Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Rickson

Użytkownik od 13 gru 2004
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 04 2019 17:25

#1825171 Bufo bufo w UK oraz zimowanie ogólnie

Napisany przez Rickson na 21 września 2017 - 12:50

@Yahilles
Tak, można w UK odławiać i hodować płazy, nie wolno tylko ich sprzedawać :)
@Chester86
Zimowanie jest potrzebne do rozmnażania tych płazów, czy niezbędne dla zdrowia to tak napisał @Yahilles, na krótką metę ciężko to stwierdzić, miałem tutaj w UK ropuchę szarą, żyła trzy lata w niewoli u poprzedniego właściciela i potem cztery u mnie i nic niepokojącego nie zauważyłem. Z pewnością nie jest trudno je zimować, w ten sposób prawdopodobnie pozbędzie się pasożytów, nadmiernego otłuszczenia - jakieś plusy tego są... Czy z odłowu czy z hodowli to raczej nie ma wielkiego znaczenia, zapadną w hibernację jeżeli obniżysz temperaturę; utrzymasz to będą aktywne


#1739971 Płazy znalezione w piwnicy

Napisany przez Rickson na 02 lutego 2016 - 18:04

@Yahilles
Dobra robota!


#1739902 Znalazłem żabę

Napisany przez Rickson na 02 lutego 2016 - 13:56

Boa, do Twojej wiadomości: temat płazów znalezionych w piwnicach wraca na forum regularnie.

Tak jak powiedział Papja, żabę najlepiej zostawić w spokoju i wypuścić na wiosnę, jeśli nie jest w stanie łatwo opuścić piwnicy po przezimowaniu.

Ten temat powraca jak bumerang ale jakoś nikt z pomocników nie pomyślał do tej pory, by go podwiesić i zrobić zbiorczy... Ja też nie nie wpadłem na ten pomysł i może w przypadku płazów można z dużym prawdopodobieństwem, lub nawet z pewnością przewidzieć, że to gatunek rodzimy, to jednak może się zdarzyć, raz na kilka tysięcy przypadków, że będzie to żaba czy ropucha zawleczona przypadkowo chociażby z transportem owoców z krajów egzotycznych- dlatego prośmy o zdjęcia, by całkowicie wykluczyć taką ewentualność. Spoczywa na nas dość duża odpowiedzialność - określenie"brązowa żaba" mi przynajmniej nie wystarczy, powinniśmy być bardziej dociekliwi.

Boa1982, niepotrzebny sarkazm, po za tym kłania się czytanie ze zrozumieniem. Nigdzie nie napisałem że ją zabrałem tylko znalazłem. I tematem nie jest konkretna żaba w mojej piwnicy, ale co w podobnej sytuacji należy zrobić. Nie rozumiem po co ktoś się wypowiada zupełnie nic nie wnosząc do rozwiązania problemu.

Papja, dzięki za radę, tak zrobię.


Z całym szacunkiem ale tematem jest właśnie konkretna żaba w Twojej piwnicy i jeżeli nie potrafisz użyć opcji szukaj, nie chcesz czy nie możesz z jakiegoś powodu zamieścić zdjęć to nie dziw się, że odpowiedzi będą takie a nie inne.


#1708987 Żaby rogate - pytania początkujących

Napisany przez Rickson na 18 września 2015 - 15:49

Nie bezpieczniej kupić od kogoś, kto zna doskonale potrzeby danego gatunku, potrafi zapewnić komfortowe warunki podopiecznym, ma w jednym palcu teorię? Nie oszukujmy się, żeby rozmnożyć większość płazów trzeba włożyć w to sporo serca, wykorzystać wiedzę - jeżeli ktoś rozmnaża je to znaczy, że ma dużą wiedzę, że to prawdziwa pasja. Często też masz wrzucone zdjęcia rodziców, młode od kijanki itd- bez dwóch zdań dużo bezpieczniejsze. Sklep gdy kupuje od hodowców to nakłada swoją marżę, zwierzaki są przez to często droższe. Nie ma co ryzykować.


#1708978 Żaby rogate - pytania początkujących

Napisany przez Rickson na 18 września 2015 - 14:44

@Bloomer
Zanim zaczniesz dawać rady zastanów się, czy masz jakieś pojęcie w danym temacie bo możesz zrobić więcej złego niż dobrego. Wielu użytkowników kupuje bezpośrednio od hodowców również z tego forum i nie ma problemu, wystarczy wybrać takiego hodowcę, który ma pozytywną opinię a będziesz zadowolony, w większości przypadków w razie jakichś problemów czy dodatkowych pytań możesz na nich liczyć. W sklepie zoologicznym często zwierzęta są trzymane w nieodpowiednich warunkach a sprzedawcy nie mają zielonego pojęcia o płazach więc na żadną pomoc liczyć nie możesz. Pochodzenia zwierząt również nie będziesz wiedział gdy kupisz w zoologicznym.


#1693644 wychudzone i osłabione kończyny u ropuchy agi

Napisany przez Rickson na 04 lipca 2015 - 09:33

Koniecznie wrzućcie zdjęcia, one mają masywne ciała i tylne nogi wyglądają jakby były zbyt chude...
Przyczyną malej ilości ruchu może być podawanie zbyt powolnego lub martwego pokarmu(mączniki lub oseski), ropucha nie musi wtedy zbytnio się wysilać by coś upolować więc po przyjęciu pokarmu albo udaje się do kryjówki albo do basenu z wodą i wtedy ruchu dużo nie ma.
Jest trochę problematycznym dostarczać odpowiedni dla nich pokarm jeżeli bazuje się na karmowce hodowlanej: Świerszcze zaraz się chowają w zakamarkach czy w elementach wystroju terrarium, karaczany są bardzo szybkie i dla powolnej agi mogą być poza zasięgiem; szarańcza siedzi na pokrywie, dżdżownice zakopują się w podłożu...
Jednym z ulubionych pokarmów są ćmy - wtedy ropucha poluje jak oszalała, mój potrafił skutecznie doprowadzić mnie do bezsenności tak głośno zasuwał po całym terrarium!
Jeszcze jedno - w opisach ten fakt się zazwyczaj pomija ale lepiej się chowają gdy są minimum dwie sztuki, w miarę możliwości podobnej wielkości, wtedy częściej opuszczają kryjówki i aktywnie polują. Jak już pisałem wcześniej wielkość terrarium musi być odpowiednia, to duże płazy a że nie są wg Nas zbyt ruchliwe... Nie zapominajmy o tym, że uaktywniają się wtedy, gdy my już śpimy, w naturze potrafią przebyć kilka kilometrów w ciągu jednej nocy. Terrarium 90x45x45 wydaje się być odpowiednim dla parki


#1686917 chciałbym zacząć hodować płazy

Napisany przez Rickson na 31 maja 2015 - 11:36

http://www.terrarium.com.pl tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.




#1628334 Sprzeciw przeciw takiemu karmieniu i pokazywaniu tego na forum.

Napisany przez Rickson na 09 listopada 2014 - 00:15

A ja wtrące swoje trzy grosze ! Teraz do  głosu mogą dojść entomolodzy i fani owadziego świata - dlaczego twierdzicie, że można karmić żywymi owadami? Uważacie, że one nie czują, nie mają stresu kiedy zostają zjedzone żywcem? Karmienie zwierząt to temat rzeka i zawsze pojawiają się argumenty za i przeciw.


Trochę musisz nadrobić lekcji z biologii- uważasz, że owady są tak samo rozwinięte jak np ssaki?


#1624212 Sprzeciw przeciw takiemu karmieniu i pokazywaniu tego na forum.

Napisany przez Rickson na 24 października 2014 - 13:38

Jakos ciezko mi sobie wyobrazic, ze osoba zafascynowana plazami jest w stanie karmic swojego egzotycznego pupila rodzimymi gatunkami... Pomijajac fakt, ze moga one miec pasozyty albo byc nosicielami chorob, ktore spowoduja nawet smierc pochodzacego z innego kontynentu plaza to jakos nie wydaje mi sie to etyczne po prostu. Co innego gdy zwierze karmowe pochodzi z wlasnej hodowli-ale tutaj tez powinnismy sie starac jak najbardziej zminimalizowac stres czy bol a podawanie w pelni swiadomych zwierzat niestety nie jest humanitarne. Tyle sie mowi o tym a dalej do niektorych to nie moze dotrzec. Porownywanie tego do natury uwazam za bardzo naciagane-moze zaprzestaniemy korzystac z uslug weterynarzy, w koncu w naturze przezywaja tylko najsilniejsze osobniki; Ja osobiscie raz czy dwa karmilem zywymi karlikami i raczej juz tego nie bede kontynuowal; z zywych karmowek podaje tylko owady i  ich larwy, dzdzownice i wlasciwie tyle. Rybki sam ogluszam najpierw a potem zabijam, najszybciej jak potrafie.

Jezeli nasze zwierzeta przyjmuja pokarm z reki to nie widze powodu, by podawac pokarm zywy.




#1544939 jak powinno wyglądać

Napisany przez Rickson na 21 marca 2014 - 20:41

@Etrakis
no tak, tej wielkości osobnik nie będzie jadł i miesiąc i jak był wcześniej podtuczony to dalej będzie wyglądał dobrze, jednak musisz zauważyć ze pewnie hibernował jakieś 3 miesiące wiec taki post już by się odbił na kondycji... Jasne, najlepiej kupować bezpośrednio od hodowcy jednak z tymi żabami nie ma tak łatwo, trzeba "przetrzeć szlaki" i od czegoś zacząć, osobniki z odłowu to chyba jedyne rozwiązanie na ten moment.

@mateusz2
Jezeli bys podmienial wode to moze i bys dal rade bez filtra jednak to byloby dosyc pracochlonne. Co do filtra to musi byc taki, zeby nie powodowal zbyt duzego ruchu wody, jakis maly wewnetrzny powinien dac rade, podmian wody raz w tygodniu i tak nie unikniesz.
Jako podloze mozesz zastosowac jakies wieksze kamienie, takie z rzeki czy jeziora (oczywiscie dokladnie umyte), w czesci wodnej; w czesci ladowej masz juz duzo wiekszy wybor, jest sporo rodzajow podloza, ktore nie zaszkodza plazowi.
Samce zab moga wydawac odglosy, to calkiem normalne, nie powinno to jednak zbyt przeszkadzac a jezeli nie bedziesz stymulowal ich do rozrodu poprzez hibernacje to nie powinno to byc zbyt czeste, o ile w ogole bedzie sie odzywac. Dla pewnosci mozesz wybrac samice.
Jezeli chodzi o rosliny-tu juz musisz sie zastanowic, jest sporo, ktore by sie nadawaly do tak wilgotnego srodowiska- jednak moge sie zalozyc, ze te zaby beda przekonywac podloze i moga je zniszczyc; ja bym zastosowal sztuczne, nie musisz sie martwic wtedy o odpowiednia ilosc swiatla, specjalne zarowki itd. Przejrzyj dzial http://www.terrarium.pl/forum/29-wystroj-roslinnosc/ , tam z pewnoscia znajdziesz odpowiedzi.
Zaby te zyja kilkanascie lat, samce osiagaja 10 a samice 12 cm.

Masz filmik z karmienia oseskiem:

tutaj karmienie karaczanem:

tutaj przyklad jak mozna urzadzic akwaterrarium (plus karmienie):
http://www.youtube.com/watch?v=BlEriFqJl-c


#1544318 jak powinno wyglądać

Napisany przez Rickson na 20 marca 2014 - 13:51

Nie oszukujmy sie, te zaby nie sa polecane dla poczatkujacych chociaz doswiadczenie akwarystyczne moze Ci pomoc; warto pamietac jednak, ze to sporej wielkosci zaby i w zwiazku z tym, beda jadly duzo-duzo tez beda wydalaly i trzeba sporo czasu poswiecic, zastosowac filtry, podmiane wody itd-akurat tutaj 5 lat z akwarystyka sie przyda.
Masz akwarium o powierzchni 80 x 35, jak najbardziej sie nadaje, musisz tylko pamietac o jakichs kamieniach lub konarach, na ktorych bedzie mogla odpoczywac. Glebokosc wody to okolo 10 cm. Temperatura 23-28, oczywiscie jak zwykle w przypadku plazow zalecana jest ta z dolnego przedzialu.
Sprawdzilem ten link od @ i wyczytalem, ze niezbedna jest wrecz hibernacja w okresie od pazdziernika do lutego, oczywiscie jesli jest to osobnik dorosly z odlowu jednak duzo latwiejsze w utrzymaniu beda te pochodzace z hodowli, z takim osobnikiem powinienes sobie poradzic.
Co do oswietlenia-tu juz musisz sam zadecydowac, mozna stosowac ledy plus jakies zrodlo ciepla podlaczone do termoregulatora; mozna tez stosowac zarowki znajdujace sie w ofercie firm terrarystycznych (a takze zwykle) ale uwazam, ze wtedy ciezej jest utrzymac/osiagnac wymagana temperature w zbiorniku a zastosowanie termostatu spowoduje, ze oswietlenie bedzie sie wylaczac, gdy bedzie za cieplo...
Pozywienie- tutaj sprawa jest dosyc prosta, podajemy dzdzownice, rybki, karliki; wyrosnietym osobnikom podac mozna oseski- duzo zalezy od tego, na ile oswojony jest dany osobnik, jak pobiera pokarm z pesety to nie masz wielkich problemow z karmieniem, mozesz wtedy dawac nawet owady lub kawalki miesa z witaminami jednak rybki czy karliki powinny byc podstawa diety wg mnie, to spore zaby i potrzebuja duzo wapnia.
Czestotliwosc karmienia podobna do innych zab tej wielkosci-co drugi dzien osobniki mlode, 2 razy w tygodniu osobniki dorosle-oczywiscie to jest orientacyjne i w zaleznosci od rodzaju poawanego pokarmu, jezeli podasz oseska to wystarczy jeden na tydzien, rybki dwa razy w tygodniu i obserwowac, czy zaba nie chudnie lub nie tyje, wtedy reagujesz zwiekszajac lub zmniejszajac ilosc porcji, ewentualnie karmisz czesciej/rzadziej. Wszystko przyjdzie z czasem jak nabierzesz doswiadczenia.
To chyba tyle, jezeli bedziesz mial jeszcze jakies pytania to wal smialo, postaram sie odpowiedziec. Pozdrawiam

Znam pewien sklep gdzie te żaby są dostępne. Żaba ta akurat tania nie jest jej koszt wynosi ok. 250zł. Tak, jestem początkującym, ale dowiedziałem się, że ta żaba pasuje dla początkującego.

sa w zoofaktorze a przynajmniej byly jeszcze niedawno:

http://www.zoofaktor.pl/plazy/plazy-zwierzeta/zaba-budgetta-lepidobatrachus-laevis.html




#1539792 inkubacja jaj

Napisany przez Rickson na 09 marca 2014 - 23:19

mniej wiecej tyle to trwalo wlasnie :)

Jako ciekawostke podam fakt, ze dzisiaj zauwazylem dwie kopulujace pary z tych slimakow, ktore u mnie sie wylegly, wszystkie tez osiagnely dojrzalosc i maksymalne rozmiary jakies 2-3 tygodnie temu, jedne wczesniej inne pozniej ale mozna sobie wszystko w miare dokladnie obliczyc, wystarczy przejrzec temat o przychowku.

W razie czego bardzo chetnie pomoge. Pozdrawiam :)




#1519181 Rozmowy o mięczakach

Napisany przez Rickson na 23 stycznia 2014 - 22:57

włożyć w pojemnik i trzymać pod bluza, na której jest oczywiście kurtka-sprawdzone przeze mnie w kilku przypadkach. Jeżeli pojemnik nie zmieści się do kieszeni to po prostu nie wkładamy reki do jednego z rękawów kurtki i co prawda wyglądamy, jak ktoś ze złamaną ręką ale można donieść delikwenta na miejsce, bez uszczerbku na zdrowiu. temperatura panująca pod warstwami z kurtki i bluzy i miedzy ciałem daje gwarancje, ze wszystko będzie ok. Pomysł z plecakiem mało trafiony.Slimaki tak jak plazy sa malo odporne na przesuszenia i przegrzanie




#1507638 FC Barcelona czy Real madryt C.F ;) ?

Napisany przez Rickson na 31 grudnia 2013 - 14:03

Real od 19 prawie lat. Kilka osób wezmę na celownik, niech no tylko cos w płazach napiszą ;)

Chelsea :)


też zacny klub, z angielskich wlasnie im kibicuję


#1501986 PROSTE PYTANIA POCZĄTKUJĄCYCH [zebrane]

Napisany przez Rickson na 18 grudnia 2013 - 15:52

faunaboxy maja jeszcze jedna wadę: "żywotność". Otóż bardzo łatwo je podrapać, dosyć łatwo pękają i po jakimś czasie są do wyrzucenia...
Te boksy, o których wcześniej wspomniały moje przedmówczyni, są o wiele bardziej wytrzymałe, co prawda są raczej koloru mlecznego niż przezroczyste ale jednak to grubszy plastik, do tego może stawiać jeden na drugim, jak się dobierze odpowiedni model, bez obawiania się, ze ten górny spadnie-przydaje się, jak się za bardzo człowiek zapędzi w tym hobby i zacznie tonąć w ślimakach ;)
Temat wilgotności jest mi szczególnie bliski jako, ze hoduje od lat płazy a jak wiadomo one wymagają dużej wilgotności i przetestowałem chyba wszystkie rodzaje terrariow , które są w handlu i jeżeli nie chciałbym, żeby terrarium było ozdoba to wybrałbym box plastikowy z supermarketu- można samemu zrobić wentylacje, używając wiertarki,lub, mniej estetycznie to wygląda, użyć rozgrzanego gwoździa-wtedy w razie pojawiania się pleśni można polepszyć wentylacje robiąc kolejne otwory.
Jeżeli już ktoś ma faunaboxa i martwi się, ze powietrze w nim będzie za suche, można zakleić, od wewnątrz oczywiście, część wentylacji, stosując popularne taśmy, używane w budownictwie (takie srebrne lub czarne, szerokie ) i problem rozwiązany.
@jelona jasne, ze lepiej, jak tutaj zada pytanie, w ogólnym dla poczatkujacych mógłby dostać kupę bzdurnych rad a tak ma opinie ludzi, którzy ze ślimakami maja do czynienia od paru lat, (o sobie nie pisze bo jednak kilka miesięcy dopiero na poważnie sie nimi zająłem i nawet nie próbuję się udzielać)









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.