Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Problem z okiem agamy?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
1 odpowiedzi na ten temat

#1 vito123

vito123
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 264 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 29 lipiec 2018 - 17:46

Hej, odrazu napiszę, że agamą opiekuję się pod nieobecność kolegi - do wtorku, aktualnie nie mam z nim kontaktu, więc trudno mi wypełnić o niej informacje, mogę napisać, że ma około 5 miesiący, jest prawdopodobnie samcem, podaje jej karaczany, bazylię i co pare dni rukolę, a temperatura w terra wynosi 30-40 stopni, najwięcej na skałce, jako podłoże ma drewienka, a jeśli chodzi o wilgotność to ma duży basenik i codziennie zraszam terra :)
A pytanie moje dotyczy oka agamy, czy ktoś może mi powiedzieć, dlaczego agamka dosyć często mruży oczy? To mrużenie może trwać nawet minute i nie otwiera oka nawet gdy go podnoszę. Szczególnie prawe, w lewym tego nie zauważyłam. Do tego wydaje mi się, że dolna powieka jest lekko sina? U kolegi nigdy nie zaobserowałam takiego czegoś. Trwa to od dwóch dni, a agamkę u siebie mam od poniedziałku. Podejrzewam, że chodzi o wilgotność, albo niedobór witaminy A, ale słabo znam się na agamach, bo nie posiadam swojej.więc tu prośba do was - ktoś może mi powiedzieć co to znaczy i czy mam sie martwić, czy może za bardzo dranatyzuje a to zwykłe zachowanie?

Załączone pliki

Podobne tematy: Problem z okiem agamy?     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3047 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 30 lipiec 2018 - 20:40

Zamykanie oczu może mieć wiele przyczyn. Czasami agamy odpoczywają nawet w ciągu dnia, wtedy zdarzy im się zamknąć oczy nawet na dłuższą chwilę. Tak samo pryskanie agamy podczas rutynowego zraszania terrarium może powodować zamykanie oczu, różnie agamy reagują na zraszanie. Ewentualnie agamie mogło też wpaść coś do oka (chyba najbardziej prawdopodobne, szczególnie dlatego że agama mruży tylko jedno oko). Trzeba zerknąć czy agamie nic nie utkwiło w oku, można też spróbować delikatnie przemyć oko zwykłą wodą lub zakropić sztucznymi łzami. W skrajnych warunkach takie zachowanie może oznaczać też dnę moczanową i problemy z nerkami. Dla świętego spokoju warto zwrócić uwagę na to aby agama piła wodę przynajmniej raz na kilka dni. Częstym objawem towarzyszącym dnie moczanowej są też opuchnięte stawy i różowawe zabarwienie pod oczami, czego tutaj na zdjęciach nie zaobserwowałem, więc raczej nie skłaniałbym się ku temu. Po samych zdjęciach agama wygląda dobrze :) . Osobiście obserwowałbym na razie tylko, czy agama jest aktywna, chętnie je, pije itd., przemyłbym też lub zakropił to prawe oko. Jeśli coś by było dalej nie tak, to warto udać się do weterynarza znającego się na gadach (warto też wcześniej się rozejrzeć gdzie takiego weterynarza można znaleźć, tak na wszelki wypadek, tutaj jest lista: https://www.terrarium.pl/t/vet ).

Co do niedoboru witaminy A, to jeśli agama jest odpowiednio suplementowana (do każdego karmienia wapń i witaminy raz lub dwa razy w tygodniu) to raczej wątpię by miała jakieś niedobory.

Przy okazji drewienka bukowe nie są najlepszym podłożem dla agam brodatych, łatwo o zaczopowanie jaszczurki.

https://www.facebook.com/GabinetWeterynaryjny.KAJMAN/posts/10156834596282891

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).