Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
Coś co modliszkarzy męczy od dawna - od czego zależy kolor modliszki?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
35 odpowiedzi na ten temat

#21 leviatan

leviatan

Miniony moderator: Modliszki

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5358 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 21 październik 2014 - 12:53

Ale one są tak pżystosowane
One nawet nie wiedzą że nie są zagrożone przecież one myślą że są na wolności tylko w miejscu z którego nie wyjdą nie wiedzą że nie ma tam innych zwierząt .

To co sugerujesz nie wyjaśnia całego zagadnienia.

Podobne tematy: Coś co modliszkarzy męczy od dawna - od czego zależy kolor modliszki?     x

#22 mantiss111

mantiss111

Moderator w działach Modliszki, Owady, Początkujący terraryści

• Moderator
  • Z nami od: 2075 dni
  • Polska / Mazowieckie / Sochaczew

Napisany 22 październik 2014 - 10:27

@JakubTeresik - Jaki gatunek obserwowałeś :)?

#23 JakubTeresik

JakubTeresik
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 1704 dni
  • Polska / Łódzkie / Piotrków Trybunalski

Napisany 22 październik 2014 - 11:03

Hierodula membranacea i sphodromantis gastrica:)

#24 mantiss111

mantiss111

• Moderator

Napisany 22 październik 2014 - 20:35

Tak żeby było wiadomo o którym gatunku piszesz ;).

#25 PLywak

PLywak
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1754 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 26 październik 2014 - 22:18

Tak, pomimo, że modliszka jest hodowana w warunkach "domowych" - jest drapieżnikiem! Kolor dla niej ma znaczenie pomimo iż nie żyła nigdy na wolności. Większość drapieżników upodabnia się do otoczenia uniwersalnego lub taki jaki ma zaprogramowany w genotypie.

Możliwe, że tak naprawdę i wilgotność, i naświetlanie, i otoczenie w pewnych fazach rozwoju ma wpływ na kolor danego osobnika.
Ja nie testowałem tego na moich osobnikach (jeszcze) ale trzeba pamiętać, np. wilgotnością nigdy nie dorównamy środowisku naturalnemu (mgła, burze, upalne lata). Możliwe, że również stopień wentylacji w połączeniu z wilgotnością daje efekt zmiany koloru bo o wentylacji chyba jeszcze nikt nie wspomniał.

#26 JakubTeresik

JakubTeresik
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 1704 dni
  • Polska / Łódzkie / Piotrków Trybunalski

Napisany 27 październik 2014 - 11:33

Tak, pomimo, że modliszka jest hodowana w warunkach "domowych" - jest drapieżnikiem! Kolor dla niej ma znaczenie pomimo iż nie żyła nigdy na wolności. Większość drapieżników upodabnia się do otoczenia uniwersalnego lub taki jaki ma zaprogramowany w genotypie.

Możliwe, że tak naprawdę i wilgotność, i naświetlanie, i otoczenie w pewnych fazach rozwoju ma wpływ na kolor danego osobnika.
Ja nie testowałem tego na moich osobnikach (jeszcze) ale trzeba pamiętać, np. wilgotnością nigdy nie dorównamy środowisku naturalnemu (mgła, burze, upalne lata). Możliwe, że również stopień wentylacji w połączeniu z wilgotnością daje efekt zmiany koloru bo o wentylacji chyba jeszcze nikt nie wspomniał.

Całkowicie zgadzam się z tym użytkownikiem.

#27 mantiss111

mantiss111

• Moderator

Napisany 28 październik 2014 - 12:05

Tak, pomimo, że modliszka jest hodowana w warunkach "domowych" - jest drapieżnikiem!...

Słyszałem o takiej która jadła pietruszkę :D. Oczywiście wiem że to pomyłka ;).

#28 fortitera

fortitera

Miniona moderator w działach legwan zielony, modliszki, gekony, kameleony, początkujący

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 1528 dni
  • Polska / Podlaskie / Augustów

Napisany 15 sierpień 2015 - 21:28

Ding, ding ding odkopuję temat! Skieruję się pytaniem z przypadkiem modliszki storczykowej. Jeśli chcę uzyskać osobniki bardziej różowe, to co powinnam zrobić? Czy to raczej kwestia genów i szczęścia? Bo po przeczytaniu całej tej dyskusji mam w głowie wielki mętlik :P

#29 Donnie

Donnie

Miniony Moderator na straszykach, owadach, modliszkach

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 2244 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 16 sierpień 2015 - 10:41

Nikt nie odpowie Ci na to pytanie twierdząc, że tak jest w 100% i nie inaczej. To prawda, że modliszki przystosowały się do polowania korzystając z mimetyzmu przez co stają się słabiej dostrzegane przez ofiary. Nie mniej jednak ewolucja to nie zmiany zachodzące z dnia na dzień. Kupując dany gatunek modliszki należy zdawać sobie sprawę, że jego przodkowie zamieszkiwali konkretne środowisko, a nawet konkretny mikroklimat i przystosowały się do życia w nim. W puli genowej takich modliszek, pomimo tego, że trzymane są w warunkach sztucznych nadal "pływają sobie" geny które w jakiś sposób pomagają przetrwać warunki w których kiedyś przebywały. No i teraz pojawia się kwestia zmienności w ubarwieniu itp. Gdyby nie ta zmienność to środowisko nie mogłoby selekcjonować osobników "lepszych" od "słabszych" czasami okazuje się, że trochę więcej różu lepiej uchroni niż domieszka barwy zielonej, ten z zieloną ginie a osobniki "różowych osiągają sukces".

Zatem moim zdaniem, twierdzenie że przystosowanie modliszek do drapieżnictwa i mimikra argumentuje to iż owady te zmieniają ubarwienie na zawołanie co spowodowane jest zmianą wystroju środowiska jest błędnym twierdzeniem. Zgodzę się z tym jeśli ktoś przedstawi mi doświadczenie na przynajmniej kilkudziesięciu osobnikach, a najlepiej kilkuset podparte analizą statystyczną (sam niestety nie mam warunków i czasu na takie doświadczenia). A to, że ktoś piszę że miał trzy modliszki i na zielonym tle faktycznie dwie były bardziej zielone mnie nie przekonują. Też miałem modliszki i wcale się tak u mnie nie działo, miałem wrażenie, że ubarwienie to kwestia losowości.

Moim zdaniem jest to kwestia genów.

#30 mantiss111

mantiss111

• Moderator

Napisany 20 sierpień 2015 - 09:20

@Donnie - To ja zakwestionuję :). Modliszki kolor zmieniają. Moje paradoxy zmieniały kolor. Więc kolor nie zależy w dużej mierze od genów, skoro go mogą zmienić, genów przecież nie zmienią. No i właśnie przypomniał mi się ostatnio oglądany film z Jemesem Bondem, gdzie jakiś przestępca wymyślił sposób na zmianę DNA :D.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).