Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






* * * * * 1 głosów

Pomrowiki i pomrowy

Napisany przez czkot, 22 grudnia 2013 · 3 251 wyświetleń

foto pomrowiki
Dziś kilka moich spostrzeżeń odnośnie hodowli krajowych pomrowików (Deroceras sp.).
Po raz drugi w ciągu ostatnich 2 tyg zmieniałam podłoże w boxie pomrowików. Powodem była tym razem "inwazja" ziemiórek; kilka osobników dostało się do boxu i zaczęły się rozmnażać, skutkiem czego konieczna była wymiana substratu. Operacja wyjęcia pomrowików zajęła mi ponad 3h, chociaż przypuszczam, że nie udało mi się odsiać wszystkich ślimaków i część z nich musiała zginąć. Populacja pomrowików przekracza napewno 300szt, nie jestem jednak w stanie oszacować tego dokładnie. Na oko jest to około150ml ślimaków.
Warunki:
-box ~30x30x15cm, wentylacja boczna- materiał tiulowy uszczelniony taśmą. Taśma wygląda bardzo prymitywnie i brzydko, jednak w razie zabrudzenia materiału można go łatwo odkleić i zmienić na nowy. Tiul posiada bardzo drobne oczka, uniemożliwiające młodym pomrowikom ucieczkę, ponadto syntetyczne włókna nie są przegryzane.
-podłoże: 6l torfu kwaśnego wymieszanego z czipsem kokosowym w proporcjach 3:2
-wilgotność ok 80%
-box zawiera pokruszone kawałki sepii, muszle małży (kryjówki) i plastikowy talerzyk, służący do wykładania pokarmu.
Pomrowiki mają długość ciała dochodzącą do 2-2,5cm przy największym rozciągnięciu. Płaszcz koloru beżowego; obecnie posiadam ślimaki w dwóch wariantach, jasnym i ciemnym.
Prawdopodobnie hodowany przeze mnie pomrowik to pomrowik mały, Deroceras laeve, jednak nie potrafię ze 100% trafnością określić gatunku. Posiadałam również Deroceras reticulatum, pomrowika plamistego. Oba gatunki mają zbliżone preferencje żywieniowe.
Ślimaki te są bardzo żarłoczne, wszystkożerne, wymagają stałego wysokiego udziału białka w diecie. Większość ślimaków mając do wyboru pokarm roślinny i zwierzęcy, wybiera zwierzęcy. U ślimaczków występuje kanibalizm. Pokarm roślinny przyjmują taki sam, jak inne ślimaki w warunkach domowych. Jako źródło białek zwierzęcych podaję gotowane jajko, mięso drobiowe i pokarmy wysokobiałkowe dla ryb.
Gatunek ten mnoży się i dorasta bardzo szybko, nie polecam hodować ich z innymi ślimakami z uwagi na możliwość zjedzenia ich. Z tego samego powodu nie polecam wypuszczać ślimaków np. do ogrodu.
Ślimaczki są ciekawe w obserwacji, szybkie, agresywne w stosunku do siebie nawzajem.
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Pomrowy zagościły u mnie niedawno :) dobrze się zaaklimatyzowały, jedzą i szybko rosną. Nie wiem jeszcze jaki to gatunek (zastanawiam się nad pomrowem wielkim) i do jakich rozmiarów mogą urosnąć. Posiadam 3 szt, wszystkie pięknie ubarwione. Ślimaczki mieszkają obecnie w dość prymitywnie urządzonym pojemniku do kwarantanny. W przeciwieństwie do pomrowików, nie wykazują wobec siebie agresji, chętniej również jedzą pokarm roślinny- zwłaszcza gotowaną marchew, jabłko oraz kiełki. Bardzo aktywne ślimaki, chętnie również przyjmują pokarm podawany bezpośrednio, co nie jest typowe dla ślimaków (poza achatinami) :). Obserwacja ich w trakcie jedzenia jest bardzo ciekawa.
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek




Warunki nie są wcale super, minimum tego co trzeba im zapewnić :). Ślimaki nagie dla mnie są bardzo interesujące i stosunkowo słabo poznane. Podobają mi się zarówno krajowe jak i egzotyczne gatunki.

 

Rzeczą, która sprawia największą trudność w ich utrzymaniu jest zachowanie czystości. Pojemniki można sprzątać cały czas i zawsze jest brudno, zwłaszcza przy dużej ilości ślimaków. Z tego powodu również ograniczam elementy wystroju do minimum, chociaż akurat kryjówki są im niezbędne. Pod tym względem hodowla nagusów jest o wiele trudniejsza niż hodowla achatin. Plusem jest natomiast to, że zwierzaki są bardzo ciekawe w obserwacji, łatwe do rozmnożenia i niesamowicie szybko rosną.

Pomrowy, które mam od paru dni osiągnęły już 4cm.

 

P.S. trochę nie w temacie pomrowów- po prawej stronie mojego laptopa trwa właśnie taniec godowy wstężyków (różowe, pięciopaskowe z jasnym ciałem). :D

cóż, przyznam szczerze że nie jestem wielbicielką ślimaków nagich, ale te Twoje wyglądają całkiem sympatycznie :) stwarzasz im bardzo fajne warunki, te kryjówki z muszelek - świetna sprawa

Poprawiłam linki do zdjęć.

Jeśli ktoś chciałby przygarnąć po nowym roku kilka szt. Deroceras sp. - tylko z Trójmiasta, tylko z o.o to zapraszam na PW :)


Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Kwiecień 2024

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
222324252627 28
2930     

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Moje zdjęcie

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Przeszukaj mój blog

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.