Skocz do zawartości

Nie lubisz reklam?  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -      

Gekko gecko - gekon tokeZałączony obraz: 2.jpg
0. Gekko gecko - gekon toke
Załączony obraz: 1.jpg
1. Gekko gecko - gekon toke
Załączony obraz: 3.jpg
2. Gekko gecko - gekon toke
Załączony obraz: 4.jpg
3. Gekko gecko - gekon toke
Załączony obraz: 6.jpg
4. Gekko gecko - gekon toke

Stan prawny

Aneks UE: Nie jest w Aneksie UE
Ochrona w Polsce: Brak danych
Gatunek niebezpieczny: Nie
CITES: Załącznik II

Skale

Trudność: Gatunek umiarkowanie prosty w hodowli
Dostępność: Gatunek często dostępny
Siła jadu: Brak danych

Statystyki

Dodano przez: Radek_Pomagalski
Pomogli: Nook, Radek_Pomagalski, Vulpes90,
Dodano: mar 30 2013 21:57
Aktualizowano: lis 29 2019 13:37
Wyświetlenia: 11217
Komentarzy: 0
Nazwa gatunkowa: Gekko gecko (Linnaeus, 1758)
Nazwa polska Gekon toke, Toke, dawniej był nazywany Gekko
Nazwa angielska The Tokay Gecko
Nazwa niemiecka Der Tokeh, Tokee
Nazwa czeska Gekon obrovský
Gatunek inwazyjny w Polsce Nie
Długość życia Nawet do 25 lat.
Występowanie Bangladesz, Birma, Chiny, Filipiny, Indie, Indonezja, Kambodża, Laos, Nepal, Stany Zjednoczone, Tajlandia, Tajwan, Wietnam


Powiększenie mapy
Hodowla grupowa Hodujemy pojedynczo, Hodujemy w parach, Hodujemy w haremach
Aktywność Nocna
Typ terrarium Terrarium tropikalne
Wielkość terrarium dla dorosłego osobnika 60x60x90 cm
Oświetlenie 12 godzin
UVB Niepotrzebne
Dymorfizm płciowy Dymorfizm widoczny, patrz zakładka Wygląd samca oraz Wygląd samicy
Informacje wstępne Bardzo duży, pięknie ubarwiony i łatwy w hodowli, choć agresywny gekon. Samce wydają głośne odgłosy godowe.
Odmiany W Polsce głównie ubarwienie dzikie, ale za granicą występują formy białe, mocno pomarańczowe, nakrapiane czarno biało, pozbawione pomarańczowych plamek oraz łaciate.
Wygląd samca Długość ciała TL 25-30 cm, bardzo rzadko do 40 cm. Bardzo duży i krępy gekon o pięknym stalowoniebieskim ubarwieniu i pomarańczowych plamkach. Może zmieniać odcień ubarwienia od jasnego błękitu, do ciemnej szarości. Samce są przeważnie większe niż samice, bardziej krępe i umięśnione. Posiadają wyraźnie widoczne pory udowe produkujące wydzielinę zapachową, na spodzie ud tylnych nóg i czasem (zwykle gdy w pobliżu jest samica gotowa do zapłodnienia) wydają nocą głośne odgłosy godowe brzmiące jak najpierw jak terkotanie, a potem kilkukrotnie powtórzone szczeknięcia brzmiące jak Gek-Koł.
Wygląd samicy Długość ciała TL 20-25 cm. Bardzo duży i krępy gekon o pięknym stalowoniebieskim ubarwieniu i pomarańczowych plamkach. Może zmieniać odcień ubarwienia od jasnego błękitu, do ciemnej szarości. Samice są mniejsze i delikatniej zbudowane od dorosłych samców, ale można je pomylić z młodymi samcami.
Cechy szczególne Oswajanie bardzo trudne, są bardzo nieufne w stosunku do ludzi, a przy tym agresywne i mają bardzo potężne szczęki. Siła ugryzienia przypomina zaciśnięcie nożyczek na palcu i zostawia mocno krwawiące rany. Do póki gekon nie dostrzeże możliwości ucieczki (tzn. przez cały czas gdy jest przytrzymywany), potrafi utrzymywać szczękościsk przez długie godziny. Należy założyć, że jest to raczej zwierzę do oglądania przez szybę. Osobniki hodowanie w niewoli od bardzo młodego wieku, można w pewnym stopniu przyzwyczaić do obecności człowieka, tak że nie boją się otwierania i czyszczenia terrarium, czasem pozwalają się karmić z pincety a niektóre osobniki pozwalają nawet się dotknąć, o ile nie zbliża się rąk do ich głowy. Ale na to, ze toke będzie pozwalał brać się do ręki raczej nie ma co liczyć.

Warto tu dodać, że toke na pewno nie ugryzie dopóki wie że może uciec, dlatego wkładanie rąk do terrarium w celu posprzątania, nie powoduje żadnego zagrożenia. Jeśli jednak złapiemy gekona, lub zagonimy go w róg terrarium próbując go złapać albo sięgniemy w kierunku złoża jaj pilnowanego przez matkę jednocześnie ignorując jej ostrzegawcze skrzeczenie, można spodziewać się bardzo bolesnych ugryzień.

Pomimo swojej wrodzonej dzikości, toke jest jednak bardzo ładnym, niewymagającym i ciekawym w hodowli gadem.
Biotop Lasy tropikalne, ludzkie osiedla.
Temperatura Od 27 do 30°C, a pod promiennikiem ciepła temperatura może dochodzić nawet do 40°C, nocą koło 22-25°C.
Wilgotność 70-80%
Żywienie Zdecydowanie mięsożerne. Żywią się głównie dużymi owadami (świerszcze, szarańcze, karaczany), chętnie zjadają młode gryzonie. Przy braku innego pokarmu mogą jeść mięso z pincety, ale jest to dla nich mało wartościowa karma i nie należy opierać na tym ich diety. Wymagają dostarczania preparatów witaminowo wapiennych jako dodatku do pokarmu.
Rozmnażanie Dość łatwe. Samice składają zwykle po 2 jaja i przyklejają je do elementów wystroju i ścian terrarium. W dobrych warunkach (wysoka temperatura i wilgotność) młode mogą wykluwać się w terrarium, choć dorosłe mogą zjadać młode osobniki (nie powinny tego jednak robić, jeśli młode są ich potomkami). Samice nie niszczą jaj zniesionych przez siebie, ale w wypadku większej ilości samic, mogą niszczyć jaja zniesione przez inne samice (co może prowadzić do walk).
Odnośnik do opisu http://www.terrarium.com.pl/zobacz/gekko-gecko-gekon-toke-257.html
Źródła informacji http://reptile-database.reptarium.cz/species?genus=Gekko&species=gecko&search_param=%28%28genus%3D%27gekko%27%29%28species%3D%27gecko%27%29%290 Komentarze


© 2001-2020 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).