1 warstwa jest do praykrycia materialu, ale klej do plytek nie jest tak wodoodporny i elastyczny jak fuga, kiedyś je mieszałem, ale nie spelnialo to swoich wymagać, fuga izolujesz 1 i 3 warstwę, podczas ewentualnego zraszania, czy nawet intensywnego, masz pewność że woda nie wejdzie w strukturę.
To tyle. Nic nadzwyczajnego. Epoksyd tak - świeci, mieni się, żona takie lubi
Ale zobaczymy, jak wyjdzie w praniu, zastanawialem sie jeszcze nad, kurcze nie pamketam azwy jak sobie przypomne to dopisze. Kedyś robilo się z tego powłokę w meblach.
Napisany przez Cobrra
na 30 października 2022 - 17:34
Jest ok, ale roiac wentylacje od dolu zmniejszyles glebokosc terrarium o wielkosc wentylacji nieważne jak to zamaskujesz, gekon nie bedzie tam chodził, tam wpada zimne powietrze, czyli coś co jest raczej malo przyjemne za zmiennocieplnych stworzeń, bedzie siedzial raczej w gornych partiach terrarium, po prostu sie nie zdziw.
Napisany przez Cobrra
na 29 października 2022 - 12:01
Ta wentylacja jest od dołu terrarium? o_O
Nie to żebym krytykował takie rozwiązani ale zdajesz sobie sprawę, że lokatorzy będą wpadać łapkami w wentylacje, co może je niechcący uszkodzić?
Biorąc pod uwagę, że terrarium z regału wystaje można było zrobić wentylacje w bokach szklanych, poza tym nie powinno się łączyć szkła optiwhite ze szkłem float, generalnie szkło optiwhite przejmuje kolor zielony od szkła float i psuje to cały efekt posiadania szkła optiwhite.
Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze tak naprawdę zepsuły cały efekt.
Napisany przez Cobrra
na 29 października 2022 - 10:24
@kamigj mimo wszystko poszedłbym z gadem na wizytę kontrolną do dobrego weterynarza od zwierząt egzotycznych, kompletnie nie ufam poprzednim właścicielom, za dużo razy się na tym przejechałem, biorąc zwierzę nawet z dobrej hodowli, powinno się wziąć do veta, na wizytę kontrolną,
Nie wiem jak jest w Nowym Targu, ale tak na szybko znalazłem klinikę MEDVET, która zajmuje się również zwierzętami egzotycznymi.
Nie chodzi o dietę, chodzi o sprawdzenie ogólnego stanu zwierzaka, na pozór może wydawać się zdrowa. ale tylko na pozór (warto jest wziąć kał do badania).
co do przyzwyczajania smoka do zieleniny to tak jak przedmówca @k7l małymi kroczkami, jak będziesz znała kondycję smoka to możesz mu zrobić przymusową głodówkę i zostawić samą zieleninę, smok w dobrej kondycji może nie jeść i 2 tygodnie, ale jak będzie miał do wyboru nic i zieleninę wybierze zieleninę.
Napisany przez Cobrra
na 29 października 2022 - 09:52
metalowa siatka nie jest potrzebna wystarczy zwykła siatka z tworzywa, ona się chyba tynkarska nazywa, polecam również jako konstrukcję zastosować styropian oblepić siatką, na to glina z piaskiem z jednej i drugiej strony, jest to tak trwałe że żaden biczogon czy agama nie są w stanie tego ruszyć moja pierwsza wilgotna kryjówka dla biczogona (korzysta z niej od ponad10 lat) jest nie do zjechania, tam użyłem fugi z pigmentem jako wierzchniej warstwy kolorystycznej, a jako wzmocnienia zamiast gliny poszły 2 lub 3 warstwy atlas plus z białym pigmentem. Cholerstwo ciężkie wyszło ale czego się nie robi dla pupila.
Obecnie robię to samo tylko zamiast atlasu i fugi korzystam z gliny z piaskiem, oczywiście nie da się uzyskać tak fajnej kolorystyki, wychodzi dużo ciemniejsze niż białe.
zasugeruje tylko że w następnym terra powinieneś zrobić dostęp do kryjówki gekona. w moim pierwszym terrarium ze ścianka 3d typu pustynnego nie uwzględniłem "co jeżeli" i niestety, gekon chodził do jamy się wypróżniać, nie dało rady się tam dostać żeby to wszystko wyczyścić, także z doświadczenia część "jamy" robię ruchomą aby móc ją od ścianki odłączyć i wyciągnąć jaszczurkę (bo może się zaklinowała) posprzątać, etc.
Sylikon akwarystyczny jest nieszkodliwy dla zwierząt, po wyschnięciu nawet pod wpływem ciepła nie wydzielają się substancje szkodliwe. Innych nie polecam jeżeli ma w tym mieszkać jakiekolwiek zwierze. a różnica cenowa to kilka złotych
możesz standardową oprawkę przykleić w terrarium na sylikon do sufitu (koniecznie sylikon akwarystyczny a potem wietrzenie terrarium... w ten sposób nie będzie żadnego cięcia gornej wentylacji. dla kogo terrarium? pewnie agama?
- Riopa fernandi - scynk ognisty - ale tylko parka, a i tak terra mogłoby być większe. Przy czym gadziny raczej skryte.
za małe dla jednej a co dopiero dla parki, scynki ogniste są mocno terytorialne, potrafią sie gryźć wzajemnie, nieważne czy to 2 samice czy parka, hodowałem je kilka lat, dopuszczane do siebie jedynie w celach prokreacji a i tak wychodziły z tego pogryzione. nie polecam trzymania ich w większej ilości niż 1 sztuka - potrzebują głębokiego podłoża i naświetlania UBV, przy 40 cm wysokości nie jesteś w stanie zapewnić odpowiednich warunków, jedyne rośliny które się rozrastają to scindapsus, reszta jest podkopywana, chyba żeby trzymać je w odizolowanych przyklejonych do dna doniczkach.
sklejka to taki sam materiał jak płyta osb czy płyta meblowa/mdf/hdf tylko inna technologia wykonania, więc "feel free to use it", tutaj masz np z forum chomikarzy jak zrobić terra ze sklejki: http://forum.e-chomik.pl/topic/13190-budujemy-terrarium/ dobrym pomysłem jest stosowanie kątowników aluminiowych jako wzmocnienie bo sklejka sama w sobie nie jest zazwyczaj gruba, więc kątowniki aluminiowe będą idealnie się sprawdzały jako rama takiego terra i ładnie to będzie wyglądało
dobra, nie ma się co kłócić, sprawa jest jasna, ale w przypadku Tupinambis merianae karmienie nie wychodzi 50zł miesięcznie - to trochę jak z dużym psem/kotem żwirki karmy etc miesięcznie wychodzi 250-300zł
Dodam tylko, że w przypadku każdej jaszczurki cenę początkową gada nalezy przemnożyć przez 3, bo terrarium jest zazwyczaj conajmniej 2 razy droższe niż jego mieszkaniec, czasami i nawet 3 razy droższe