Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


magda89

Użytkownik od 04 lip 2013
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny maj 11 2019 18:16

Moje posty

W temacie:Niecienie w podłożu ze ślimakami

18 lutego 2015 - 18:07

http://www.terrarium.pl/topic/210519-choroba-roztoczowa-akaroza-pospolity-problem-troszke-profesjonalniej/

 

http://www.terrarium.pl/topic/46342-postaw-na-profilaktyke-przy-hodowli-slimakow-afrykanskich/

 

http://www.terrarium.pl/blog/78/entry-347-plyny-na-roztocze-jak-tego-uzyc-skoczogonki-sad-nad-blogiem/

 

poczytaj, może trochę pomoże, chociaż nie mam pewności że te białe niteczki u Twoich ślimaków to roztocza

 

myślę, że akurat najmniej ważne w tym momencie jest to, co to są za robale, ale to zeby się ich pozbyć przede wszystkim,

najważniejsze pytanie, to czy wyparzyłaś torf zanim wpuściłaś do niego ślimaki?

bo powinnaś

obecnie, jeśli jeszcze tego nie robiłaś, musisz napewno wywalić całe podłoże i najlepiej chwilowo przenieść ślimaki na ręczniki papierowe, dopóki nie stwierdzisz że inwazja minęła (żeby pozbyć się robactwa ze ślimaków, musisz robić im kąpiele, np w czosnku albo pokrzywie/wrotyczu, odsyłam do linków)

potem albo gruntowne odkażanie terra albo zakup nowego

i za każdym razem - torf musisz wyparzyć w wysokiej temp, to podstawa


W temacie:Dlaczego tak mało jest kobiet akwarystek i terrarystek?

16 lutego 2015 - 21:46


Przyczyną wszystkiego bez wyjątku co dotyczy istot żywych jest ewolucja.

Ewolucja jest tylko teorią, nad którą można dyskutować :) i zeby nie było - nie jestem jej przeciwniczką :) 

Natomiast jeśli chodzi o człowieka, wiele rzeczy, w tym zachowań, reakcji i wzorców, zostało uwarunkowane kulturowo i społecznie, czasem wbrew ewolucji. Dlatego uważam, że ani sama przyjemność z hodowli pająków, ani tendencja do częstszego wyboru hodowli pająków przez mężczyzn, nie ma podłoża ewolucyjnego. A żeby użyć już całkiem konkretnego argumentu, może postawię pytanie:

Jaką korzyść dla przetrwania gatunku ludzkiego (które to przetrwanie jest nie czym innym jak celem ewolucji) ma hodowanie pająków? Karmienie, pielęgnowanie, dostarczanie wszyskiego co niezbędne? Jeszcze lepszym przykładem są ślimaki - okropne pasożyty, niszczące cenne uprawy? :) A mimo to, są ludzie, którzy dla przyjemności obserwowania ich, zapewniają im "luksusowe" warunki, w tym jedzenie o walorach dietetycznych niejednokrotnie lepiej zbilansowanychj niż ich własne? Gdzie tu ewolucja? :) (oczywiście, wykluczam tutaj przypadki hodowli w celach zarobkowych)...

 

 

 


Ale o tym, że ludzi fascynują te zwierzęta świadczy to od jak dawna ludzie płacili by móc je zobaczyć (w rzymskich cyrkach, prywatnych zwierzyńcach cyrkach i wreszcie ogrodach zoologicznych)

Ależ oczywiście, że zwierzęta (w tym drapieżne) fascynują ludzi! Sama jestem przykładem :) ale nie powiedziałabym, że u mężczyzn te fascynacje występują częściej niż u kobiet :) Po prostu nie ma co generalizować :)


W temacie:Dlaczego tak mało jest kobiet akwarystek i terrarystek?

16 lutego 2015 - 20:04

Tylko że tygrysów i niedźwiedzi nie hodujemy w terrariach. Mówiłam o wężach i pająkach. Przyniesienie do wioski węża czy pająka (żywego, nie martwego, bo takie trzymamy w domach) na pewno nie zapewniało człowiekowi pierwotnemu sukcesu rozrodczego, prestiżu ani powodzenia u kobiet. Martwego pewnie też nie z resztą, bo ani to to zjeść, ani nic, a torebki i buty ze skóry węża to już całkiem inna epoka ;)

 

Z "instynktem ucieczki" chodziło mi bardziej o taki efekt "blee"  (czyli ogólnie coś odwrotnego niż nasza współczesna facynacja egzotycznymi pupilami), a nie o ucieczkę w dosłownym znaczeniu, bo zapewne zanim taki człowiek pierwotny zdał sobie sprawę że spotkał się z jadowitym wężem czy pająkiem to już mógł zostać ukąszony (na przykład) i polec, więc ucieczka i tak by tu nie pomogła :) chodziło o unikanie i ostrożność względem takich stworzeń (stworzeń terrarystycznych, a nie tygrysów i niedźwiedzi).

 

 


Jednak rzeczywiście w tym hobby jest wyraźniej mniej kobiet niż mężczyzn.

Może i jest, nie wiem, nie zaprzeczam temu, ale statystyk nie widziałam. Natomiast przyczyną tego, moim zdaniem, nie jest ewolucja :)


W temacie:Dlaczego tak mało jest kobiet akwarystek i terrarystek?

16 lutego 2015 - 18:23

Wybaczcie, Panowie, ale straszne bzdety z tymi Waszymi teoriami ewolucyjnymi :P

Nie rozumiem tego wytłumaczenia o fascynacji mężczyzn potworami i gatunkami bardziej niebezpiecznymi...bo patrząc na to z troszkę innej perspektywy... czy w związku z tym, że mężczyźni odpowiedzialni byli za zdobywanie pokarmu i walkę o przetrwanie (ogólnie mówiąc) nie powinni właśnie mieć większych oporów przed hodowaniem groźnych węży czy pająków? Wszak w czasach zamierzchłych, ich męscy protoplaści musieli zapewne niejednokrotnie natykać się w "dżunglach" na owe potworne gatunki, więc ewolucja powinna wykształcić w nich naturalny instynkt ucieczki na widok takiego zagrożenia i potrzeby chronienia przed nim swych najbliższych kobiet i dzieci, czyż nie?

 

A tak nawiasem, właśnie w temacie mięczaków kobiety stanowią znaczną przewagę.. i obserwuję to też wśród swoich znajomych - wierzcie mi, że na widok moich  ślimaków jak do tej pory więcej facetów niż kobiet zrobiło "bleeee" ... :) więc jakieś argumenty o obrzydzeniu kobiet itp są tu całkiem nie trafione.

 

Gdybym miała powiedzieć co wg mnie jest czynnikiem determinującym to, że (być może) więcej jest terrarystów niż "terrarystek" to powiedziałabym że jest nim... podłoże historyczne ;) zwłaszcza w naszym kraju,"emancypacja" kobiet (może nie jest to trafione słowo ale mam nadzieję że zrozumiecie o co mi chodzi) przebiega od niedawna i powoli... myślę, że parę pokoleń wstecz hodowanie węży po prostu uznawano za coś co "nie przystoi" panience z dobrego domu :) a i obecnie założę się że większość babć i mam nie patrzy przychylnie na tego typu hobby córeczek i wnuczek. U chłopaków to już wygląda inaczej. Po prostu musi się przełamać pewne tabu kulturowe i społeczne, myślę że ten proces trwa i się nasila, i ku radości panów z tego portalu, pań, które mają jakieś "inne zainteresowania poza facebookiem i imprezami", będzie tu w miarę czasu przybywać i przybywać :)


W temacie:Achatina achatina (pytania, dyskusje i treści różne związane z gatunkiem)

06 lutego 2015 - 22:31

Piękne, piękne :)

ale zgodnie z przewidywaniami, to nie są Achatina achatina, a jakiś podgatunek Archachatina marignata, porównaj sobie ze zdjęciami AA albo tu na tcb, albo w googlu po prostu :)

jak długo je masz? :)







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.