Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

tematy ogólne

- - - - -  
Znaleziony żółwik

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
8 odpowiedzi na ten temat

#1 Iguu23

Iguu23
  • Terrarysta
  • Z nami od: 444 dni
  • Polska / Mazowieckie / Chorzele

Napisany 09 kwiecień 2018 - 22:43

Prosze pomożcie mi. Wczoraj będąc na spacerze nad wodą znalazłam żółwika. Jest w kiepskim stanie. Wizyte mam u weta dopiero w nast tygodniu i musze jechać aż 250 km bo u mnie w okokicy nie ma takiego specjalisty. Potrzebuje ocenić stan żółwika, co mu podać żeby go ewentualnie wyleczyć i mu pomóc. Siedzi póki co w akwarium z wodą tak żeby był cały zanurzony, zjadł surową pange + gammarusa suszonego, miał straszny apetyt. Dodatkowo kupiłam w zoologiku wapno. Takie białe w kształcie żółwika. Przesyłam zdjęcia.

Załączone pliki

Podobne tematy: Znaleziony żółwik     x

#2 ArturI

ArturI
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1373 dni
  • Polska / Mazowieckie / Mińsk Mazowiecki

Napisany 10 kwiecień 2018 - 08:27

Nie jestem specjalista, ale po czym twierdzisz , że jest w złym stanie?

Co zdecydowało , że zabrałaś żółwia do domu nie wiedząc właściwie jak mu pomóc?

według mnie mogłaś zrobić mu więcej krzywdy jak pomocy...

Jego "stan" może być konsekwnecją pory roku i faktu , że dopiero się wybudził bo prawdopodobnie zimował - żółtolicy jest inwazyjny i potrafi przetrwać zimę...

Grzanie "dzikiego" żółwia na poduszce przy kaloryferze - troche kiepski pomysł...

Jestem ciekawy opinii bardziej doświadczonych osób

#3 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2508 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 10 kwiecień 2018 - 09:42

Ma nieco zdformowaną skorupę. Wapń w postaci żółwika wyrzuć - kup sypany wapń np. firmy Zoomed i podawaj kawałek stynki umoczony w tym wapniu. Lub wrzuć do akwa sepię - ją żółw będzie w stanie poskubać i coś zjeść. W akwarium musi miec wyspę, na której będzie miał mozliwość całkowicie się wysuszyc i wygrzać. Pamiętaj, że wejście na nią musi być łagodne i nie śliskie.  Podawaj wszystkie rośliny akwariowe - takie żółwie tez potrzebują pokarmu troślinnego. Z mięska: stynka, gammarus, krewetki, ochotka, dżdżownice i wszelkiego rodzaju ślimaki ze zmiażdżoną skorupką - taka skorupka to bardzo cenne źródło wapnia, ale bez jej zgniecenia przez Ciebie żółw może sobie z nią nie poradzić. ( nie podajemy winniczków- sa pod ochroną i mają strasznie dużo śluzu). Nad wyspą zamontuj żarówkę - zwykła lustrzanka - grzybek. Musisz tak manewrować odległością od żółwia na wyspie, żeby osiągnąć temp na tzw wyspie ciepła ok. 34 °C. Pamiętaj, że gady są zmiennocieplne - muszą się podgrzać, żeby wejść na wyższe obroty i np. strawić pokarm. Kub wapń BEZ wit d3 i witaminy z wit D3 - witaminy podawaj 1 x tyg; wapń do każdego posiłku. Pamiętaj, że takie żółwie nie sa w stanie jeść na lądzie - muszą to robić w wodzie. Nie są w stanie przesunąć pokarmu językiem, więc wsysaja go z wodą.  Daj zdjęcie ogonka - wyseksujemy.

Dlaczego masz aż 250 km do gadziego specjalisty ? Jesteś z mazowieckiego - w Warszawie ma świetnego specjalistę od żółwi ( nie jest drogi i ma ogromną wiedze i serce). Mogę Ci dać namiary i się umówicie.

#4 Boa1982

Boa1982
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1970 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Luboń

Napisany 10 kwiecień 2018 - 10:13

Co zdecydowało , że zabrałaś żółwia do domu nie wiedząc właściwie jak mu pomóc?

według mnie mogłaś zrobić mu więcej krzywdy jak pomocy...

/.../żółtolicy jest inwazyjny i potrafi przetrwać zimę...

Chociażby właśnie z tego powodu, że jest inwazyjny, bardzo dobrze zrobiła, że go zabrała.

#5 Iguu23

Iguu23
  • Terrarysta

Napisany 10 kwiecień 2018 - 14:55

Sama nie wiem czy dobrze zrobiłam że go wzięłam. Ale to tak jakbym zobaczyła małego szczeniaczka czy jakieś inne zwierzątko. Miałabym wyrzuty sumienia że go tam zostawiłam na pastwe losu, tam było pełno jakiś śmieci i ogólnie to nie wygląda na środowisko dla żółwia.
A na podusi był tylko po to żeby zdjęcie mu zrobić. Już ma specjalną wyspe z żarówką. To bardzo bym prosiła o numer i jakiś adres ;) dodaje zdjęcie jak wygląda. Jest dużo żywyszy ;)
Pierwsze co mi przyszło na myśl to to że ktoś go wyrzucił. Ludzie się właśnie w taki sposób pozbywają takich zwierzątek. A myśl że jest w złym stanie przyszła mi dlatego że był bardzo wysyszony, schodziła mu skórka i ten pancerz jest taki jakby "inny" niż na zdjeciach z internetu.

Załączone pliki

#6 doru

doru
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1810 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 10 kwiecień 2018 - 15:30

żółtolicy jest inwazyjny i potrafi przetrwać zimę...

@ArturI żółtobrzuchy, nie żółtolicy. Żółw jest pokrzywiony, przecież to widać na pierwszy rzut oka, że w 100% nie jest z nim ok. A nie wiadomo, kiedy został wyrzucony, w jakich warunkach przebywał wcześniej i jak tam jego nerki czy wątroba. I właśnie chociażby z racji tego, że jest inwazyjny nie powinien znajdować się na wolności. Inna sprawa, że autorka powinna zgłosić fakt przebywania takiego żółwia, a nie samodzielnie go odławiać.

@Iguu23 W kwestii informacyjnej - z racji inwazyjności tego gatunku, powinnaś postarać się o pozwolenie na posiadanie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Tutaj trochę informacji: http://www.terrarium.pl/topic/430536-zolwie-wodno-ladowe-a-polskie-prawo-obowiazkowa-pigulka-wiedzy/
Jeśli chodzi o lekarzy z Warszawy i okolic, tutaj masz kilka adresów:

Lek. wet. Gabor Kamiński
Gabinet weterynaryjny GABOR-VET
ul. Marka Grechuty 7, 05-510 Chylice
Telefon (22) 750 31 24

Lek. wet. Joanna Gontarz
Klinika weterynaryjna WETMEDYKA24 (UWAGA, obowiązują zapisy!)
ul. Pułaskiego 103, 05-510 Konstancin-Jeziorna
Telefon (22) 462 44 62

Lek. wet. Aleksandra Maluta 
Przychodnia Weterynaryjna OAZA
ul. Potocka 4, 01-652 Warszawa
Telefon (22) 406 68 12

Lek. wet. Marta Marciniak oraz Lek. wet. Monika Toborek
Gabinet weterynaryjny KAJMAN (UWAGA, obowiązują zapisy!)
al. Prymasa Tysiąclecia 76g, 01-424 Warszawa
Telefon (22) 877 75 76, 608 447 704

#7 Iguu23

Iguu23
  • Terrarysta

Napisany 10 kwiecień 2018 - 21:05

Zgłoszę na pewno. Na wizyte też już jestem umówiona na piątek. Nie będę miała żadnych problemów z racji tego że go złapałam?
Chciałam się jeszcze zapytać czy to jakiś groźny etap odkształcenia skorupki i czy jeżeli dostanie wapno, odpowiednie jedzenie i witaminki to mu się to naprostuje? Czy mogę mu wyczyścić czymś ten pancerz? Tzn te kanaliki między płatkami skorupki. Są takie jakby zalepione
Ma teraz normalne warunki, akwarium 200l i wysepke z lampą. Bardzo dziwnie się zachowuje w wodzie. "Tłucze" skorupką w akwarium bardzo mocno tak jakby chciał wyjść. Dziś zauważyłam że na skorupce pojawiają się białe plamki tak jakby skorupka się złuszczała.

#8 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2508 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 11 kwiecień 2018 - 10:00

Tłucze skorupą bo ma zalegające tarczki i chce się ich pozbyć - to taka wylinka skorupy. W akwarium MUSI mieć jakiś konar, o który będzie mógł się czochrać i zrzucić te stare tarczki. Cokolwiek o co mógłby sie ocierać ( nie drewno z iglastych). Zapewne za chwilę będzie miał wylinkę - pojawią się na nim takie dziwne farfocle, jakby śluz czy wiszące strzępy cieńkiej skóry. To normalne. Skorupka mu się nie naprostuje, ale zatrzymasz jej dalszą deformację. Jeśli widzisz, że jest konieczność umycia jego skorupki to możesz to zrobić bardzo delikatnie miękką szczoteczką do zębów.

Do polecanych wetów dodam:

Lek. wet. Kaceper Stanicki   Przychodnia Weterynaryjna OAZA ul. Potocka 4, 01-652 Warszawa Telefon (22) 406 68 12  - zajmuje się moimi żółwiami 

Zgodnie z prawem trzeba mieć pozwolenie na trzymanie tego gat w domu jako inwazyjnego. To nie jest gatunek objęty CITES i ścisłą rejestracją. Z doświadczenia wiem, że większość urzędników nie wie co z takim zgłoszeniem zrobić, a jak już do nich wpłynie to coś muszą i mają problem. Nie chwal się żółwikiem i siedź cicho. To jedna z moich rad, choć nieco mijająca się z obowiązującym prawem... Coż - mamy przepisy i większość urzędników nie ma pojęcia co i jak. Prawo sobie, a życie sobie. Ja żeby zarejestrować legwana ( CITES, więc to nie przelewki) byłam odsyłana w Urzędzie Gminy 3 razy. W końcu któryś z urzędników się przygotował i zaprosił mnie na zarejestrowanie. Za pierwszym razem Pani w Wydziale Środowiska ( więc chyba powinni wiedzieć o co chodzi) na hasło: rejestracja legwana zadała pytanie płynące prosto z serca: a co to jest ten legwan ? .....

PS wg mnie mnie masz dziewczynkę - gratulacje !

Edytowany przez Jaguś, 11 kwiecień 2018 - 10:10.

#9 Iguu23

Iguu23
  • Terrarysta

Napisany 11 kwiecień 2018 - 20:48

Bardzo dziękuję za odpowiedź ;) Tak żółwik jest cały biały a w wodzie wygląda jakby go otaczała taka "aura" :) wrzuciłam mu taki korzeń ze skelpu zoologicznego i dalej tłucze o akwarium ;) może tak mu się bardziej podoba :) ma straszny apetyt więc to chyba dobrze ;) no jak już go przyniosłam do domu to nie pozostaje mi nic innego jak zająć się nim jak tylko najlepiej potrafie :)
Niestety takie jest prawo. Człowiek tylko z kwitkiem jest odsyłany. Ale jak już się dopatrzą to zaraz jakaś kara czy coś ;) widocznie pani tam pracująca była bardzo "przeszkolona" ;) w tym co robiła.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).