Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


- - - - -

Alternatywa "zrób to sam" dla RT-2 ... tak wiem, było już wiele razy


Jako, że coraz częściej zastanawiam się nad budową swojego pierwszego, własnego terrarium od zera, a czytając forum od kilku lat widzę, że dość szybko zacząłbym denerwować się na RT-2 (zapewne nie tylko ja), a nie doczekałem się, żeby ktoś zbudował i udostępnił projekt swojego własnego sterownik (zapewne nie tylko ja :) ), w wolnym czasie projektuję swój. Zanim zaraz ktoś zacznie pisać "znowu ktoś będzie coś obiecywał i będziemy czekać rok i nic z tego nie będzie" albo "miało być tak pięknie i tanio, a wyszło jak zawsze", od razu piszę, że robię to tylko na swoje potrzeby. Samo urządzenie byłoby dużo droższe w wykonaniu niż kupno RT-2, a będzie posiadało podobną funkcjonalność. Jednak robię to w ramach hobby, więc nie patrzę za bardzo na koszty, ale na efekt. Plus, oszczędzę sobie nerwów na RT-2.
Ponieważ doszedłem do momentu, że coś zaczęło mi już działać, postanowiłem podzielić się moim projektem tutaj. Na chwilę obecną zrobiłem pierwszą wersję, wychwyciłem kilka błędów projektowych podczas pisania kodu i czekam na nowe, poprawione płytki z dalekiego, bardzo dalekiego wschodu, a w tzw. międzyczasie dopisuję funkcjonalność. Aby tak nie rozgrzebywać projektu w nieskończoność i tworzyć X modeli, to postanowiłem, że płytkę zrobię raz i jak będzie wszystko działać fizycznie, to nie będę już jej zmieniał, tylko będę dopisywać dodatkową, potrzebną mi funkcjonalność, zamiast tworzyć 10 iteracji sprzętu.

Czym ten projekt NIE jest? Otóż NIE jest to nowy, super sterownik, którym mogę sterować przez smartphone'a. NIE jest to sterownik, dzięki któremu będę mógł oglądać jaszczury przez kamerkę. Sterownik NIE będzie posiadał żadnych wodotrysków ... chyba każdy już łapie o co chodzi. Jest to dla mnie prosty zamiennik RT-2 z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Interfejs użytkownika to jedno pokrętło (jak w RT-2) tylko, że z przyciskiem i wyświetlaczem. I tyle. Podstawowe zadanie: nie zrobić krzywdy w moim przyszłym terrarium i zastąpić RT-2.

To teraz czym ten sterownik jest? Otóż:
+ sterownik posiada 1 wodoszczelny czujnik temperatury i możliwość podłączenia jednego czujnika wilgotności (jeszcze nie wiem jak czujnik zabezpieczyć przed długotrwałym działaniem wilgoci tak, aby pokazywał poprawną wartość przez przynajmniej rok)
+ sterownik posiada wyświetlacz z aktualnym czasem, temperaturą oraz temperaturą zadaną
+ sterownik posiada 3 wyjścia/kanały na 230V: 2 x włącz/wyłącz (jak RT-2), 1 x płynne sterowanie, o ile się da (żarówka, kabel grzewczy)
+ zegar, który będzie pamiętał czas po odłączeniu od zasilania i włączeniu ponownie po pewnym czasie
+ bezpiecznik w razie zwarcia

I to w zasadzie tyle. Jak widać nic nadzwyczajnego. Na chwilę obecną działa tak jak RT-2 - tylko bez charakterystycznego "klikania", ponieważ nie ma tam przekaźnika, tylko płynna regulacja (poprzez triak). Obecnie wygląda to w ten sposób:

Zobacz załącznik: madzia-v1-0.jpg

Techniczne aspekty projektu oraz wszystkie pliki i informacje potrzebne do własnego wykonania urządzenia będzie można znaleźć tutaj.

Jak przyjdą mi poprawione płytki, zrobię mały update w tej fotorelacji.
Pozdrawiam.


45 Komentarze

Mały update po kilku dniach przerwy. Udało mi się zaimplementować świt/zmierz (dla żarówek). Testowałem 3 dni - " u mnie działa". Zmontowałem 2 dodatkowe sztuki i wysyłam je w tym tygodniu do 2 osób. Więc nie tylko ja będę testował.
Chwilowo wstrzymuję pracę nad nowymi funkcjonalnościami do momentu, aż obecny firmware nie będzie bardziej przetestowany i będę bardziej pewny jego niezawodności. W międzyczasie postaram się znaleźć chwilę, żeby dorobić brakującą dokumentację projektu tak, aby jak ktoś chce, można było złożyć sobie takie urządzenie samodzielnie - PCB, lista komponentów, obudowa, wsad programu, instrukcja montażu i instrukcja obsługi.
Witam wszystkich
Dzięki uprzejmości Wojtka dostałem do testów jego rękodzieło :) w zamian za pomysły,testy i opinie. Na ten moment sterownik ma funkcję zegarka, sterowania światłem i 1 obwodem grzania. Sterowanie światłem z funkcją sciemniacza ale obsługuje prąd zmienny 230v dlatego nie mogę go testować na moim pasku Led. Sterowanie grzaniem przez styk 230v. Sterowanie grzaniem przez dołączony czyjnik działa bardzo stabilnie. Ok 1-1,5 stopnia Sterowanie proste jak szcz...... :) jedno pokrętło. strefy czasowe dzień noc Obudowa stabilna z kozackim panelem przednim zrobionym na drukarce 3d :) pracujemy teraz nad sterowaniem paskiem Led i sterowaniem wilgotnoscia :) po malu można się ustawiać w kolejce

Załączone pliki

Uzupełniłem dokumentację o pliki do panelu LCD, listę elementów dla płyty głównej i plik z firmware v1.1. Jak tylko znajdę trochę więcej czasu, uzupełnię resztę na stronie z projektem.

Mały update. Nie poszalałem za dużo z braku czasu, ale udało mi się dopisać odczyt wilgotności z czujnika i ustawianie zadanej wartości wilgotności osobno dla dnia i nocy.


Załączone pliki

Mam pytanie. Potrzebuję zabezpieczyć czujnik wilgotności przed działaniem ... dużej wilgotności. Ogólnie to użyłbym jakiejś żywicy dwuskładnikowej albo plastiku w sprayu jednak nie wiem czy nie będzie to szkodliwe dla jaszczurek. Z kolei niektóre silikony akwariowe zawierają kwas octowy, który będzie działał niekorzystnie na płytkę i czujnik. Czy możecie polecić jakiś produkt, którym mógłbym powlec płytkę i czujnik? Najlepiej "zalałbym" całość od końcówki kabla do końca płytki z czujnikiem, zostawiając tylko okienko czujnika odsłonięte.

A myślałaś o zwykłym lakierze bezbarwnym???
W sensie taki jak do paznokci?
Dokładnie. W garażu mam buteleczke. Malowalem nim płytki po lutowaniu elementów w aucie. Zresztą fabryczne płytki też są lakierowane

Dobra, zalałem 2. warstwami lakieru do paznokci kilka szt. i jedną Ci wysyłam. Zobaczymy jak długo będzie trzymało.

Znalazłem jeszcze silikon akwariowy Tytan na stronie Castoramy, na którym jest napisane, że "nie zawiera rozpuszczalników organicznych", więc może nie zawiera kwasu octowego. Jak zobaczę kiedyś taką tubkę, to kupię i może to się sprawdzi.

Update. Wrzuciłem na stronie nowy firmware v1.2 do wgrania i testowania i wysłałem do testerów czujniki wilgotności. Dodałem również instrukcję jak wgrać nowy firmware pod Windowsem. Instrukcja jeszcze w wersji beta - dość surowy opis.

 
Funkcjonalne możliwości urządzenia (Firmware v1.2):
  • ustawianie i utrzymanie aktualnego czasu
  • ustawianie temperatury do stabilizacji
  • sterowanie kanałem ON/OFF (230V) za pomocą czujnika temperatury (histereza +/-0.5 oC)
  • ustawianie pory dnia i nocy
  • ustawianie temperaturowego rytmu dobowego
  • sterowanie kanałem ON/OFF (230V) wg pory dnia i nocy
  • funkcja świt/zmierzch dla żarówek
  • obsługa czujnika wilgotności – wyświetlanie aktualnej wartości wilgotności w %
  • ustawianie wilgotnościowego rytmu dobowego
  • wygaszanie podświetlenia LCD po 60 sekundach bezczynności





© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.