Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - oświetlenie

- - - - -  
Zła sława żarówek MVL? - przejście na MH

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
3 odpowiedzi na ten temat

#1 dorigama

dorigama
  • Terrarysta
  • Z nami od: 233 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 13 marzec 2018 - 00:43

Witam ;-)

Około miesiąca temu założyłem terrarium(100x60x80 szer-gł-wys) dla 6 miesięcznego samca Agamy Brodatej.
Od samego początku chciałem dobrze rozwiązać kwestię odpowiedniej dawki promieniowania UVB oraz ogrzewania na wyspach ciepła w nowym lokum dla smoka i tym samym bardzo zafascynowałem się tak mocno wychwalanym tematem żarówek metalohalogenowych. 
Niestety ze względów finansowych na fascynacji się skoczyło , przynajmniej na razie :-)
Wybór padł na 2 żarówki rtęciowe MVL  (self-ballast basking UVB) głownie dlatego żeby połączyć nagrzewanie.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Podobne tematy: Zła sława żarówek MVL? - przejście na MH     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Moderator
  • Z nami od: 2869 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 13 marzec 2018 - 11:43

To nie ilość wat decyduje o ilości UVB, tylko firma/model lampy i zastosowana w niej technologia. Dotyczy to zarówno lamp MVL, jak i MH. W przypadku lamp MVL też znajdziesz lampy mocne i dobre (np. Osram UltraVitalux, czy Mega-Ray), niestety duża część tych lamp jest o wiele słabsza (szczególnie wersje "mini" 70-80W). Tutaj jest trochę testów tych lamp:

http://www.uvguide.co.uk/UVTool-mercvapindex.htm

Wyższość lamp MH, nad MVL pokazują dopiero pozostałe wartości tych lamp. Np. jakość.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Załączone pliki

#3 dorigama

dorigama
  • Terrarysta
  • Z nami od: 233 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 13 marzec 2018 - 21:23

Vulpes90 dziękuję za odpowiedź i zobrazowanie różnic MH vs MVL.

Ciekaw jednak jestem Twojego zdania w kwestii czy czy obecnie zastosowane przeze mnie oświetlenie MVL wystarczy mojej Agamie i czy nie wpłynie negatywnie na jej rozwój do czasu zmiany tego oświetlenia na MH ? Dodam tylko że to jedyne źródło UVB w tym terrarium.
MH chciałbym zamontować po "wypaleniu" się żarówek MVL -czyli za ok 7-8 miesięcy ? Czy też sugerujesz.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#4 Vulpes90

Vulpes90

Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Moderator
  • Z nami od: 2869 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 17 marzec 2018 - 13:38

Myślę, że powinny wystarczyć, tym bardziej że odległości nie są za duże, chociaż konkretnych badań tych akurat lamp nie widziałem. Jedynie Exo-Terra Solar Glo jest opisana tutaj: http://www.uvguide.co.uk/UVTool-ExoTerraSolarGlo125W.htm

W przypadku agam myślę, że warto pójść w lampy RepTech (pomiary poniżej UV Index powinien wynosić od 2.9 do 8.0 dla agam brodatych), albo Terra-Exotica np. RepTech 35W na odległości ok. 30 cm

https://static.mijnwebwinkel.nl/winkel/animalqueen/image/cache/full/22c3b236661fc49309dc20d203a48080388bc51a.jpg

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).