Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Nestella

Użytkownik od 22 sie 2013
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny cze 14 2019 08:35

#1601929 Kassina senegalensis

Napisany przez Nestella na 15 sierpnia 2014 - 10:07

To ty powinieneś dorosnąć... do poziomu cywilizowanych ludzi.

Zaatakowałeś mnie - grzecznie odpisałam, ZAPYTAŁAM, gdzie jest niby plagiat. Wskazałeś zdanie, które napisałam z pamięci. Wygląda na to, że mam pamięć fotograficzną, skoro kropka w kropkę je dogapiłam od ciebie. Nie wydaje mi się bym czytała twój artykuł, więc może on być nawet nominowany do Nobla, ja o tym nie wiem, ale nie upieram się - już cię prosiłam, podaj link do niego. Gwarantuję ci, że jeśli dasz mi dowód, że coś jest tak samo, nie pominę cię, bo po co? Nie jestem złośliwa, w przeciwieństwie do ciebie. Dlatego też, mimo twojej wyraźnej chęci, nie zbanuję cię, nie czerpię satysfakcji z czegoś takiego. Wolałabym nasz konflikt rozwiązać jak cywilizowani ludzie.

Napisałam ten artykuł sama, bo jak mogłam przerobić twój, którego nie widziałam? Pochwal się nim. A może jednak, drogą telepatii?

Terrarium tropikalne - czepiasz się, że napisałam, że jest odpowiednie, a w końcu wychodzi, że sam masz je w terrarium tropikalnym, więc o co ci człowieku chodzi?

Screeny z korespondencji - nie przypominam sobie, bym z tabą korespondowała, no, ale dobrze. Poza tym, mam facebooka od raptem kilku dni, prawie go nie używam, i rozmawiałam przez niego tylko z jedną osobą, i to nie byłeś ty.

Co do Kassin - że są dla zaawansowanych - nie każdy musi rozmnażać zwierzęta, nie wszyscy prowadzimy hodowle.

 

Nie wiem czy pytałam kiedyś konktetnie o Kassiny, może. Nie pamietam każdej swojej aktywności w internecie. Od tego czasu szukałam o nich informacji.

Wątpisz że napisałam artykuł - jasne, bo ja tego nie nazywam artykułem. To kilka podstawowych informacji. No ale, zapomniałam. Przerobiłam twój super artykuł na kilka zdań. Twój super artykuł, którego nie czytałam.


"Owszem,wykorzystają. One kochają się wspinać. Nie ogarniam, czemu ludzie piszą, że to "typowo naziemne płazy" - moje 4 K. senegalensis uwielbiają się wspinać :) To są bardzo aktywne żabki - skaczą, biegają, wspinają się po gładkich powierzchniach.."

 

To twój tekst z tematu o płazach, jak ty twierdzisz, o Kassinach. Innego nie zakładałam.

 

"Mimo powszechnie panujących opinii, K. senegalensis jest gatunkiem nadrzewnym uwielbiającym się wspinać, dlatego też w terrarium należy umieścić sporo korzeni, gałęzi oraz roślin o mocnych liściach i łodygach, które będą służyć żabom jednocześnie jako kryjówka."

 

TO jest plagiat? Niedługo okaże się, że jeśli napiszę, że paletki potrzebują ciepłej wody, to to będzie plagiat, bo ktoś już kiedyś stwierdził, że paletki potrzebują ciepłej wody...

 

O to ci chodziło? Mam cię nazywać autorem tekstu, bo napisałeś to? Może zmienię fragment, że uwielbiają się wspinać, i napiszę, że "lubią się wspinać"? To też będzie plagiat?




#1599647 Kassina senegalensis

Napisany przez Nestella na 09 sierpnia 2014 - 09:16

Przykro mi, ale nie "by: Marcin Poznański & Kamil Kowalski". To mój tekst autorski, nie korzystałam z żadnej z wymienionych stron. Jeśli uważasz inaczej, proszę, podaj dowody - co tu jest niby plagiatem?




#1595461 Początkujący terrarysta, pytania nt drzewołazów

Napisany przez Nestella na 27 lipca 2014 - 10:54

Witamy na forum.

 

Nie polecam ci na początek  drzewołazów, skoro jesteś zupełnie "zielony", jak sam mówisz. Drzewołazy to w terrarystyce wyższa szkoła jazdy. Jeśli nigdy nie miałeś styczności z terrarium ani z akwarium (wiedza akwarystyczna bardzo się przydaje), możesz sobie z nimi nie poradzić. Nie jest tak, że z góry cię skazuję na porażkę, ale będzie ci ciężko, i na pewno szybko sobie żab nie kupisz - trudnością nr. 1 przy trzymaniu drzewołazów jest opanowanie hodowli muszek (wg. niektórych terrarystów jest to najtrudniejszy aspekt w hodowli tych płazów). Drzewołazy wymagają wyjątkowej systematyczności i staranności, oraz też nie małej wiedzy, tak jak ich terrarium. Można je spokojnie porównać do akwarium rafowego - kto miał, lub ma, ten wie, że najtrudniejsze jest utrzymanie właśnie ekosystemu (koralowców, odpowiednich parametrów wody, itp.) - bliźniacza sytuacja pojawia się w terrarium z drzewołazami. Oczywiście mówię tu o zbiorniku ozdobynm z "wycinkiem lasu tropikalnego". Tak więc samo terrarium wg. mnie jest dla początkującego terrarysty twardym orzechem do zgryzienia.

Wracam do tematu, bo chcę ci pomóc:

1. Parka to minimum, większa liczba zależy od wielkości terrarium.

2. Strona drzewolazy.pl o której wspominałeś rzeczywiście podaje 25 - 30l na osobnika, jednak później w tekście jest wspomniane o terrarium wertykalnym. wg. mnie optymalne dla parki jest 45x45x60. Może ci się to wydać dużo, jednak pamiętaj - większe terrarium to więcej możliwości arańżacyjnych.

3. Co do roślin, to w internecie znajdziesz dużo spisów, ale mogę ci podać kilka najpopularniejszych, w miarę łatwych w uprawie gatunków do terrarium dla drzewołazów: fikus pnący (znany bardziej jako ficus pumila) filodendron, tillandsie, anturium, paprocie, skrytokwiaty, różne gatunki bromelii, begonie np. Begonia schulzei, oraz niektóre rośliny akwariowe np. anubias, mchy, które łatwo przystosowują się do howu emersyjnego. Gatunków roślin które się nadają jest oczywiście dużo więcej. Poprzeglądaj sobie zdjęcia terrariów właścicieli płazów, a na pewno znajdziesz inspirację :)

4. Jak urządzić terrarium - najpopularniejsza opcja to ścianka z korka lub pianka + silikon + torf z wkomponowanymi w nią kieszeniami z doniczkami dla roślin. Druga sprawa to podłoże - pamiętaj o drenażu, w terrarium dla drzewołazów jest on niezbędny. Do wiedzy jak przygotować podłoże w terrarium dla tych płazów łatwo dotrzeć, więc nie będę tutaj o tym pisać. Trzecia - rośliny, korzenie, ew. kamienie.

5. Najlepsze warunki przy maksymalnej prostocie - idea mi się podoba, gdyż cenię minimalizm. Lubię terraria które jednocześnie starają się jak najwierniej oddać środowisko naturalne, ale są też "przejrzyste" i łatwe w sprzątaniu. Maksymalna prostota przy drzewołazach nie jest koniczna, gdyż to czyste żabki, w przeciwieństwie np. do rzekotek, które dosyć brudzą w terrarium. Przy drzewołazach obowiązkowa jest duża liczba roślin i kryjówek, co wcale nie wyklucza prostoty "kompozycji". Wszystko zależy od naszej inwencji i zdlności. Jak tego dokonać napisać ci nie mogę, sam musisz wyobrazić sobie swoje terrarium. Pamiętaj jednak, że drzewołazy potrzebują łagodnych ścianek, z dużą liczbą poziomych przestrzeni. Doskonałym rozwiązaniem dla nich są również poziomo leżące konary, korzenie po których będą się mogły wspinać, a które przepięknie wyglądają porośnięte mchem. Reasumując, najlepsze warunki dla drzewołazów to te, starające odwzorować się ich naturalne środowisko: dużo roślin, korzeni, kryjówek i wysoka wilgotność, do utrzymywania której służą pomocne również w hodowli roślin dysze zraszające i zamgławiające, to jest system zraszający. Ale doszłam do spraw technicznych, a o tym w następnym punkcie.

6. Jak pewnie już wiesz, bo mówiłeś, że szukałeś informacji o drzewołazach, że potrzebują one ciepłego i wilgotnego klimatu. Do ogrzewania terrarium najlepszy jest kabel grzewczy, najlepiej znajdujący się poza zbiornikiem. Jeśli jest w środku, należy go odpowiedni zabezpieczyć. Wilgotność na odpowiednim dla żab i roślin tropikalnych poziomie pomoże utrzymać system zraszający. Nie wszyscy posiadacze drzewołazów go mają, jednak tobie jako początkującemu polecam jak największe zautomatyzowanie działania terrarium. Zapobiegnie to ew. zaniedbaniom, które, nie obraź się, każdy przez to przechodził, mogą się zdarzyć początkującemu. Kolejną sprawą jest oświetlenie. Większe znaczenie ma ono jednak dla roślin, jego moc dobierzesz do ich wymagań. Wracając do wystroju i wilgoci, możesz w terrarium pokusić się o niewielki ciek wodny tj. wodospad lub strumyk. Pamiętaj, by nie był zbyt głęboki (czy w terrarium dla drzewołazów może się znajdować głęboka woda, to zostawiam, gdyż jest to temat rzeka, jedni twierdzą że tak, inni że nie, w przypadku początkującego lepiej dmuchać na zimne).

 

Rozpisałam się... mam nadzieję, że to przeczytałeś i że pomogłam. Oczywiście nie napisałam wszystkiego, nie wyczerpałam tematu. Wziąwszy pod uwagę fakt, że nigdy nie miałeś styczności z terrarystyką, a chcesz mieć od razu drzewołazy, powinieneś przeczytać min. kilka razy tyle. Ze swojej strony życzę ci powodzenia.




#1591367 Tło strukturalne

Napisany przez Nestella na 15 lipca 2014 - 09:55

Tło widoczne na zdjęciu jest w tłem od firmy produkującej tła strukturalne do akwariów i terrariów - Aquaterra. Na stronie ekert.pl  podano informację, że jest ono wykonane z pianki i pokryte specjalną farbą. Niemniej jednak, zgodzę się z poprzednikami, jest to wyższa szkoła jazdy, z pewnością nie jest łatwo uzyskać taki efekt.









© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.