Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


snaak

Użytkownik od 19 gru 2003
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lip 12 2023 11:17

#1917320 Pomoc w identyfikacji pasożytów

Napisany przez snaak na 15 października 2020 - 00:36

Cześć - witam po długiej przerwie :)

 

 

Chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji (potwierdzeniu) pasożytów w kale młodej agamy brodatej (ok. 4 miesięcznej)

 

Preparat wykonany metodą flotacji w nasyconym roztworze chlorku sodu:

 

4.jpg

 

Oocysta Isospora amphiboluri ?

jajeczko Oxyuridae ?

 

 

Preparat wykonany metodą bezpośredniego wymazu w soli fizjologicznej:

 

8.jpg

W tym przypadku nie jestem pewien czy można to zaliczyć również do jajeczka Oxyuridae?

 

 

 

6.jpg

Tutaj brak pomysłu - wygląda jak artefakt, ale zastanowiły mnie rzęski (?)

 

Dodam że poza oocystami i pojedynczym jajeczkami Oxyuridae(?) nie udało mi się znaleźć organizmów przypominających nicieni.

 

 

Chciałbym wszystkich uspokoić-  nie zamierzam leczyć agamy samodzielnie - próbkę kału oddaję jutro do weterynarza  i czekam na opinię specjalisty :). Wątek traktuję jako formę samokształcenia.

 

 

Przy okazji mam pytani dotyczące badania karmówki. Chciałem sprawdzić obecność pasożytów w mojej hodowli karaczanów argentyńskich. Nie udało mi się znaleźć opracowań dotyczących badania owadów karmowych. W celu wykonania preparatu homogenizowałem 3 karaczany ok 3-4 cm w nasyconym roztworze chlorku sodu i wykonałem preparat metodą flotacji ( w celu zwiększenia wydajności flotacji stosuję wirowanie) W dwóch preparatach mikroskopowych, które wykonałem nie stwierdziłem obecności, żadnych oocyst oraz jajeczek.

Pytanie czy taka metodyka jest poprawna - czy w przypadku wystąpienia zakażenia w hodowli występuje ono u większości osobników? Możliwe, że zebrałem zbyt mało reprezentatywną próbę? Nie mam natomiast żadnych przesłanek, że zakażenie pochodzi z karmówki!

 

 

Dodam, że nie udało mi się dostrzec widocznych symptomów u jaszczurki. Jest aktywna, ma apetyt (owady i rośliny) przybiera na wadze, a ocena organoleptyczna kału nie wskazuje na zmiany chorobowe. 

 

Zdaję sobie sprawę, że inwazja pasożytów wewnętrznych za każdym razem wymaga interwencji, dlatego po uzyskaniu diagnozy u weterynarza od razu rozpoczynam leczenie.

 

 

IMG_6873.jpg

A to przyszły pacjent:)

 

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.