Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






* * * * * 1 głosów

Zawartość miniboxów, achatiny, wstężyk [fotorelacja]

Napisany przez czkot, 30 listopada 2013 · 1 355 wyświetleń

subulina octona foto
Udało mi się zrobić kilka zdjęć przy okazji gruntownego sprzątania miniboxów. Z boxu Subulina octona usunęłam część mchu, który został "stratowany" i wykopany przez ślimaczki. Mech zastąpiło włókno kokosowe.
Subulina octona:
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Cochlicopa sp.
Dodany obrazek
Mam sporą zagwozdkę z identyfikacją tych błyszczotek. Cechą charakterystyczną widoczną u przeważającej większości osobników jest czerwony pasek biegnący wokół otworu muszli. Nie nazwałabym tego wargą, ponieważ brakuje w tym miejscu charakterystycznego wywinięcia, spróbuję uchwycić to następnym razem.Większość z nich wypuściłam, chociaż około 10szt. nie udało mi się znaleźć na czas, zostają na zimę. Gatunek ten mnoży się równie intensywnie co subuliny, ponadto szybciej osiąga dojrzałość (żeby określić dokładny czas muszę je jeszcze poobserwować). Być może dlatego jest bardzo pospolity- znaleźć go można wszędzie tam, gdzie wstępuje gęste runo, warstwa ściółki, a nawet zwykły mech.
Vallonia pulchella:
Dodany obrazek
Jak do tej pory, najmniejszy z posiadanych przez mnie gatunków. Mój aparat niezbyt sobie radzi z uchwyceniem go. Ślimaczki posiadają zupełnie białe ciało oraz białą muszlę. Są bardzo szybkie; w czasie przemieszczania się intensywnie wywijają muszlą. Takie wywijanie można zaobserwować u subulin, jednak u nich jest ono (moim zdaniem) spowodowane raczej kształtem samej muszli i wynikającą z niego potrzebą obracania/przesuwania jej. U ślimaczków gładkich kształt i proporcje muszli nie wymuszają ciągnięcia jej w trakcie poruszania się. Nie mam pojęcia, z czego wynika takie zachowanie :).
Poglądowe zdjęcie Cochlicopa sp (dorosły), Subulina octona (dorosły, maluch) i Vallonia pulchella (dorosły):
Dodany obrazek
Ślimaczki zamieszkują razem. Podziałka widoczna wyżej jest milimetrowa. Podsumowując to zdjęcie: naiwnie jest pisać, że Subulina octona są jednymi z najmniejszych ślimaków.
Pomrowik (prawdopodobnie Deroceras laeve):
Dodany obrazek
Pomrowików stale przybywa, zauważyłam u nich ostatnio tendencje kanibalistyczne; co ciekawe, nie zjadają własnych jaj, a jedynie młode. Gatunkowi temu zapewniam minimalny udział 40% białka w diecie. Ślimaczki średnio ruchliwe, szybkie, bardzo łatwe w rozmnażaniu.
Przy okazji kilka zdjęć reszty ślimaków
Achatina achatina 12cm, większy z tygrysów:
Dodany obrazek
Zdjęcie bardzo słabe, więc ma lekko podkręcony kontrast i zmniejszoną jasność, proszę się nie sugerować kolorami. Nie udało mi się niestety zrobić lepszego.
Archachatina marginata ovum:
Dodany obrazek
Dodany obrazek
Fulica albino body:
Dodany obrazek
Ostatnio zrośnięty wstężyk:
Dodany obrazek
Jedyny żółty wstężyk CB:
Dodany obrazek

Myślę, że dość ciekawe, chociaż słabej jakości są zdjęcia ślimaczka gładkiego, pomrowików, błyszczotek i Subulina octona. Zamierzam dalej prowadzić obserwacje tych gatunków.




nie nie, po prostu byłam ciekawa czy różnica u rodzeństwa trzymanego w tych samych warunkach może być znacząca, ale 0,6 cm to niewiele ;)

Różnica między tygrysami to mniej niż cm (0,6-0,8cm) :) mogę zmierzyć dokładnie jeśli chcesz, ale dopiero jak znajdę chwilę wolną. Marginata odmiany light, na żywo ma piękne, szarofioletowe ubarwienie, którego zdjęcia nie oddają. Od przyjazdu do mnie bardzo się ożywiła, obecnie jak widać mogę ją normalnie podnieść i nie reaguje pianą ani nie chowa się do muszli.

marginata jest strasznie fajnie umaszczona, jeszcze nie widziałam ślimaka który by miał czułki innego koloru niż resztę ciała:) tygrys oczywiście piękny, mam nadzieję że mój też kiedyś taki będzie;) na razie ma 4,5 cm i w dalszym ciągu brak prążków, ale może mu się kiedyś zrobią jeszcze

ile ma mniejszy z tygrysów?


Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Kwiecień 2024

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
29 30     

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Moje zdjęcie

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Przeszukaj mój blog

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.