Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Yavii

Użytkownik od 17 cze 2015
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny paź 10 2022 16:07

Moje tematy

Agama brodata - wylinka, a zimowanie

01 lutego 2022 - 13:20

Moja agama brodata jest w trakcie przygotowania do zimowania. W sumie to zostało jej cztery dni do wyłączenia oświetlenia. Dziś jednak zauważyłam, że zaczęła przechodzić wylinkę i zastanawiam się co mam z tym fantem zrobić. Nie mogłam nigdzie znaleźć informacji. Czy znów zwiększyć oświetlenie i przeciągnąć ją przez proces wylinki (choć to pewnie będzie trochę trwać), czy po prostu kontynuować przygotowanie do zimowania i samo zimowanie?

 

Z innych informacji (nie wiem czy przydatne).

- agama jest po wizycie u weta, wszystko z nią ok, był badany kał ok. tygodnia temu

- jest to samiec, 380g

- od pewnego czasu przysypia w dzień, woli przebywać w chłodniejszym koncie terra, bardzo mała aktywność, zmniejszony apetyt - przed poprzednią wylinką nie miała żadnego z tych objawów

- oświetlenie zgodnie z wytycznymi (UVB T5 Arcadia i UVA)

- temperatura nieco niższa niż normalnie w ramach przygotowania do zimowania

 

 

 


Agama brodata - pytanie odnośnie terrarium/oświetlenia/zdrowia

04 kwietnia 2021 - 00:33

Data adopcji: planowana na 8.04.2021  

Wiek:  nieznany

Długość ciała: ok. 30-35 cm  

Waga:  nieznana

Płeć: nieznana

Wielkość terrarium (w centymetrach szerokość/głębokość/wysokość): przyszłe 122x37x40

Rodzaj stosowanego oświetlenia: UVB, danych nie znam. Obawiam się, że całodobowo.

Suplementy:  od 3 tygodni pyłek pszczeli, od zeszłego tygodnia wapń

Dieta:  głównie owady karmowe (szarańcza, karaczany dubia) od tygodnia nieco zieleniny - 3-4x tydzień

 

Zamierzam adoptować agamę brodatą z miejsca gdzie pracuję. Ogólnie nikt nie wie ile ma lat, skąd pochodzi, ponieważ była przyniesiona przez byłego pracownika na czas ogarnięcia jej terra i tak pracownik ogarniał, że...nie ogarnął po czym zmienił pracę zostawiając zwierzę same sobie. Stan samej agamy jak na zdjęciach.

 

Załączony plik  IMG_20210401_121930.jpg   158,23K   0 pobrań Załączony plik  IMG_20210401_122014.jpg   93,81K   0 pobrań

 

Dopiero jak mi przypadkiem powiedziano o jej istnieniu, zaczęłam ją regularnie karmić, poić i wzmacniać pyłkiem (oraz czytać ogólnie o agamach, bo jestem raczej pajęczarzem i o gadach nie miałam pojęcia). W zeszłym tygodniu wyprosiłam wapń. Ostatnio zapytałam szefa, czy mogę ją wziąć i z wielką radością się zgodził (problem z głowy). Agama nie ma prawej przedniej łapki, a na innej końcówek palców. Ogólnie jest żywa, po jedzenie przybiega. Po krótkim wprowadzeniu nadchodzą moje pytania.

 

1. Mam na stanie dostępne terra (wymiary w opisie). Czy jako przejściowe może być? Wiem, że min. to 120x60x60, ale dopiero o takim będę mogła pomyśleć jak się przeprowadzę (2-3miesiące).

Załączony plik  IMG_20210403_193848.jpg   44,25K   0 pobrań

 

2. Na początek planowałam wyłożyć ręcznikami papierowymi (w celu zweryfikowania czy i ile oddaje kału i w jakim stanie) lub podkładami jednorazowymi, co lepsze? później planuje Chipsi Ultra. Polecacie ten ostatni? Czy bez problemu agamy się na nim poruszają? Ile cm trzeba go usypać? Co ile trzeba zmieniać całe podłoże?

 

3. Kiedy zorganizować wizytę u weterynarza? Jak najszybciej, czy poobserwować i dokarmić porządnie?

 

4. Jakie dobrać oświetlenie? W tym temacie strasznie się gubię. Myślałam zakupić Reptile System D3 Basking Lamp (UVA, UVB w jednym), czy to jest metahalogen? Czy to się do czegoś nadaje? Jeśli tak, to czy wysokość terra nie jest na niego za mała? Czy lepiej kupić świetlówkę UVB T8 12% plus UVA? Z innym terra dostałam taki sprzęt. Wiem, że jedno to balast do świetlówki, gniazdo oraz żarówka dzienna (exo terra daylight basking spot). Jak najlepiej to wykorzystać?

Załączony plik  IMG_20210403_194223.jpg   90,83K   0 pobrań Załączony plik  IMG_20210403_194252.jpg   70,21K   0 pobrań

 

5. Czy w jej przypadku (brak łapki), budować dodatkowe półki? Czy lepiej dać np. konar (jak ma w obecnym terra)?

 

6. Spotkałam się z różnymi opiniami. Czy agama powinna mieć stały dostęp do wody (miseczka), czy nie zaburzy to wilgotności w takim terra?

 

7. Jak z dawkowaniem pożywienia? Karmić do oporu? Planuje pozostać przy szarańczy, z okazjonalnym urozmaiceniem świerszczem/dubią (mam dostęp też do prawie każdej karmówki, więc możecie napisać co polecacie). Z racji niepełnosprawności zdecydowanie lepiej idzie jej jedzenie podawane z ręki niż z miseczki (co przy świerszczach/szarańczy raczej i tak odpada). Dawać jej do oporu?

 

8. Na koniec jeszcze pytanie o kolor. Czy ciemne ubarwienie z tymi jasnymi plamami to efekt świetlówki, czy choroby? Jak wspominałam, nie wiem czy ona przypadkiem nie ma jej włączonej 24h, bo nie wiem gdzie jest gniazdko i czy ma timer czasowy (wiem, to dziwnie brzmi, ale tam gdzie ona jest jest straszny burdel).

 

Wszelkie inne dane jak wagę, dokładne wymiary, czy zdjęcie podwozia (ciekawa jestem czy to Pan czy Pani) podeślę jak już do mnie trafi. Przepraszam za jakość zdjęć (jak trzeba dorobię jakieś) tyle pytań, po prostu starałam się czytać jak najwięcej i nie wszystko jeszcze mi się w głowie poukładało, a chcę dla niej jak najlepiej. Dlatego wolę zapytać Was, doświadczonych, żeby czegoś nie sknocić.© 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.