Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


WildBirdPark

Użytkownik od 15 lip 2014
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny lis 04 2019 19:39

Moje posty

W temacie:Mączniki i drewnojady - prośba o radę

22 marca 2019 - 00:17

Może ktoś coś poradzi - pierwsze poczwarki drewnojada przechód w imago i taki efekt jak na zdjęciach - pół poczwarka, pół imago, nie potrafią chodzić, przewracają się. Co może być powodem?

W temacie:Mączniki i drewnojady - prośba o radę

20 marca 2019 - 00:57

@Vulpes90 nie ma problemu, bede starał sie na bieżąco pisać co i jak, a i pomogę chętnie jesli bedzie taka potrzeba. :)

Z aktualności - dzis rano pierwsza poczwarka przeistoczyła sie w imago - niestety nie w pełni, wyglada jak poczwarka z nogami, próbuje chodzić ale sie przewraca. Przeistoczyła sie po 8 dniach.

Co do temperatury - w inku jest stała temperatura 34*C - tam margines błędu wynosi 0,1*C, inkubator jest bardzo dokładny w tej kwestii. Niższej niestety nastawić nie mogę - inkubator tak jak wspominałem jest do wylęgu ptaków gdzie standardowa temperatura jest ok 27*C w zależności od gatunku - to i tak cud ze producent dał mozliwosc takiego obniżenia nastawu temperatury. ;) Wilgotność zależna jest od wypełnienia kanalików woda i oscyluje od 60 do 85% - ja mam w granicy 70-74%.

I pozostając w temacie wilgotności jedna ciekawa rzecz (byc może kompletny zbieg okoliczności) - dzis rano zaglądałem do inkubatora, było wszystko ok, 70% wilgotności. Wszystkie larwy drewnojada (50szt) w pojemnikach na mocz sobie łaziły.
Niestety nie sprawdziłem poziomu wody w inkubatorze, zamknąłem go i wyszedłem. Przed chwilą kontrola i okazało sie ze higrometr cyfrowy pokazuje wilgotność 10% - nie wiem jak długo trwało takie wysuszenie, możliwe ze cały dzień. Zajrzałem do środka i tu zdziwienie - 20 larw drewnojada było zwinięte w kółko i gotowe to przeistoczenia (każda żyje bo dotykałem by zobaczyć czy sie rusza). Pozostałe larwy przeszły wylinkę - każda. Zastanawia mnie taki nagły rzut wsród larw jesli chodzi o przygotowanie do przeistoczenia, czy to zbieg okoliczności czy może jednak takie krótkotrwałe przesuszenie je zmotywowało. Za kilka dni celowo obniżę wilgotność do 10% by zobaczyć czy to sie powtórzy.

Co do maczników - juz nie kontroluje które ile czasu sie przeobrażają - jest tego tyle ze każdego dnia wyciągam po 15-20 dorosłych owadów z inkubatora. Jeszcze trochę a bedzie ich tyle ze chyba zacznę nimi skarmiac surykatki. ;)
Zauważyłem tez pierwsze jaja na dnie pojemnika z mącznikami.

W kwestii karaczanów - ja wszystkie owady poza szarańcza, trzymam w pojemnikach TROFAST z przykrywkami z Ikea - sprawdzają sie super - te pojemniki używam tez jako poidła/karmidła dla większych zwierzat - sa tanie, mróz i upał im nie straszny, łatwo sie myją (rownież myjką ciśnieniową) a przy dezynfekcji Virkonem nie barwią sie jego kolorem. Oczywiście ścianki pojemników i tak profilaktycznie mam posmarowane wazeliną żeby te małe dziady nie wyszły. ;)

Ja najbardziej żałuje tego, ze lata temu gdy odbywałem praktyki zawodowe w Warszawskim Zoo, miałem mozliwosc odbyć kilka godzin na dziale hodowli owadów karmowych na potrzeby zoo, ktora była naprawdę duża i obejmowała wiele gatunków. Wtedy niestety karmówka kompletnie była poza moim zainteresowaniem i odpuściłem sobie ten temat idąc na kilka godzin na dział hodowli gryzoni karmowych. Teraz bardzo żałuje bo praktyki na dziale owadów karmowych byłyby świetnym zastrzykiem wiedzy w tym temacie. No ale człowiek mądry dopiero po latach..

W temacie:Mączniki i drewnojady - prośba o radę

17 marca 2019 - 23:56

Widzę, że u Ciebie jest to lepiej poukładane ;) Zwykłe włókno kokosowe wymieszane z odrobiną ziemi.


No nie, z tego co piszesz to u Ciebie jest to na duzo wyższym poziomie. :) Ja dopiero zaczynam a jedyny moj plus to inkubator do wylęgu jaj ptasich który ułatwia i przyspiesza. ;)

Z aktualizacji. Na chwile obecna mam około 50 szt dorosłych chrząszczy macznika - juz kopulują ze sobą. Larwy macznika dałem do 35*C w czego efekcie nastąpił dosłowny WYSYP poczwarek - po wyzbierania ich, była pełna szklanka 250ml. Myśle ze bedzie tam spokojnie koło 100szt poczwarek - juz leżakują w inkubatorze. Wyglada na to ze mącznik podjął współpracę bo idzie dosyć gładko jak na razie.

Niestety z drewnojada jest gorzej -'w inkubatorze mam obecnie 50 larw, każda w pojemniku na mocz, siedzą od tygodnia i tylko jedna sie zawinęła do przepoczwarzenia... Takim tempem to cienko to widzę...
Dodatkowo, 3 poczwarki drewnojada - mija 7 dzień i wciąż nie przechodzą w postać dorosłą (żyją bo po dotknięciu sie rzucają). Drewnojad ewidentne nie współpracuje i to mnie martwi. Zastanawiam sie jak zmotywować larwy do przepoczwarzania sie.

No i zauważyłem tez dzis malutkie karaczany madagaskarskie w pojemniku z dorosłymi, wiec chyba tam tez sie udało - wychodzi na to ze karaczan najmniej obsługowy bo stoi w pojemniku w kotłowni przy temp 30*C i bez żadnych pomocy czy pracy, sam sie rozmnożył.

Walczę dalej. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

W temacie:Mączniki i drewnojady - prośba o radę

11 marca 2019 - 23:28

Super. O to dokładnie mi chodziło!
Czyli imago drewnojada może złożyć jaja do pojemnika z torfem. Jaki torf stosujesz?

U mnie dziś pierwsza larwa drewnojada z inkubatora przeistoczyła się w poczwarkę - po 12 dniach od przełożenia jej w pojemnik na mocz, w temperaturze 34*C. Dwie kolejne larwy zawinęły się więc pewnie będą się przepoczwarzac. Reszta, czyli około 10szt jak na razie nie myśli o byciu poczwarka.

Za to imago mącznika wyszły wszystkie - około 30szt, łącznie zajęło im to 12 dni, również w temperaturze 34*C i wilgotności 70%.

W temacie:Mączniki i drewnojady - prośba o radę

09 marca 2019 - 17:53

Aaa to przepraszam, nie wiem czemu zasugerowałem sie tureckimi - faktycznie pisałaś o argentyńskich.
Raz jeszcze przepraszam - czeski błąd, za szybko przeczytałem a ostatnio w głowie juz mi sie mieszają te nazwy - za duzo na raz.
Super, dzieki za radę, zamówię w takim razie jeszcze te argentyńskie i spróbuje.

Przed chwila w inkubatorze zaczely z poczwarek wychodzić dorosłe owady - po 10 dniach w temperaturze 34*C i wilgotności w granicy 70%. Wiec jeden problem z głowy.

Ale pozostałe dwa punkty dotyczące drewnojada wciąż mnie trapią...






© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.