Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Felsumy madagaskarskie - młode 2+1 - problemy terytorialne - prośba o rady

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
23 odpowiedzi na ten temat

#21 1986champion

1986champion
  • Terrarysta
  • Z nami od: 106 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gniezno

Napisany 11 styczeń 2019 - 01:51

Witam co sadzicie o terra dla parki mlodych falsumek??Po bokach mam 2zarowki uvb 5,0 25 i 13W niestety temp w terra to max 22stopnie:/ mysle o zamontowaniu na srodku terra promiennika ceramicznego 75W z regulacja napiecia i termostatem.Terra nie jest za wielkie wymiary to 70dl szer 40 i wys 60.Podloze to torf kokosowy a na wierzchu przykryty mchem.Gdzie mógłbym zakupic taki piekny konar chociaz w polowie podobny??:)zarowki uvb mam.w doniczkach i tu sie obawiam czy nie sa zbyt waskie i moga emitowac zbyt malo promieni:/

Załączone pliki

Edytowany przez 1986champion, 11 styczeń 2019 - 01:55.

Podobne tematy: Felsumy madagaskarskie - młode 2+1 - problemy terytorialne - prośba o rady     x

#22 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 771 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 11 styczeń 2019 - 10:08

Odpowiem tutaj. W innym wątku podałeś wymiary 80x40x80, tutaj 70x40x60, które są właściwe? Jeśli te pierwsze, to parka jest już na styk, ale możliwa. Przy tych drugich ciut za małe.

Żarówki UVB absolutnie ponad kratkę, inaczej prędzej, czy później poparzysz felsumę, bo Ci wejdzie na gorącą rurkę świetlówki, o oparzeniu od UVB w tak małej odległości nie wspomnę. @vulpes radził Ci świetlówki rurowe. Dodam, że zwróci Ci się wymiana po pół roku. Masz teraz dwie świetlówki, które trzeba wymieniać co 6 m-cy. Arcadię T5/24W co 12 m-c, statecznik elekroniczny to koszt jednorazowy, w dodatku będziesz miał znacznie jaśniej (a to ważne) z tej samej mocy, a ilość UVB oraz jego gradient w terra będzie kilkukrotnie większa. W dodatku będziesz miał równomierne oświetlenie, a nie dwa kółka.

Musisz dogrzać terra. Świetlówki to za mało. Nie wiem, czy zamiast promiennika nie leiejj dzienną grzewczą, czy to halogen, czy specjalizowana żarówka grzewcza. Halogen na GU-10 wyjdzie taniej - oprawka ceramiczna za 1 zł + coś do zamocowania, żarówka -2-3 zł 50W (kup kilka na zapas, bo potrafią się szybko przepalać, zresztą drogie terrarystyczne też) i ew. ściemniacz, ale przy tej kubaturze beż ściemniacza nie przegrzejesz terra). Oczywiście ponad kratką. Jakie temperatury masz w nocy? Spada Ci poniżej 20 stopni?

Bambusy - na allegro czasami można dostać bambusy grubsze, dla dorosłych warto znaleźć 3 cm+. Dodaj jeszcze pionowe do samej góry, im więcej, tym większy wybór lokalizacji i mniejsza tendencja do zajmowania jedynego, najlepszego miejsca w terra. 

Fogger... też zamówiłem z aliexpressu, bo taniej i .. leży nie używany, bo trzeba jeszcze zrobić obudowę i odprowadzenie mgiełki, włożenie naczynia do terra skutkowało chlapaniem na lewo i prawo, a o higienę trudno zadbać. 

Mech, który użyłeś spleśnieje Ci bardzo szybko, też taki miałem i w podskokach wyleciał, wyrzucenie w błoto pieniędzy - powinno się jakąś akcję zrobić, bo opis kompletnie jest mylący, a mech nadaje się do suchych terra, a tropikalnych.

Korzeń, z Bałtyku. Ale IMO albo bambusy, albo korzeń - jedno z drugim wizualnie trochę się gryzie.. Możesz ew. pomyśleć o jakiejś lianie (ale nie ze sznurka i mchu) - pomaga przy wylinkach, a jest efektowna i lepiej pasuje do bambusów. Dobrze, że pomyślałeś o półeczkach, przydadzą się na miseczki z jadłem, ale raczej rzadko będą się felsumy na nich wylegiwać, wybiorą raczej bambus, bo taka powierzchnia bardziej im pasuje. Pomyśl o ew. strefie półcienia / cienia (ale nie na dole), która ew. będzie kryjówka, schronieniem - to dobrze działa (felsuma wybiera, czy  chce zejść z oświetlonej części, jest też spokojniejsza, bo ma miejsce do ukrycia w razie niebezpieczeństwa).

Co to za roślina w lewym dolnym rogu - wygląda trochę, jak grubosz.

#23 1986champion

1986champion
  • Terrarysta
  • Z nami od: 106 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gniezno

Napisany 14 styczeń 2019 - 20:55

Z góry dziekuje za odpowiedź!!Terra jest w takim razie ciut za małe:/mój blad i nie ma zmiłuj:/Tak lewa roslina to grubosz czyli pewnie strzal w kolano:(mech hm juz jest nie pryjemny zapach:(czyli gnije:(temp w nocy to min.20stopni.Jutro zamiast szkla na gorze terra postawię siatke i te dwie zarowki Uvb pytanie czy wystarczajaca ilosc promieni dotrze:/jak zamontuje dam foto.

Edytowany przez 1986champion, 14 styczeń 2019 - 20:57.

#24 Vulpes90 Online

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3052 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 15 styczeń 2019 - 05:02

Exo-Terra UVB200 z reflektorem (tak przy okazji taki reflektor można w miarę łatwo zrobić z aluminiowej folii śniadaniowej, oczywiście te kupione powinny być lepsze, ale zawsze lepiej użyć folię aluminiową niż nie mieć wcale reflektora). Możesz spróbować wrysować w poniższe zdjęcie swoje terrarium, to mniej więcej będziesz widział jak rozkłada się UVB.

Załączone pliki

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).