Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?






- - - - -

Subulina octona

Napisany przez czkot, 07 sierpnia 2013 · 2 357 wyświetleń

foto subulina octona
Przedstawiam rozrośnięte już trochę stadko Subulina octona. Pierwsze ślimaczki (11szt.) zostały zakupione od forumowicza Krzysztof_1981 .
Jakiś czas temu dotknęła je inwazja ziemiórek; sposobem na to była wymiana podłoża, zastosowanie miski na pokarm oraz uszczelnienie wentylacji [zamiast pasa dziurek w pokrywie wklejony został pas..rajstopy] :) obecnie problemu nie ma.
Ślimaczki trzymane w boxie SAMLA [5l] jako podłoża użyłam ~5cm warstwy kwaśnego torfu ogrodniczego, w którym kilka dni temu zasadziłam mech. Wilgotność utrzymuję poprzez podlewanie mchu. Przy tych ślimaczkach bardzo ważna jest dobra wentylacja i częste sprzątanie-mało jedzą, więc resztki jedzenia pleśnieją bardzo szybko.
Subulina octona to -wg mnie- gatunek bardzo łatwy w hodowli i nie wymagający poświęcania mu dużej ilości czasu. Przy tych maleństwach można pokusić się o urządzenie w miarę estetycznego wystroju pojemnika. Ja nie mam na to czasu ani ochoty, więc mój box zawiera jedynie mech oraz szklane kulki; ślimakom zresztą jest to chyba obojętne:
Dodany obrazek
Dodany obrazek

Ślimaczki aktywne są głównie nocą; żeby zrobić im zdjęcia w ciągu dnia musiałam dodatkowo zrosić pojemnik. W ciągu dnia oraz w czasie upałów zakopują się w podłożu. Nie jestem w stanie przez to ocenić nawet w przybiżeniu liczebności stadka, ponieważ wymagałoby to przesiania absolutnie całego torfu:
Dodany obrazek
Karmione są codziennie wieczorem; w skład ich diety wchodzą przejrzewające owoce (brzoskwinie, czereśnie, jabłka, gruszki, banan) warzywa (ogórek, cukinia, papryka i inne podawane achatinom) oraz płatki dla ryb, płatki zbożowe i zielenina (mniszek, pokrzywa, kiełki).
S.octona składają bardzo dużo jaj- w pakietach po kilka, kilkanaście-młode wylęgają się po około 10 dniach i początkowo mają barwę brązową oraz wielkość około 1mm. Młode rosną bardzo szybko (wg opisu ich dorastanie trwa około 6 mies, czyli tyle co u achatin i dłużej niż u wstężyków w warunkach hodowlanych). Niżej podrostek:
Dodany obrazek

Dorosłe ślimaki dorastają do 1,5-2cm, kształtem muszli przypominają ząb Narwala:
Dodany obrazek
Sama muszla sprawia wrażenie odlanej ze szkła, bardzo kruchej i delikatnej. U młodych osobników często jest przezroczysta.
Ślimaczki mimo swojej wielkości są bardzo ruchliwe i aktywne, oraz dość szybkie, jak na ślimaki ;)
Charakterystycznym zachowaniem S.octona jest gromadzenie się pod płytkami sepii rozsypanymi w boxie w celu konsumowania ich od spodu. Ostatecznie z płytki pozostaje jedynie bardzo cienka warstwa zewnętrzna.
S.octona wyraźnie nie lubią upału; najbardziej odpowiada im temperatura pokojowa (poniżej 25st.). Myślę, że należy na końcu podkreślić walory estetyczne ślimaczków; są wg mnie dużo ładniejsze od najpopularniejszych achatin. Nadają się do hodowli w ozdobnych miniogrodach i wszelkich ładnie zaaranżowanych pojemnikach typu dekoracyjnego (kule, wazony itd.) o ile oczywiście spełniają one skromne wymogi gatunku. Biała, skręcona muszla oraz żółtozielone ciało nadają im fantastyczny wygląd.





Przekierowania dla tego wpisu [ URL ]

Brak przekierowań na ten wpis

Kwiecień 2024

P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
222324252627 28
2930     

Ostatnie wpisy

Ostatnie komentarze

Moje zdjęcie

użytkownicy przeglądający

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

Przeszukaj mój blog

Ostatni odwiedzający






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.