych metod pozbywania się różnego typu małych pasożytów, mało o nim wiem a zagraniczne fora nie dostarczają solidnych informacji dotyczących niebezpieczeństw lub zalet stosowania tej metody. Chciałbym również dowiedzieć się czy ten gatunek nie niszczy roślin i nie wpływa źle na ich rozwój. Większość hodowców stosuje metody przesuszania i kwarantanny, metody te są sprawdzone przeze mnie są skuteczne ale chciałbym spróbować czegoś bardziej naturalnego. Słyszałem też o stosowaniu piołunu ale nie jestem przekonany do tego sposobu. Problem roztoczy mam od niedawna w zasadzie to pierwszy raz od bardzo długiego czasu pojawiły się w hodowli to też chciałbym spróbować zwalczyć je poprzez Hypoaspis miles.

Podobne tematy: Hypoaspis miles drapieżne roztocza     x

#2 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 544 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 13 marzec 2019 - 20:03

Są to roztocze drapieżne, więc bez problemu możesz sobie odpowiedzieć na pytanie, czy szkodzą roślinom (nie szkodzą, drapieżniki polują na zwierzęta).
Co do szkodliwości wobec zwierząt: z doświadczenia wiem, że chrząszczy nie ruszają, z relacji innych dowiedziałem się, że takie zwierzęta jak mrówki czy ptaszniki są przez nie nie ruszane.

Zdecydowanie mogą przejść z terrarium do terrarium i zostaną w nim tak długo, jak długo będzie pożywienie. Potem zdechną.

#3 Skrzypol W hodowli

Skrzypol
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3502 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 13 marzec 2019 - 20:19

Według mnie znacznie prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem byłoby zaopatrzyć się w skoczogonki. Można je kupić, a przy odrobinie szczęścia znaleźć w domowej doniczce (ja tak miałem).

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że tam gdzie występują skoczogonki, tam roztoczy nie zauważam w ogóle. Wydaje mi się, że działa to na zasadzie konkurencji o pokarm i wzajemnego wykluczania się z otoczenia. W kilku portalach ogrodniczych uważane są za szkodniki, ale u mnie rośliny "zaszczepione" skoczogonkami mają się świetnie i nie widzę żadnych skutków ubocznych. Samych ptaszników też nie niepokoją, nie wchodzą na nie, a zaraz po odłożeniu resztek z pokarmu, skoczogonki zabierają się za czyszczenie. 

#4 docfaq W hodowli

docfaq
  • Pomocny
  • Z nami od: 544 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 13 marzec 2019 - 21:45

Skoczogonki nadają się do działań profilaktycznych, niestety nie usuną problemu roztoczy, jeżeli już istnieje. Miałem w koloniach skoczogonków inwazję roztoczy przez nadmiar pożywienia i bez długotrwałej głodówki nie można było sobie z nimi poradzić.

#5 BaneB

BaneB
  • Terrarysta
  • Z nami od: 68 dni
  • Polska / Śląskie / Jaworzno

Napisany 13 marzec 2019 - 22:10

Wnioskuje, że w zasadzie są nieszkodliwe i można je stosować. 

#6 Vulpes90 Online

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3077 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 14 marzec 2019 - 19:19

W zasadzie jeśli stosujesz biopodłoże (skoczogonki, stonogi tropikalne) to H. aspis je wyczyszczą do zera i mogą się przenosić między terrariami. Tutaj znowu jeśli gdzieś w pobliżu masz hodowlę zarodową skoczogonków, to lepiej żeby była szczelnie zamknięta. Na sam koniec H. aspis zjada sam siebie, więc jest to tylko jednorazowe rozwiązanie, jeśli znowu się coś zalęgnie to trzeba będzie od nowa kupić H. aspis. Niemniej większym organizmom (ptaszniki, rośliny) krzywdy nie zrobią. Chyba, że hodujesz jakieś bardzo drobne gatunki, ale musiałyby być bardzo małe, żeby H. aspis była w stanie je upolować.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).