Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Loxodonta

Użytkownik od 21 sty 2005
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny maj 02 2012 12:56

Moje posty

W temacie:Studium: „Chów i hodowla zwierząt egzotycznych”

24 lipca 2011 - 21:01

A kto będzie wykładał "prawne aspekty" tej hodowli egzotów, o ile w ogóle zagadnienia prawne przewidzieli w tematyce zajęć?

W temacie:Studium: „Chów i hodowla zwierząt egzotycznych”

25 lipca 2011 - 10:22

Niestety, do tego jest osobne szkolenie: Studium Podyplomowe z Zakresu Konwencji Waszyngtońskiej CITES

Ano właśnie i to jest PODSTAWOWY błąd! Bo ileż razy można pisać, że konwencja CITES działa tylko i WYŁĄCZNIE na granicach zewnętrznych Unii. A wszelkie regulacje dot. sprzedaży, zakazów posiadania, rejestracji nie wynikają z CITES tylko z pomysłów biurokracji brukselskiej lub naszej krajowej.

Poznań jest niejako matecznikiem paru bardzo hodowcom nieprzychylnych pseudoekspertów, stąd moje obawy czy nie maczają palców w tych studiach.

A potem skutki są takie, że celnicy pod zarzutem "naruszenia konwencji CITES" zabierają figurki z ciosu mamuta. "Bo przecież pan "Ś." na studiach mówił, że wszystkie trąbowce są w CITES". To ja chciałabym zobaczyć takie mamuty, co to żyły w 1975 r. po wejściu w życie konwencji. Z natury rzeczy wszelkie okazy musiałyby być PRZEDKONWENCYJNE. Ale owi "eksperci" tego nie rozumieją.

W temacie:Polska a CITES

25 lipca 2011 - 10:48

Przemysł związany z handlem wieloma gatunkami jako pets staje się główną siłą niszczącą, żółwie lądowe Madagaskaru czy Afryki kontynentalnej są tego przykrym przykładem. Nawet względnie liczne populacje, jak to jest w przypadku właśnie żółwi promienistych są trzebione także na terenach, gdzie były do tej pory bezpieczne ze względów kulturowo-religijnych. Środowisko tych akurat żółwi nie ulega jakimś negatywnym zmianom, wywozi się je jako petsy głównie do Azji.


Słowo przemysł to raczej oznacza przerób okazów żywych na okazy martwe, a nie handel zwierzętami domowymi ("pets").
Czy jesteś pewien tego, że te żółwie są użytkowane jako "pets", a nie jako wkład do garnka? Nie demonizujmy hodowli domowych, to nie taka skala problemu jak właśnie "przemysłowy przerób okazów".


Przynajmniej w Europie zakazy zwykle powodują większą aktywność hodowców, gdy chodzi o rozmnażanie zwierząt - tak jest np. w przypadku niektórych gatunków jaszczurek, oczywiście tych, które da się mnożyć. Reszta zakazanych jest przemycana, tyle, że są to ilości dużo mniejsze niż gdyby handel był legalny.

Oprócz zakazów są możliwe jeszcze inne środki oddziaływania, np. cła importowe. Wyższe cło = droższe okazy importowane = większa opłacalność hodowli krajowej. Szkoda, że decydenci nie rozumieją tych prostych zależności podaży i popytu na rynku okazami. Zakazać wydaje się im najprościej, ale czy to jest najlepsze rozwiązanie?

W temacie:Cyclura lewisi o krok bliżej do przetrwania

28 lipca 2011 - 20:23

O, właśnie! Kolejny przykład, że nie zakazy, ale HODOWLA pozwala uratować gatunek.
Hodować, rozmnażać i zasilać nowymi osobnikami dzikie populacje.

W temacie:Nowy handel zwierzętami to zagłada dla wielu gatunków

31 lipca 2011 - 11:56

Nie paranoja Wiciu, tylko sposób zarabiania na życie. "Eko-cwaniaki" robią szum, żeby zdobyć pieniądze na swoje "projekty" - czytaj na utrzymanie "prezesów" swoich organizacyjek. Najlepiej, gdy są to pieniądze z kasy państwowej, bo przydzielający je urzędnicy nie pytają o późniejsze efekty takich "projektów". A z tych pieniędzy opłaca się "krewnych i znajomych prezesa" jako "kierowników projektu", "konsultantów", "ekspertów". Natomiast robotę (bo "coś" trzeba zrobić, choćby wejść na drzewo z transparentem) odwalają dla nich za darmo naiwni szeregowi członkowie i sympatycy takich organizacyjek i stowarzyszonek.

Zamiast wołać o zakazy handlu, mogliby wziąć się za poprowadzenie hodowli, które dostarczałyby okazów na zapotrzebowanie rynkowe. Ale oni hodować (rozmnażać) zwierzęta nie potrafią...

"Ekspert i eunuch z jednej są parafii. Obaj wiedzą jak, żaden nie potrafi".






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.