Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zachowania

- - - - -  
Felsumy madagaskarskie - młode 2+1 - problemy terytorialne - prośba o rady

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
23 odpowiedzi na ten temat

#11 madly

madly
  • Terrarysta
  • Z nami od: 682 dni
  • Polska / Pomorskie / Gdańsk

Napisany 07 czerwiec 2017 - 17:13

@[member='MikeB'] Zainspirowałeś mnie tym "1 felsuma = 1 drzewo". Kombinuję, jak stworzyć w zbiorniku 3 obszary.

Usunę poziomą gałąź z prawej strony - nie jest za wiele używana a rozszerza terytorium. Być może również schodzący po skosie od góry na prawo korzeń. Dzięki temu prawa część terrarium będzie miała przestrzeń na stworzenie jednej lub może dwóch dodatkowych "drzew". Mam jeszcze korzenie w stylu obecnego "łosia" (jak go nazywamy), miały iść do następnego terrarium ale.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Edytowany przez madly, 07 czerwiec 2017 - 17:20.

Podobne tematy: Felsumy madagaskarskie - młode 2+1 - problemy terytorialne - prośba o rady     x

#12 MikeB

MikeB

Pomocny wszechkolwiek

• Pomocny
  • Z nami od: 2896 dni
  • Canada

Napisany 07 czerwiec 2017 - 17:36

Odnosnie wygrzewania - Phelsuma madagaskarska wygrzewa sie bezposrednio na sloncu  tylko rano przez okolo 30-60 minut. Pozniej wlazi w krzaczory i siedzi w cieniu. Wieczorem czyli w zasadzie po poludniu, bo noc w kraju rownikowym to 30 minut od pelnego dnia do czarnej nocy, siedzi po ocienionej stronie drzewa I czerpie ciepelko z nagrzanego pnia, nie wychodzac na bezposrednie slonce. Wiec de fakto sie nie "wygrzewa"

Majac to na uwadze platforma do "wygrzewania" pod UV.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Edytowany przez MikeB, 07 czerwiec 2017 - 17:40.

#13 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 07 czerwiec 2017 - 18:30

Nawet nie wiesz, jak mnie tymi informacjami ucieszyłeś :).

W tabelach UVI felsumy są w grupie UV takiej, jak agamy, najwyższej. Mając świadomość, o ile słabsze są świetlówki UVB cały czas myślałem w kategoriach dania tej minimalnej (aczkolwiek dużej) dawki UVB. 30-60 minut na prawdziwym słońcu rano (gdzie jest większa emisja UV), to na pewno nie 30-60 minut pod świetlówką.

Natomiast trochę zgadza się to, co napisałeś o zachowaniach z natury z tym,.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

#14 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2962 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 07 czerwiec 2017 - 19:24

W tabelach UVI felsumy są w grupie UV takiej, jak agamy, najwyższej.

Są w 3-ciej strefie Fergusona, tak samo jak agamy, ale jest jeszcze jedna 4-ta strefa dla gatunków typowo pustynnych ;) Chyba, że mówisz o innej tabeli UVI, wtedy chętnie się z nią zapoznam ;)
http://www.uvguide.co.uk/files/BIAZA-UVTool-VERSION-010-19Oct2015.xls

30-60 minut na prawdziwym słońcu rano (gdzie jest większa emisja UV).....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Załączone pliki

• Załączony plik  1.jpg   34,74K   2 pobrań

Edytowany przez Vulpes90, 07 czerwiec 2017 - 19:27.

#15 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 07 czerwiec 2017 - 21:51

@[member='Vulpes90'] - korzystałem z tego samego xls i zarejestrowałem, że strefa równoznaczna z agamami = w zasadzie powinno się brać takie oświetlenie, jak dla agam. Miałem wątpliwości, czy wziąć 12% Arcadię T5 HO, czy 6%. Wygląda jednak na to, ze dobrze, że wybrałem Forest.

Moja obecna T8 Exo Terra liniowa 45 cm UVB 5.0 Jungle 15W (podobna 6% T8 tylko dłuższa 61 cm)::

isochartArcadiaD3tube.gif   isochartArcadiaD3tube-reflector.gif

i kolosalna różnica przy.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Edytowany przez madly, 07 czerwiec 2017 - 21:56.

#16 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 03 luty 2018 - 18:05

Minęło 7 miesięcy, w międzyczasie sporo się działo. Ostatnio sytuacja całkowicie się wyklarowała, ale chronologicznie opiszę, co się działo. Myślę, że może to byc jakaś informacja dla tych, którzy mają lub zamierzają mieć felsumy.

2017-07-24

Pierwsza zmiana - usunąłem poziomą belkę oraz na dole dodałem Calathea rufibarba 'Tropistar' - z uwagi na duże liście liczyłem, że zostanie wykorzystana do kryjówki, sama zaś Calthea pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i w tych warunkach.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Załączone pliki

#17 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 03 luty 2018 - 19:22

Sytuacja powoli się zmieniała. Pasztecik (samiec) zaczął powoli coraz śmielej zdobywać teren głównego korzenia. Przez pewien czas nieśmiało, Mela go przeganiała, ten się jednak nie zrażał. Stopniowo Mela zaczęłą dopuszczać, zaś Pasztecik coraz częściej bywał na głównym korzeniu. Przez pewien czas były wymiennie, czasami obok siebie. Trwało to sobie tak do sierpnia. Pod koniec sierpnia Pasztecik zaczął przeganiać Melę, ta jednak częśto wracała, gdy Pasztet schodził z widoku i krł się w cieniu. Fela na.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Załączone pliki

Edytowany przez madly, 03 luty 2018 - 19:44.

#18 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 03 luty 2018 - 20:09

Co działo się dalej? Okresy spokoju, kompletnej wręcz obojętności i neutralności pasztecika wobec meli, po czym wzmożona aktywność i szukanie, komu by tutaj dołożyć. mela zwiewała, tillandsie trzeba było "glutować" regularnie, czasami pojawił się nowy ubytek, starsze zarastały. 

Coraz bardziej jednak byliśmy zaniepokojeni, że sytuacja nie ustatkuje się (na podsumowaniu wydaje się to często, ale niektóre zdarzenia dzielą tygodnie, czasami miesiąc). Przed wszystkim Pasztecik zachowywał się zupełnie inaczej. Czarował, starał się jej zaimponować charakterystycznym.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

Załączone pliki

Edytowany przez madly, 04 luty 2018 - 10:00.

#19 orland

orland
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2660 dni
  • Polska / Mazowieckie / Płock

Napisany 18 marzec 2018 - 13:05

robię sobie podobne dla Falsum. Czy Tillansie wytrzymują, czy nie jest za wilgotno, mokro przy Falsumach ?

#20 madly

madly
  • Terrarysta

Napisany 18 marzec 2018 - 16:46

Różnie z tymi tillandsiami. Generalnie brałem takie, które wytrzymują w warunkach wilgotnych. Połowa mi padła, ale to głównie dlatego, że gdy felsumy się ganiały (tzn. Pasztet gania Melona), to często strącały przyklejone na klej na gorąco tillandsie. Nie podklejałem je od razu, często przez tydzień lub dwa takie odklejone były po za terrarium i to IMO powodowało, że po jakimś czasie te tillandsie gniły. 

Które mi padły?

Tillandsia circinata x 2 - rosły świetnie, pały.....................czytają więcej tylko zalogowani terraryści. Proszę zaloguj się lub zarejestruj się jeśli nie posiadasz jeszcze konta.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2018 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).