Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

- - - - -  
Coś co modliszkarzy męczy od dawna - od czego zależy kolor modliszki?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
35 odpowiedzi na ten temat

#1 empiu

empiu

Miniona moderator: Jaszczurki

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 4844 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 24 czerwiec 2009 - 18:51

Mantis religiosa, poddana została analizie w laboratorium, celem zbadania zmiany zabarwienia przez owada. Larwa stawała się zielona niezależnie od temperatury i wilgotności, lecz w niskim natężeniu światła (20-250 luksów ). Zielony kolor znikał i był zastępowany przez jaśniejszy czy ciemniejszy brąz gdy światło było intensywniejsze. Eksperyment związany z utratą zielonego zabarwienia, który polegał na poddaniu larwy modliszki silnemu oświetleniu przez 20 dni wykazał, że najbardziej wrażliwą na zmiany oświetlenia częścią ciała jest głowa. Przy czym na tułowiu i odwłoku także zauważono zmianę zabarwienia. Można więc założyć, że zmiana zabarwienia na kolor zielony jest warunkowana przez niską intensywność promieniowania świetlnego, szczególnie podczas procesu linienia. Tak właśnie odbywa się to w naturze na łąkach i pastwiskach. Jeśli jednak owad żyje i linieje na otwartych terenach, traci wówczas zielone zabarwienie, które zmienia się na brązowe.

Źródło: Conperehensive insect physiology biochemistry and pharmacology, volume 9- Behaviour

Zapraszam do dyskusji.

Podobne tematy: Coś co modliszkarzy męczy od dawna - od czego zależy kolor modliszki?     x

#2 VinnieOu

VinnieOu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3892 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 11 wrzesień 2009 - 16:11

moje modliszki, obojetnie jakie gatunki linialy zazwyczaj w dzien, przy pelnym swietle, po lampami i stawaly sie coraz bardziej zielone, wiec nie jestem przekonany co do tej informacji..., za to osobiscie zauwazylem jakis zwiazek z wilgotnoscia, tzn im wilgotniej tym bardziej zielone, ale jakis eksperymentow z wylaczeniem poszczegolnych czynnikow nie robilem wiec... :P
ja mysle ze to jest chyba glownie kwestia genetyki, chociaz genotyp+srodowisko=fenotyp, wiec cos jest chyba w kazdej teorii nt. kolor modliszek :)
nie pisze tam moze czy to byla jedna modliszka czy moze jakas reprezentacyjna seria??

#3 Helmut

Helmut
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4173 dni
  • Polska / Małopolskie / Biecz

Napisany 11 wrzesień 2009 - 19:00

To może najpierw ty starcze napisz na jakiej próbie i jakich gatunkach przeprowadzałeś swoje testy?
Czy można się do ciebie zwracać "per: ty"?, Czy też może jak to w czasach waszej młodości bywało w trzeciej osobie liczby mnogiej "per: Wy"?
Jeszcze raz zwracam się do osób zarządzających na forum, o wyegzekwowanie od tego "starowinki" poprawę wieku jaki podał w profilu. Pomimo kilkakrotnych napomnień na łamach forum, użytkownik ten "ma to głęboko gdzieś". Wydaje mi się, że jest to specjalnie, notoryczne łamanie regulaminu, przez ciagłe podawanie nieprawdy.
Zaznaczone pola w profilu należy wypełniać. Skoro ktoś tworzący to forum zaznaczył pole w którym podajemy wiek jako obowiazkowe, to po coś to zrobił.
To tyle co chciałbym przekazać administracji, natomiast temu panu z całego serca życzę, aby któregos ranka obudził się właśnie jako taki, zniedołężniały staruszek, w pełni uzależniony od innych, skoro tak do tych spraw podchodzi i w ramach bardzo subtelnego żartu, mocno chybionego podaje swój wiek mocno zaawansowany wiek.

Za chwilę sam zgłoszę ten post do administracji, może coś się wreszcie zmieni w tej i podobnych sprawach.

#4 VinnieOu

VinnieOu
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3892 dni
  • Polska / Śląskie / Katowice

Napisany 17 wrzesień 2009 - 12:20

a ten znowu swoje, wiedzialem ze sie szanowny "kolega" odezwie... zglaszaj komu chcesz, nie mam obowiazku podawania swoich danych personalnych bo to nie instytucja panstwowa. dziwne ze nikomu innemu to nie przeszkadza.
END OF POST
co do modliszek, to Sphodro, paradoxa, Pnigomantis (choc tu ostroznie z wilgocia)

#5 Zigg

Zigg
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3791 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Bydgoszcz

Napisany 17 wrzesień 2009 - 19:23

"OMG", nie macie większych problemów?
Moje maluchy rosną razem w tym samym pojemniku i jedne są zielone, inne żółte a inne szare (i wszystkie zdrowe Creobroter)
Nie wiem, czy w takiej sytuacji da się łatwo domowo ustalić który czynnik jest odpowiedzialny za ubarwienie owada, skoro jest taki rozrzut w jednej grupie gdzie dodam, że młodszy miot trzymany w większej wilgotności, w jaśniejszym terra nie różnił od poprzedniej gromadki.

Edit: Oh, mój bękart od innego hodowcy ma jeszcze inne odcienie zieleni, więc tak po zastanowieniu, ten gatunek w stanie w jakim aktualnie się znajduje na naszym rynku, nie jest najlepszym obiektem do obserwacji wpływu warunków na ubarwienie ;p

#6 chrupekplcj

chrupekplcj
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4862 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 05 styczeń 2010 - 22:05

Jeśli o moje Paradoxy, to te które przeprowadziłem do pojemników z zieloną roślinnością są intensywnie zielone, te w otoczeniu kaktusów są odpowiednio ciemniejsze i wchodzące w brąz, a samiec otoczony czernią jest bardzo ciemny.
Zmiana ubarwienia była coraz bardziej zauważalna z każdą kolejną wylinką. Np samicy przejście z brązu w intensywną zieleń zajęło 3 wylinki.

Niestety nie powiem czy barwy mogą być sprzężone z płcią, bo hoduję tylko jednego samca. Za to samice zmieniają kolor dokładnie pod otoczenie. Przypadek wykluczony.

W sumie żadna niespodzianka, po prostu chciałem się pobawić sprawdzając jak ten cały F jak Fenotyp działa ;]
Aha i żeby nie było - modliszki miałe takie samo oświetlenie, temperaturę i wilgotność. Kaktusom trochę zaszkodziło ale trudno się mówi ;p

#7 leviatan

leviatan

Miniony moderator: Modliszki

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 5451 dni
  • Polska / Lubelskie / Lublin

Napisany 06 styczeń 2010 - 09:21

Jeśli o moje Paradoxy, to te które przeprowadziłem do pojemników z zieloną roślinnością są intensywnie zielone, te w otoczeniu kaktusów są odpowiednio ciemniejsze i wchodzące w brąz, a samiec otoczony czernią jest bardzo ciemny.
Zmiana ubarwienia była coraz bardziej zauważalna z każdą kolejną wylinką. Np samicy przejście z brązu w intensywną zieleń zajęło 3 wylinki.

Niestety nie powiem czy barwy mogą być sprzężone z płcią, bo hoduję tylko jednego samca. Za to samice zmieniają kolor dokładnie pod otoczenie. Przypadek wykluczony.

W sumie żadna niespodzianka, po prostu chciałem się pobawić sprawdzając jak ten cały F jak Fenotyp działa ;]
Aha i żeby nie było - modliszki miałe takie samo oświetlenie, temperaturę i wilgotność. Kaktusom trochę zaszkodziło ale trudno się mówi ;p

A ja hoduje grupę P. paradoxa razem i jedną oddzielnie. Nie mają żadnych "kolorowych" elementów wystroju i zarówno w jednej jak i u pozostałych mam wszelką gamę kolorów, od ciemnych do soczyście zielonych.

#8 Przemek_Arni

Przemek_Arni
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4707 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Legnica

Napisany 21 luty 2010 - 16:03

moje paradoxy (6szt) zostały podzielone na 2 grupy jedna mieszkała w pojemnikach z zielonym tłem a drugie w pojemnikach z tłem brązowym. obie grupy mialy ta samą wilgotność i w miarę takie same naświetlenie. każda modliszka zaczęła się wybarwiać adekwatnie do tła pojemników. słyszałem jednak ostatnio ze to wilgotność warunkuje zabarwienie modliszek (te z wilgotnych zielonych terenów są bardziej zielone , te z suchych łąk lub pastwisk bardziej żółte lub brązowe) ta teoria oraz teoria mówiąca o oświetleniu są dość sensowne a z kolei kolor otoczenia jako czynnik wpływający na kolor modliszki uwazam za prawdziwy z autopsji. A zatem ktora z tych teorii to prawda a moze niema konkretnej reguly co do kazdego gatunku

#9 drizzt

drizzt

Moderator w działach giełdowych

• Pomocny na giełdzie
  • Z nami od: 5512 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 21 luty 2010 - 16:33

Tez sie z tym nie zgadzam :)
Ale zielony kolor mojej samicy Gongylusa wypracowalem WYLACZNIE przez podniesienie wilgotnosci, nietypowej dla tego gatunku.

#10 empiu

empiu

Miniona moderator: Jaszczurki

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 4844 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Poznań

Napisany 21 luty 2010 - 16:50

Wilgotność, tło i oświetlenie są przecież wysoce skorelowane... tam gdzie jest gorąco i sucho roślinność jest uboższa. W soczystym zacienionym buszu panuje wyższa wilgotność ;)

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).