Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


tematy ogólne

- - - - -  
Co się stanie jak ukąsi nas ptasznik na którego jesteśmy uczuleni????
 • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
 • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
23 odpowiedzi na ten temat

#21 Draznicht

Draznicht
 • Terrarysta
 • Z nami od: 138 dni
 • Polska / Mazowieckie / Piastów
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 08 styczeń 2019 - 18:08W przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego zbilansowana dieta nie pomoże, a adrenalina może uratować, jeśli karetka się będzie spóźniać. :P

 

Zgadza się, ale jeśli nie masz niedoboru magnezu, wapnia(i innych pierwiastków oczywiście) a twoja waga jest odpowiednia (czyt. twoja waga to nie 55 kg na 180 cm wzrostu) to masz dużo większą szansę że do wstrząsu nie dojdzie. A jak dojdzie - to tak jak napisałeś adrenalina zdecydowanie zwiększa szansę ;) Po prostu uważam że adrenalina to powinna być tylko i wyłącznie konieczność, bo jej użycie też ma swoje konsekwencje dla organizmu... Przepraszam ale jestem przeczulony w tym temacie bo zbyt duzo ludzi mówi bez zastanowienia "adrenalina", "w razie czego adrenalina", "najlepiej adrenalina..." a tylko jakiś pierwiastek z nich może zdaje sobie sprawę z tego jak epinefryna może roznieść w drobny mak organizm i jakie uszkodzenia powodować...nie zapominajmy że epinefryna powoduje że organizm daje z siebie 210%, naczynia krwionośne się rozszerzają, ciśnieje wali do góry, cały oranizm pracuje ponad miarę, więc dla kogos kto ma problemy np. z sercem (np. nadciśnienie lub arytmia) taki strzał hormonu może spowodować np. wylew albo zawał w drodze do szpitala co może być tragiczne w skutkach, albo zakładając że jad był naprawdę mocny, może na przykład doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerek lub krwotoku wewnętrznego i taki pacjent do końca życia będzie stałym bywalcem okręgowej stacji dializ :( Oczywiście nie mówię że tak będzie za każdym razem i w przypadku każdego, bo wiadomo że każdy organizm jest inny, ale uczulam żeby bezmyślnie i w stresie nie polegać zawsze na adrenalinie(co zrobiło się ostatnio bardzo modne), bo może to niekiedy wyrządzić więcej szkody niż się spodziewamy. ;)      


Edytowany przez Draznicht, 08 styczeń 2019 - 19:38.
Podobne tematy: Co się stanie jak ukąsi nas ptasznik na którego jesteśmy uczuleni????     x


#22 Dark_Raptor W hodowli

Dark_Raptor

  Miniony Koordynator w działach owadzich

 • Moderator.nieaktywny
 • Z nami od: 5667 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 13 styczeń 2019 - 12:22


Z tego co wiem, na chwilę obecną na życzenie niestety nie można przeprowadzać tego typu testów :(

 

Pamiętam, że gdzieś u alergologa, przed zrobieniem testów skórnych, żona została poproszona o przyniesienie jakichś substancji/czynników, które jej zdaniem mogą ją uczulać. W tym wypadku wzięła karaczany, barciaki i mączniki, których wydzieliny/wydaliny były testowane. Na szczęście z wynikiem negatywnym ;)


#23 docfaq W hodowli

docfaq
 • Pomocny
 • Z nami od: 545 dni
 • Polska / Mazowieckie / Warszawa
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 13 styczeń 2019 - 13:40

@Draznicht, masz rację, adrenalina powinna być użyta tylko w przypadku ostrej reakcji alergicznej. Wstrzykiwanie jej sobie po każdym ugryzieniu czy ukłuciu to głupota.
W ramach uściślenia: adrenalina powoduje skurcz (a nie rozszerzenie) naczyń krwionośnych, inaczej nie doszłoby do gwałtownego podwyższenia ciśnienia. :)


#24 Draznicht

Draznicht
 • Terrarysta
 • Z nami od: 138 dni
 • Polska / Mazowieckie / Piastów
 • Płeć: Mężczyzna

Napisany 14 styczeń 2019 - 10:55
W ramach uściślenia: adrenalina powoduje skurcz (a nie rozszerzenie) naczyń krwionośnych,

 

sorry, może zbyt uogólniłem :) W ramach uściślenia wytłumaczę iż powoduje zarówno skurcze, jak i rozszerzenie: 

 

Rozszerzenie - naczyń krwionośnych w mięśniach i organach wewnętrzynch (ale tylko tych o budowie miąższowej jak np. wątroba).

 

Skurcze - naczyń żylnych i tętniczych (tutaj każdy chyba wie jakich ;) )


Pamiętam, że gdzieś u alergologa, przed zrobieniem testów skórnych, żona została poproszona o przyniesienie jakichś substancji/czynników, które jej zdaniem mogą ją uczulać. W tym wypadku wzięła karaczany, barciaki i mączniki, których wydzieliny/wydaliny były testowane. Na szczęście z wynikiem negatywnym ;)

 

Jeśli chodzi o substancje typu wydzieliny insektów/zwierząt, odchody insektów/zwierząt, żywność lub chemikalia dostępne w sprzedaży detalicznej (czyt. proszki do prania, prefumy itd.) to każdy szanujący się i odpowiedzialny alergolog bez problemów powinien zlecić takie badanie ;) Testy skórne można przeprowadzić praktycznie ze wszystkim, natomiast jad (PRAWIE każdy) jest o tyle problematyczny, że na skórze zazwyczaj nie da żadych odczynów, ponieważ skóra działa jak izolacja i może nie pozwolić wchłonąć się poszczególnym składnikom wiążącym lub utlenią się szybciej niż skóra zareaguje, a jego skład ma działać zazwyczaj na wnętrzności/krew/komórki/mózg ofiary, co sprawia że mimo wszystko lekarze nie chcą ryzykowac tego typu badań(zresztą nie wiem czy jest to nawet w tej chwili w Polsce a także u UE legalne - chociaż wydaje mi się że w UK byłoby to wykonalne). Nie mniej jednak jeśli ktoś będzie mieć informację że coś takiego już jest opcjonalne w naszych rodzimych klinikach byłoby super ;) Podejrzewam natomiast, że test skórny na włoski naszych ptaszorów powinien być jak najbardziej wykonalny. Zresztą po prostu lepiej być rozważnym i zwyczajnie nie dać się dziabnąć, zamiast gdybać i bez potrzeby napędzać sobie stracha  ;) "Myślał terrarysta o niedzieli - a w sobotę dziabnęła go Heteroscodra Maculata" ~ Paulo Coelho :P Taki suchar na koniec ;)


Edytowany przez Draznicht, 14 styczeń 2019 - 12:27.


0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).