Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


papaj

Użytkownik od 26 lis 2004
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sty 21 2021 18:08

#1889004 ARTYKUŁ - Przegląd doniesień o występowaniu jaszczurki zielonej Lacerta virid...

Napisany przez papaj na 29 października 2019 - 22:01

W drugim zeszycie tegorocznego Przeglądu Przyrodniczego ukazał się artykuł o występowaniu jaszczurki zielonej w Polsce. W artykule omamione zostały historyczne oraz najnowsze dane na temat tego gatunku w naszym kraju, autorzy dyskutują także nad jego jego statusem ochronnym. Zachęcam do lektury, bezpłatny PDF do pobrania ze strony czasopisma https://www.kp.org.pl/pl/zeszyty/2911-zeszyt-2-2019 lub bezpośrednio w linku: https://bit.ly/2BSlKav




#1885816 Aktualizacja listy gatunków objętych ograniczeniami handlu w ramach konwencji...

Napisany przez papaj na 04 września 2019 - 08:54

W świecie nauki jest taka sama korupcja, jak w świecie polityki. Nie twierdzę, że nie zdarzają się tam ludzie uczciwi, pewnie się zdarzają, zwłaszcza na szczeblu najniższym, lokalnym. Ale to wyżej ustanawiane są regulacje i ustawy, dlatego często są one nieracjonalne, tylko kierowane interesami skorumpowanych ludzi. Dlaczego gekon toke na liście? Ja akurat wątpię, by były ku temu poważne przesłanki, skoro te gekony w Azji łażą ludziom po mieszkaniach.

 

Myślałem, że rozmawiamy poważnie dlatego nie wiem jak mam odpowiedzieć na zarzut: "korupcji w świecie nauki". Ograniczenia w handlu to raczej podejmowanie działań w interesie "zwierząt" a nie bliżej nieokreślonej grupy "skorumpowanych ludzi".

Anegdota że "łażą" ludziom po mieszkaniach o niczym nie przesądza i co to za argument ?? - synantropizacja różnych gatunków postępuje wraz z urbanizacją i wylesianiem - albo się przystosują albo powoli będą zanikać. 
Zgodnie z IUCN obecny trend populacyjny dla tego gatunku jest nieznany, ale spada liczebność dorosłych osobników w populacjach. Zasięg jego występowania jest szeroki, i rożne populacje wykazują różny stan zachowania, ale w warunkach naturalnych wydają się być stabilne -> https://www.iucnredlist.org/species/195309/2378260. Jak podaje Nijman i współpracownicy (2012)1 "Surveys of just three G. gecko exporters revealed that approximately 31,000 individuals are harvested per week. In total, some 1.2 million G. gecko are exported per annum, exceeding Indonesia’s quota of 50,000 by an order of magnitude." [to akurat dane dla 2006 roku]. Czyli zobaczcie, że nawet ponad milion osobników tego gatunku , jest odławianych z Indonezji po to tylko by mogły trafić w plastikowym pudełeczku na stoliku na giełdzie w Poznaniu, Wrocławiu czy Pradze (za około 90 zł). Może jednak "mamy przesłanki" wpisując ten gatunek na załączniki II, może chodzi o lepsze zażądanie tym gatunkiem? Po co sprowadzać do Europy kolejne partie osobników skoro gatunek ten można dobrze mnożyć w niewoli, importy potrzebne są po to żeby dać zarobić handlarzom i utrzymać żenująco niską cenę ..., bo w takiej cenie jest spory popyt?

 

Odpowiadając -> Arcziwwy -> proponuje spojrzeć na problem szerzej niż z perspektywy Polskiego podwórka PIW-u itd., przestrzeganie prawa międzynarodowego w zakresie zgodności dokumentów to indywidualna sprawa każdego sprzedawcy, hodowcy ... . W obecnym systemie nie da się tym zarządzać i kontrolować - pisze o tym Kepel w Salamandrze 2/2019.

 

Podsumowując dodam tylko że toke to jeden z gatunków, o którego odłowach i handlu sporo wiemy - stąd wpisanie na Załącznik II toke a nie innych gatunków które mogą być nawet w gorszej sytuacji, tymczasem skala czarnego rynku zwierząt i produktów zwierzęcych jest ogromna. Niestety tak jak napisał ktoś wyżej - terrarystyka jest mocno nastawiona na "zysk", szkoda tylko że tak mało się mówi o jej mrocznym obliczu.

 

dziękuję za ciekawą dyskusję, niestety sprawy zawodowe sprawiają, że nie jestem tu ostatnio zbyt częstym gościem ....

 

1 Nijman, V., Shepherd, C. R., & Sanders, K. L. (2012). Over-exploitation and illegal trade of reptiles in Indonesia. The Herpetological Journal22(2), 83-89.




#1436223 Żaby-pomoc na małą skalę

Napisany przez papaj na 08 lipca 2013 - 23:32

W Poznaniu w Ogrodzie botanicznym w tego typu zbiornikach zamontowana jest deska pod kątem 60 stopni po której płazy wychodzą sobie

 

podeślij zdjęcie zbiorników

 

pozdrawiam

 

papaj




#1379511 Praca inżynierska z gekonów - prośba o pomoc.

Napisany przez papaj na 18 lutego 2013 - 00:27

Wyszukiwarki artykułów - polecam poniższe - są lepsze od google scholar, ale trzeba być w sieci uczelnianej - najlepiej pogadaj z promotorem żeby Ci pomógł z tych baz skorzystać:

InterScience (Wiley)

Scopus 

Springer

 

pozdrawiam









© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.