Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Worek podgardzielowy

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
21 odpowiedzi na ten temat

#11 babajaga27

babajaga27
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2602 dni
  • France

Napisany 18 styczeń 2019 - 23:56

Jaguś masz jakies badania na ten temat. Przeciez włókno kokosowe jest polecane od zawsze. Pieknie utrzymuje wilgotnosc, nie wychodza dodatkowe zyjatka i nie tworzy sie tak szybko plesn. Pierwsze slysze, ze torf jest latwiej wydalany.

Podobne tematy: Worek podgardzielowy     x

#12 dark1s

dark1s
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1892 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 19 styczeń 2019 - 09:20

Przecież tak zwany. "torf" kokosowy i włókno kokosowe to "prawie" ten sam produkt. "Prawie" polega na tym, że "torf" jest to bardziej przesortowane włókno kokosowe i używa się do jego produkcji wyściółki wnętrza kokosa, a włókno to bardziej lub mniej przemielone/pocięte zewnętrzne i wenętrzne warstwy łupiny kokosa. A więc jedynym argumentem na łatwiejszą "wydalajność" torfu to to że jest trochę miększy i nie ma dużych kawałków.

Sam używam od lat drobnego włókna i jeszcze nie widziałem zainteresowania ich jedzeniem przez żadnego z moich legwanów. Miskę z jedzeniem zawsze mam wmontowaną w jedną z półek na ścianie i legwany nie mają po co zjadać kokosa, który raczej nie zachęca ich swoim wyglądem lub zapachem do wcinania go ....

#13 babajaga27

babajaga27
  • Terrarysta
  • France

Napisany 19 styczeń 2019 - 23:47

nie, torf jest do kwiatow, wlokno kokosowe do gadow. Wlokno kosowe w formie chipsow to to co opisujesz jako torf kokosowy. Jagus wie, ze nie mam nic zlego na mysli tylko chcialam wiedziec, czy to jakies nowe badania

#14 dark1s

dark1s
  • Terrarysta

Napisany 20 styczeń 2019 - 09:31

nie, torf jest do kwiatow, wlokno kokosowe do gadow

:) a jeżeli dam torf, który jest "do kwiatów" legwanowi to zostanie ogrodnikiem zamiast tylko po nim chodzić i może w nim kopać? :) sorry, ale ....

torf, włókno i chips kokosowy ... tu różnicą jednak jak najbardziej jest sortowanie produktu podstawowego czyli łupin kokosa. Torf, który nic nie ma wspólnego z prawdziwym torfem, jest najdrobniejszy i najdelikatniejszy, ponieważ jest produkowany z najdelikatniej części łupiny, czyli ze środka / wewnętrznej części i drobny więc przejdzie najłatwiej przez układ trawienny. Dlatego nie trzeba ci tu badań naukowych a czystej logiki, obserwacji i doświadczenia. Ostatniego ci nie brak, bo swoje wiesz, nie piszesz tutaj od wczoraj, ale nie rozumiem tego postu ...

I ja też nie chcę tutaj atakować .. po prostu nie rozumiem celu ....

#15 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2532 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 20 styczeń 2019 - 19:33

@babajaga27 ja kiedyś na początku kupłiam włókno kokosowe i nie zdecydowałam się go dać do terra, Maił sporo włókien - takich sztywnych, zdrewniałych, przypominających sztywny sznurek. Torf kokosowy jest tak przesortowany i przemielony, że jest mięciutki i nawet jeśli gad go zje to tu wleci i tyłem wyleci. Chips kokosowy odpada z oczywistych względów: ma postać kostek i w przypadku zjedzenia mogą się nie do końca rozpuścić/ strawić w żołądku i zaczopować legwana.

Wracając do autora wątku: jeśli masz ogrzewanie podłogowe to rzeczywiście zrezygnowałabym z podłoża - wysuszone zacznie pylić. A wilgotności może Ci pilnować nawilżacz i basen z wodą.

#16 babajaga27

babajaga27
  • Terrarysta
  • France

Napisany 26 styczeń 2019 - 23:21

dark1s jestem tu na forum troche czasu i nie jedno czytalam, nie jedno tez przeszlam na wlasnej skorze. Jak bys czytal uwaznie to opisalam z jakiego wzgledu torf wydawal mi sie nie najlepszy.

Jagus jednak czlowiek uczy sie przez cale zycie. Wypiekasz torf w piekarniku? Bo jednak robactwo dosc szybko sie w torfie zalega.

#17 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta

Napisany 28 styczeń 2019 - 13:38

@babajaga27 ja nie wypiekam torfu. Od lat używam takiego terrarystycznego w terra z legwanem i nic mi się z nim nie dzieje. Mój legwan uwielbia się pluskac w basenie i zaraz potem wytarzać w ww torfie, więc często bywa wilgotny, ale sam wysycha i nigdy nie miałam kłopotu z pleśnią czy robalami. Mam dobrą wentylację i chyba trafiam na dobry jakościowo torf kokosowy ( zresztą chyba producent pisze na opakowaniu, że ten produkt był wysterylizowany własnie pod kątem eliminacji zarodników i robali). No i szybko sprzątam, kiedy jaśnie panu Hugonkowi coś nie pasuje w misce i wyrzuca jedzenie z niej - na dnie w torfie nie leżą resztki organiczne. Co jakiś czas zmieniam całe podłoże; tak 1-2 x roku.

Edytowany przez Jaguś, 28 styczeń 2019 - 13:40.

#18 babajaga27

babajaga27
  • Terrarysta
  • France

Napisany 28 styczeń 2019 - 15:35

torf kokosowy to przypadkiem nie to samo co włókno kokosowe? Gdzie roznica? Mozesz dac fotki?

#19 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta

Napisany 30 styczeń 2019 - 15:06

To nie to samo - torf jest drobno zmielony i sypki; włókno ma ... włókna, takie grubsze nitki.

To jest torf:

be41056841eb927470dc30e17927529f.jpg

To jest włókno:

400px-Wloknakokosowe.jpg

#20 dark1s

dark1s
  • Terrarysta

Napisany 30 styczeń 2019 - 21:32

Próbowałem odpuścić, ale jednak mi się nie udało ....

@babajaga27 ... muszę powiedzieć, że się załamałem lekko zważając dokąd idzie ten post. Zanim zaczniesz naskakiwać na kogoś sprawdź najpierw swoje informacje i nie wypisuj bzdur wprowadzając zamieszanie, szczególnie jeżeli dodatkowo jest to całkowity offtop.

Przecież ktoś to później czyta i wypadałoby aby informacje w nim zawarte były pomocne a nie wprowadzające dezinformacje. Szczególnie, że jak to sama zauważyłaś

jestem tu na forum troche czasu i nie jedno czytalam, nie jedno tez przeszlam na wlasnej skorze.

i spodziewać się by można trochę więcej.

dark1s (...) Jak bys czytal uwaznie (...)

jak to sie mówi .. CHYBA TY!

Ogólnie to zeszłaś z tematu posta chyba tylko po to aby użyć wielkich słów, chociaż tutaj raczej czysta logika i doświadczenie wygrywa nad BADANIAMI ...

Przepraszam, ale nie lubię jak ktoś na mnie szczeka!

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).