Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Felsumy madagaskarskie - młode 2+1 - problemy terytorialne - prośba o rady

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
23 odpowiedzi na ten temat

#1 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 834 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 05 czerwiec 2017 - 21:41

Gatunek: Phelsuma grandis (Felsuma madagaskarska)
Data zakupu: 07.05.2017
Wiek (w miesiącach lub latach): 2-3 miesiące (urodzone pomiędzy 05.03.2017, a 17.04.2017 - dokładna data nie znana)
Pochodzenie (WC/CB/FB**): CB
Długość ciała: samica 1 = 9,8 cm, samica 2 odm. Hyper Red = 11,0 cm, samiec odm. Hyper Red = 10,6 cm
Waga (w gramach): nie zważone
Liczba sztuk w terrarium: 3 = 2 + 1
Płeć (danego osobnika i towarzyszących mu w zbiorniku): 2 x samica i 1 x samiec
Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość): 80 cm / 45 cm / 119 cm
Rodzaj stosowanego podłoża: bioaktywne, drenaż, mix chipsy kokosowe, kora do orchidei, torf kokosowy, węgiel drzewny, mech torfowiec, liście, skoczogonki
Temperatura dzień/noc (uwzględniając wyspy ciepła i chłodu): 25 / 23, wyspa z kablem grzewczym ok. 35 st.
Wilgotność (w %): 65-80% - wentylacja grawitacyjna + wentylator z kanałem wentylacyjnym- we na dole, wy pod siatką 50% w górę / 50% wraca w doł
Rodzaj stosowanego oświetlenia %UVB, data rozpoczęcia użytkowania, dzienna liczba godzin użytkowania: Exo Terra liniowa 45 cm UVB 5.0 Jungle 15W, 4-5 m-cy, 14 godzin dziennie - wkrótce zamiana na Arcadia 6.0 UVB Forest, 24W, 55 cm, T5 HO (zamiana z T8, na T5), reflektor do świetlówki
Suplementy: ZooMed Repticalcium bez D3 - 6/7 w tygodniu, witaminy Trixie Reptiland z wapniem (bez D3) - raz w tygodniu
Dieta (rodzaj pokarmu, ilość, wielkość, częstotliwość podawania): świerszcze domowe, bananowe, kubańskie oprószone wapniem - co drugi dzień, papki owocowe własne +  wapń - co drugi dzień, raz w tygodniu witaminy, czasami w dniu owocowym jogurt naturalny + miód + wapń (raz na tydzień)
Ostatnia wylinka: samica 1: 25.05.2017 lub 09.05.2017, samica 2: 27.05.2017, samiec: prawdopodobnie 25.05.2017
Badanie kału/wynik (data wykonania i diagnoza postawiona przez lekarza weterynarii): brak badań
Zdjęcia: na końcu

Opis problemu: W skrócie zawłaszczenie terenu korzenia przez samicę 1.

Ponieważ terrarium jest duże, więc spróbowaliśmy układu 2+1. Parka jest odmiany Hyper Red (w skrócie HR) i jedna samica klasyczna. Najmniejsza jest samica 1, jest też najbardziej płochliwa. Zaraz po wpuszczeniu do terrarium schowała się z tyłu korzenia na liściach Sanseiviery, przechodziła wtedy wylinkę. HRy są spokojne, papki owocowe zlizywały z palca na drugi dzień, przebywają często ze sobą i nie ma żadnych konfliktów po za karmieniem, gdy wystartują do jednego świerszcza, ale i to na zasadzie "moje", a nie przeganianie. Po okresie aklimatyzacji trwającym kilka dni zauważyliśmy, że HRy przebywają głównie na szybach, a samica 1 przeważnie zaszyta na Sanseivierze. Sporadycznie HRy korzystały z konaru, który umieszczony jest w optymalnej odległości od lampy UVB. Czasami pojawiała się samica 1. Dopiero po ok. 2 tygodniach zorientowaliśmy się, że HRy są przeganiane przez samicę 1, a nie wolą siedzieć na szybach. Jej terytorium to praktycznie cała przestrzeń korzenia z bocznymi przyległościami. Siedzi z tyłu korzenia i co jakiś czas skrada się i wygląda, czy HRy nie weszły na jej teren. Te czasami próbują, czasami im się nawet uda trochę posiedzieć, ale to niewiele w ciągu dnia. Samica 1 je przegania, sama zaś tylko czasami siedzi na górze obserwując teren. HRy są głównie na szybach, w prawym górnym rogu wśród liści epipremium, z lewej na hoji, czasami sypiają na liściach anturium ale po bokach i na guzmeniach.

Po pierwszej wylince samicy 2 (HR) 17.05 samica przybrała ciemniejszy kolor, mniej intensywnie zielony, zgaszony, łuska też była jakby większa, po 10 dniach 27.05 miała druga u nas wylinkę i na szczęście powróciła już do normalnych kolorów.

Przez miesiąc wszystkie urosły o ok. 1 cm.

Poprzez zawłaszczenie terenu felsumy nie mają właściwej ekspozycji UVB. Przebywają na szybach w takich miejscach, że UVB tam nie dociera. Od góry mam obecnie 2 x świetlówka 45 cm (UVB 5.0 i Repti SUn 2.0), UVB jest nad siatką (80 x 20 cm) z reflektorami do tego listwa LED ok 10W i na dole doświetlenie listwą LED 6500K z ok. 12W białe (6500K i 85--K) plus ok. 7W Grow Light.

Planowane modyfikacje.

Poczyniłem już pierwsze zmiany, dodanie neodymowej żarówki grzewczej spot od góry 35W. Do ogrzewania używam kabel grzewczy 7m 50W, ale jest wtopiony w wyspę grzewczą (ok. 1/3 długości - temperatura ok. 35-40 stopni) oraz po ściance zakopany w podłożu. Generalnie terrarium zachowuje raczej temperaturę otoczenia, niż się nagrzewa, czasami jest +2 stopnie. Nad tym trzeba będzie popracować na jesień i zimę. Temperatury za dnia to 25 stopni, w nocy 2-3 stopnie mniej.

Na dniach planuję zmianę (już zakupione oprawki i świetlówka) świetlówki z T8 na T5 HO Arcadii 24W o długości 55 cm - rozszerzy to mocno strefę optymalną wgłąb i trochę na boki (T5 HO świeci znacznie silniej).

Sprawdziłem, czy umieszczenie gałęzi liany na korzeniu pod lampą UVB się sprawdzi. Samiec od razu wszedł na lianę i przesiadywał na niej do czasu, gdy samica 1 nie uznała, ze to rozszerzenie jej terenu i zaczęła znów przeganiać. Gałąź była położona, więc stykała się z jej terytorium.

Zakupiłem 2 bambusy o średnicy 3,5 - 4,5 cm i planuję je wstawić w poprzek terrarium ponad korzeniem tak, aby nie było z nim styku pod siatką na której jest świetlówka UVB.  Z prawej strony rozszerzę nieco strefę z epipremium na bambusy (wisząca doniczka z dodatkowymi roślinami) - ta część jest bardziej wentylowana (ujście wentylacji z wiatraczkiem) i głodniejsza, mniej wilgotna, świetlówka będzie nieco dalej - będzie to schronienie również przed światłem. Bambusy będą dość blisko korzenia i obawiam się, że jednak samica 1 będzie próbowała rozszerzyć terytorium również na nie.

Czy macie jakieś pomysły, jak sprawić, by przestrzeń była współdzielona? Ew. jak sprawić, żeby bambusy były HRowe?

P.S. Felsumy miały nadane tymczasowe imiona Pasztecik, Pasztetowa i Mielonka, bo syn nie mógł się zdecydować a imiona, Samica 1 teraz ma na imię Mela, Samica 2 Fela, a Pasztecik... to Pasztecik :wink:

Załączone pliki

Podobne tematy: Felsumy madagaskarskie - młode 2+1 - problemy terytorialne - prośba o rady     x

#2 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3114 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 05 czerwiec 2017 - 23:49

Najmniejsza, a rządzi całym terrarium, te małe chyba tak już mają :P 

Jeśli masz możliwość i zamierzasz zmieniać wnętrze terrarium warto by było wykorzystać ten fakt i przetrzymać Melkę przez jakiś czas (np. 1-2 tygodnie) osobno w innym terrarium. HRy powinny poczuć się wtedy trochę pewniej, a Mela wracając trafi na coś nowego nieznanego. HRy będą miały przewagę.

To tak czysto teoretycznie, bo w praktyce podejrzewam, że dominacja będzie się zmieniała jeszcze nie raz, wraz z wiekiem. Może też dojść do sytuacji, gdzie gekony po prostu nie będą się akceptowały, warto być na to przygotowanym.

Na razie jeśli nie dochodzi do mocnych walk, a problem leży tylko po stronie odpowiedniego naświetlania możesz podawać witaminy wraz z D3 1-2 razy w tygodniu. W przeciwieństwie do niektórych innych jaszczurek, gekony dość dobrze przyswajają tą witaminę podawaną wraz z pokarmem. Do tego stopnia, że część ludzi w ogóle nie stosuje lamp UVB u felsum, tylko podaje witaminę D3 z pokarmem i nic im się nie dzieje. Oczywiście lampa UVB jest lepsza, ale jeśli ekspozycja na UVB jest dość krótka, to można uzupełnić D3 suplementami.

Oczywiście zmiana na lampę T5 z reflektorem też zrobi swoje bo aktywna strefa, w której felsumy będą mogły syntetyzować witaminę D3 w odpowiednich dawkach będzie sięgała do 60 cm wgłąb terrarium (zależy jeszcze jaki to będzie reflektor).

#3 Rabahamaer

Rabahamaer
  • Terrarysta
  • Z nami od: 824 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 06 czerwiec 2017 - 07:09

Na Felsumach się nie znam, ale podobny problem miałem z Anolisami zielonymi. Wydaje mi się, że było to spowodowane gotowością do złożenia jaj i pilnowania gniazda przed złożeniem jaj. Z czasem samice się zaakceptowały, terytoria zawłaszczane się nieco zmniejszyły (ale nadal są), a nieco później zauważyłem jaja w dwóch miejscach, na terytorium samicy która była najbardziej agresywna :P Obserwuj czy nie ma jajek gdzieś. A co do promieniowania UVB to suplementuje wapnem z D3 samice mające gorsze dojście do UVB.

Ps. Miłe dla oka terrarium :)

#4 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 10:32

Obserwuj czy nie ma jajek gdzieś.

Akurat te felsumy są jeszcze za młode, żeby składać jaja ;)

#5 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 06 czerwiec 2017 - 10:45

@Vulpes90 - dzięki za wskazówki. Niestety nie mam na razie terrarium zastępczego, wiem, że być musi i planuję ale to za jakiś czas, na razie poluję na jakiś tani zbiornik. Obecne terrarium jest syna (wiercił w brzuchu dziurę i po kilku miesiącach, gdy muu marzenie nie przeszło ulegliśmy i... wkręciłem się ;-)). Planuję w przyszłości "swoje" vivarium tropikalne z opcją na przejęcie felsum. Ale to za kilka m-cy.

Zdaję sobie sprawę, że ta sytuacja opanowania terenu może być dynamiczna, widzę, że HRy próbują i mała ndrabia jedynie szybkością i agresywniejszą postawą, ale jest najmniejsza. Szkoda, że tak się ułożyło, specjalnie starałem się o kilka ścieżek ewakuacji, korzeni w pionie oraz kryjówek z roślin... Tymczasem trochę to leży odłogiem...

Chciałem uniknąć bambusów, bo jakoś nie pasują mi do koncepcji wystroju terrarium i byłem głuchy na uwagi pt. "bambus" no i... na razie nie widzę innej opcji, niż bambus.

Czy mój plan z dwoma poziomymi bambusami o średnicy 3,5 i 4,5 cm w poprzek pod siatką wentylacyjną ze świetlówką UVB jakieś 5 cm nad lewym fragmentem / ramieniem korzenia ma szansę wypalić i Mela nie zaanektuje również tej przestrzeni?

Widziałem, że czasami robione są wycięcia tak, że młode felsumy mogą wejść do środka bambusa i mieć kryjówkę - bawić się w to?

#6 Vulpes90

Vulpes90

• Koordynator działów

Napisany 06 czerwiec 2017 - 20:28

Bambusy często są wykorzystywane, bo utarło się przekonanie że w ich naturalnym środowisku też występują bambusy (co jest oczywiście prawdą, ale istnieją też środowiska, gdzie tych bambusów nie ma, a felsumy są) poza tym bambusy są bardzo praktyczne i są łatwą do zrobienia kryjówką dla felsum. Niemniej nie oznacza to, że nie da się zrobić terrarium bez bambusów ;)

To co ja spróbowałbym zrobić, to obsadzić trochę mocniej zbiornik w przedniej lewej części, takimi roślinami jak, skrzydłokwiat (np. zamiast tej guzmani, czy oplątwy z przodu na podłożu), albo scidapsus/epipremnum przyczepione do czegoś do lewej ścianki. Liście tych roślin powinny stworzyć dodatkowe kryjówki, bo poza tą jedną kryjówką: na środku przy tylnej ściance za korzeniem, nie ma żadnych kryjówek w tym terra. Tworząc kryjówki warto też pamiętać, że powinny one być na pewnej wysokości, felsumy niechętnie będą korzystały z tych bezpośrednio na podłodze. Oczywiście rośliny mogą być inne, ale dobrze by było gdyby ich liście były stosunkowo duże i żeby gęsto i wysoko porastały zbiornik.

Druga rzecz to druga wyspa ciepła, którą starałbym się zrobić z tego korzenia po prawej. Daj znać jaka jest odległość tego korzenia od lampy (zaznaczone na żółto), czy dałoby się go dać trochę wyżej (minimum 60 cm od lampy UVB) i czy samą lampę UVB mógłbyś przesunąć trochę bardziej w prawą stronę. Miejsce pod tym mniejszym korzeniem też warto czymś obsadzić.

Na zdjęciu zaznaczyłem jak wyglądałoby to z mojej perspektywy (oczywiście jest to tylko jedna z rad jak można by to zrobić, nie jedyna słuszna perspektywa, więc czuj się swobodnie jeśli coś nie pasuje do Twojej koncepcji i ją zmodyfikuj ;) ):

- Na zielono miejsca, które obsadziłbym gęsto roślinami podobnymi do skrzydłokwiata, czy epipremnum. Pozostałe miejsca powyżej będzie trzeba później przycinać, żeby rośliny nie były za duże.

- na czerwono mniej więcej miejsce do którego starałbym się podwyższyć ten korzeń po prawej.

Na koniec chciałem tylko powiedzieć, że jest to jeden z lepszych zbiorników jakie widziałem. Sam jego rozmiar robi wrażenie i widać, że wszystko jest starannie przemyślane, sam będę się nim wzorował robiąc terrarium dla siebie ;) Natomiast same problemy trafiają się zawsze, nawet u najbardziej doświadczonych osób :)

Załączone pliki

Edytowany przez Vulpes90, 06 czerwiec 2017 - 20:30.

#7 MikeB

MikeB

Pomocny wszechkolwiek

• Pomocny
  • Z nami od: 3048 dni
  • Canada

Napisany 06 czerwiec 2017 - 21:13

W naturalnym srodowisku Felsumy  madagaskarskie okupuje dosc duzy teren - jedno drzewo to jedna Felsuma. W zwiazku z tym w nawet tak duzym terra bedzie dochodzic do przepychanek. Zasadniczo para byc moze jest w stanie zaakceptowac wspolne "drzewo" ale trojkat raczej sie nie sprawdzi. 

Bambus wystepuje na Madagaskarze, ale rzadko I jest raczej malo okazalym krzakiem. . Okurat Felsumy nie korzystaja z bambusa, lecz raczej z duzych drzew okupujac pien drzewa - jeden osobnik na jedno drzewo. 

Sansiviery wystepuja w kilku odmianach barwnych I moga stanowic wiekszy procent wystroju roslinnego. Wystepuja na Madagaskarze, wiec ich uzycie bedzie nie tylko praktyczne, ale takze prawdziwe z ich biotopem.

Edytowany przez MikeB, 06 czerwiec 2017 - 21:39.

#8 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 06 czerwiec 2017 - 23:02

Dzięki za porady. Spokojnie możecie wytykać niedoróbki i błędy, mam świadomość i już teraz wiem, że kilka rzeczy poprawił bym, to w sumie moje pierwsze terrarium.

Gdy będę miał luźniejszy czas w pracy, założę fotorelację z budowy. Każdą sugestia poprawy przyjmuję i rozpatruję. Po to poprosiłem o pomoc, bo sam mam wątpliwości, czy kolejne ruchy mają sens.

Poniżej naniesione na zdjęcie terra:

na żółto - terytorium uznawane przez Melę za swoje - stąd przegania HRy

na zielono - miejsca, w których HRy czasami nocują (oprócz tego, że na szybach)

na niebiesko - mijesca w dzień, z których Mela nie przegania HRy,

ostatni to plan zmian i informacyjny.

@MikeB masz rację z tym 1 pień - 1 felsuma - starałem się zrobić pień z bocznymi ścieżkami ewakuacji (chociaż nie podobały mi się, bo nie wyglądają naturalnie - świadome dążenie, aby felsumy miały różne drogi ewakuacji przy sporach).

Mam wrażenie, że gdyby HRy były tylko, wówczas pień był by wspólny. One są ze sobą blisko. Hodowca (Papagekon) miał trzymać trójkę ze sobą, aby były ze sobą oswojone.Ale i przestrzegał, że 2+1 może nie zadziałać, mieliśmy tego świadomość i wciąż liczę, że da się jakoś ułożyć relacje. Widzę, że tydzień temu Pasztecik próbował wchodzić na teren Meli (jak nie z jednej, to z drugiej strony), w tym tygodniu po wylince Fela wykazuje ruchy testujące, na ile da się teren odzyskać.

@Vulpes90 - odległość prawej gałęzi od góry to 65 cm. Pomysł jest dobry i jakoś na to nie wpadłem w planach zmian. Może dlatego, że z tego korzenia też przeganiane są HRy. Będzie też problematyczne przeniesienie wyżej, nie zgodzą się długości (będzie za krótki) i pionowy jest wypukły. Pomysł naprawdę dobry, ale musiał bym szukać innego korzenia.

Roślinność, centralnie z lewej strony korzenia są dwa Anthurium andreanum jedno prawie nad drugim - gęste, liście na tyle duże, że utrzymują felsumy (przynajmniej teraz) - czasami tam sypiają. Z lewej u góry zwisa Hoja carnosa - dałem mniejsze, bo i tak się rozrośnie, dodam jeszcze ze dwie dłuższe ukorzenione pędy, zeby zagęścić.

Lewa strona ma zostać mniej zarośnięta, bo terrarium za 2-3 miesiące wyląduje w pokoju syna i to będzie ścianka "na wejściu", prawa szyba może być zarośnięta.

Z prawej strony dam dłuższe pędy Epipremium aureum umieszczone w doniczce na szybie pomiędzy bambusami, zwisające w dół.

Prawy dolny róg zajmuje duża trzykrotka purpurowa (Tradescantia pallida) - na zdjęciu nie widać, bo stan z założenia terrarium - ma duże liście, ale sama ma tendencje do płożenia się - tutaj rzeczywiście coś z dużymi liśćmi. Na pewno jednak nie skrzydłokwiat (chociaż mam ładne i dorodne) - to kwiat zakazany dla zwierząt zlizujących. Z popularnych diggenbachia też. Możga zaszkodzić, zatruć gekona.

Guzmenie - czasami na nie gekony wchodzą, zwłaszcza górna i czerwony kwiat, tam czasami śpią.

No i bambusy...

To była pierwsza sugestia eksperta / hodowcy - w poziomie bambusy. Spróbuję, nawet kosztem wyglądu. AN rysunku zmiany są zaznaczone pomarańczowym  kolorem - dwie gałęzie w poprzek oraz jedna przecięta na pół i doklejona do szyby pionowa aby zasugerować drugie, niezależne drzewo (ma zejść doziemi). W prawej części na górze będzie dodatkowe epipremium. Ta częśc będzie odseparowana od pnia głównego. Stworzy się w ten sposób wirtualne drugie drzewo. Założenie, że bambusy będą ok. 25 cm (górna krawędź) od siatki - czyli ok 30 cm od lampy UVB. Środek znajdzie się jeszcze w strefie lekkiego grzania lampy grzewczej 35 W.  Piękne to nie będzie, ale to ma byc przede wszystkim dom dla felsum.  Na bambusach od doły jakieś oplątwy przeniesione z lewej części korzenia.

Załączone pliki

Edytowany przez madly, 06 czerwiec 2017 - 23:02.

#9 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 06 czerwiec 2017 - 23:42

Scenka, gdy Mela wychodząc z tyłu korzeniai przegania Pasztecika. Fela z lewej na wyspie grzewczej - bardzo rzadki widok, gdy wyspa grzewcza jest w użyciu. Wtedy wygrzewała się tuż przed wylinką, którą przeszła właśnie w tym miejscu dając nam pokaz zdejmowania starego ubranka. O dziwo wtedy Mela jej nie przeganiała.

Załączone pliki

#10 MikeB

MikeB

Pomocny wszechkolwiek

• Pomocny
  • Z nami od: 3048 dni
  • Canada

Napisany 07 czerwiec 2017 - 16:26

Ten korzen jest bardzo atrakcyjny, uzycie bambusa przy obecnym wystroju zniszczy efekt jaki osiagnales komponujac ten zbiornik. Moze moglbys zastapic bambus wycinkiem lodygi dzikiego winogrona. 

Jednak na dluzsza mete skomplikowanie srodowiska nie wyeliminuje terytorializmu. Zanim dokonasz zmiany sprobuj przeniesc mele gdzies na 2 tygodnie. Bys moze przenosiny beda na stale

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).