Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


gibek_gsf

Użytkownik od 21 lut 2011
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny sie 29 2020 18:34

#1401910 Podawanie młodej agamie przez tydzień samej zieleniny

Napisany przez gibek_gsf na 05 kwietnia 2013 - 20:05

Doniec ma poniekąd rację, aczkolwiek robienie takiej "głodówki" tylko i wyłącznie dlatego, że żałuje się tych 6zł na parę świerszczy, to już nie jest w porządku. Co innego przyczyny ważne bądź niezależne, typu kilkudniowy wyjazd, a co innego szukanie wymówki na usprawiedliwienie sumienia.

 

Na tego typu przypadki warto mieć w lodówce na podorędziu puszkę z owadami gotowanymi w zalewie - po uprzednim przetestowaniu, czy gad będzie tego typu pokarmem zainteresowany. Latem problemu nie ma - zawsze można coś złapać na łące. Ale warto mimo wszystko dmuchać na zimne, żeby potem przymusowo nie głodzić jaszczurki.

 

Głodówki sporadyczne (powiedzmy "profilaktyczne") są moim zdaniem wskazane załóżmy ok. 2-3x w roku, ale ich długość uzależniona jest od wieku i wielkości gada a także od częstotliwości i ilości dotychczas podawanej karmówki. Tym samym, jeśli np. młoda, rosnąca agama jest karmiona codziennie i obficie, to nagły i całkowity brak pokarmu na tydzień to w moim mniemaniu zdecydowanie za długo. Z kolei czas ten jest odpowiedni dla osobników karmionych rzadziej, powiedzmy co 2 dni, u których tempo wzrostu jest na etapie stabilizacji. Dlatego tego typu działania mogą być wykonywane tylko i wyłącznie przez minimum średnio zaawansowanych w temacie posiadaczy jaszczurek, doskonale znających swoje osobniki pod kątem zapotrzebowania na pokarm oraz mających na tyle doświadczenia w chowie swoich smoków, że każdy, najmniejszy nawet objaw wskazujący na konieczność zakończenia głodówki potrafią szybko zauważyć i odpowiednio zinterpretować.

 

Oczywiście można się ze mną zgodzić lub nie - powyższa wypowiedź jest jedynie moim indywidualnym poglądem na sprawę. Pozdrawiam.




#1387541 wielkość Terrarium dla brodacza

Napisany przez gibek_gsf na 07 marca 2013 - 11:11

Skoro nie potrafisz zasięgnąć samodzielnie wiedzy na temat choćby rozmiarów zbiornika czy warunków trzymania agam (para samiec + samica jest surowo zabronione) to w jaki sposób masz zamiar w ogóle hodować te gady? Będziesz zadawał milion podstawowych pytań na forum i czekał, aż ktoś poda na tacy odpowiedź? www.pogona.pl - proszę bardzo, to kompendium wiedzy w ogóle przed podjęciem decyzji o brodaczach powinieneś znać na pamięć. Ponadto opisy gatunkowe się kłaniają (P. henrylawsoni: http://www.terrarium.com.pl/zobacz/pogona-henrylawsoni-agama-brodata-karlowata-2570.html ). Terrarystyka to bardzo odpowiedzialne hobby, gdzie właściciel oprócz pożywienia musi zapewnić podopiecznemu odpowiedniej wielkości lokum, konkretne i sprecyzowane warunki wilgotnościowo - grzewcze oraz posiadać nienaganną wiedzę na temat całej charakterystyki gatunku. I tę wiedzę należy mieć już na długo przed rozpoczęciem przygotowań do założenia terrarium. Z podejściem "zapewne już były takie tematy [...] ale nieważne" nie wróżę ci świetlanej przyszłości w tej dziedzinie.

 

Zapraszam zatem do lektury, w tym również Regulaminu forum.




#1367861 Agama Brodata dla młodego, początkującego terrarysty- Wątpliwości

Napisany przez gibek_gsf na 23 stycznia 2013 - 14:05

Jak najbardziej we dwójkę z bratem możecie dać sobie radę z agamą brodatą - wszystko zależy od zaangażowania w pierwszej kolejności, na drugim miejscu natomiast leży jeszcze samo podejście do sprawy posiadania gada. Pamiętajcie, że to zwierzę długowieczne a także nie tak łatwe do tymczasowego "oddania w opiekę" jak kot czy chomik - wszelkie wyjazdy wakacyjne bez zapewnienia jaszczurce stałej opieki odpadają! A to w waszym wieku może być najbardziej problematyczne, chyba, że znajdziecie wtedy odpowiedzialnego opiekuna z doświadczeniem.

Proszę dobrze przygotować się merytorycznie przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czytać, czytać, jeszcze raz czytać, w każdej wolnej chwili. Pierwszym etapem jest budowa terrarium. Zarówno na pogonie, jak i samym forum jest multum informacji na ten temat. Zanim przystąpicie do budowy zbiornika, przewertujcie możliwie dużą ilość wątków z tym związanych, aby uniknąć błędów projektowych czy niepotrzebnych wydatków na wyposażenie (np. zakup markowej, drogiej żarówki grzewczej zamiast zwykłej lustrzanki, która sprawdza się znakomicie a kosztuje grosze). Kupno gada jest ostatnim punktem, zwieńczeniem całej tej pracy. Potem zaczyna się opieka... i stres właściciela związany z aklimatyzacją. Im więcej teraz się o tym pouczycie, tym mniej nerwów kosztować was będzie później ten proces.

Nie sposób nie wspomnieć, iż Agama brodata pomimo swojego kontaktowego charakteru nie jest domowym pupilkiem, a wszelkie przyszłe spacery poza terrarium muszą być traktowane poważnie - tak, aby nie narazić zwierzęcia na niebezpieczeństwa związane ze spożyciem szkodliwych elementów, przeziębieniem, urazem mechanicznym czy też nadmiernym stresem, wywołanym na przykład obecnością zbyt wielu obcych osób w pokoju (kolegów) podczas "spaceru", bądź zbyt napastliwymi próbami bezpośredniego kontaktu z agamą. Skoro chcecie podjąć się odpowiedzialności posiadania gada, to musicie sobie zdawać sprawę z tego, że nie od razu jaszczurka będzie sama wchodziła na rękę czy chodziła po pokoju za właścicielem. Czasem się to zdarza, ale niestety rzadko i mimo wszystko powinniście od razu założyć, że oswajanie jest procesem długotrwałym i wymaga od właściciela dużej dawki cierpliwości podczas jego przeprowadzania. A tej najczęściej zarówno młodym jak i starszym początkującym terrarystom brakuje.

Na pewno musicie przed przedstawieniem planów rodzicom zwrócić uwagę na nieodzowne wizyty w lecznicy weterynaryjnej, celem profilaktycznych badań kału. Tym samym przed zakupem agamy musicie być już świetnie zorientowani, gdzie w waszej okolicy znajduje się specjalista od gadów. W razie nagłych wypadków być może nie będzie czasu/warunków na jazdę autobusem z agamą, więc może zdarzyć się taka sytuacja, iż będziecie potrzebowali pomocy rodziców w kwestii szybkiego transportu samochodem - i o tym musicie rodziców uprzedzić.

Całą resztę doczytacie już w wątkach w dziale "Początkujący hodowcy jaszczurek", "Agama brodata" i kompendium pogona.pl. Tematów związanych z terrariami również szukajcie w powyższych, oraz w dziale "Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne" czy "Zrób to sam", wraz z podklejonymi FAQ. W "Początkujących hodowcach jaszczurek" znajdziecie również kilka obszernych wątków dotyczących kosztów utrzymania agamy aby podjąć decyzję czy poradzicie sobie finansowo.


#139676 Wakacyjna fauna - Polska/Chorwacja/Krym + bonus

Napisany przez gibek_gsf na 17 października 2011 - 22:27

dzięki, jestem pod wrażeniem. Pozdrawiam.


#93065 Podstawowe pytanie - terrarium dla anolisa zielonego

Napisany przez gibek_gsf na 01 lutego 2012 - 20:50

Witaj. W kwestii terrarium wszystko zależy od tego, jakimi materiałami dysponujesz na dzień dzisiejszy. Im więcej masz, tym taniej zrobisz. Podstawowym pytaniem jest, czy posiadasz np. stare meble, z których można by zbić nową budę oraz narzędzia, przy pomocy których będziesz w stanie to zrobić.

Terrarium z płyt meblowych/OSB na pewno jest nieco tańsze od szklanego i łatwiejsze w wykonaniu. Na pewno na przód zbiornika będziesz potrzebował szkła - tu przydałyby się stare, grube szyby, np. z witryny.

Koszt mojego terrarium to jedynie cena kleju polimerowego i silikonu (bez uwzględnienia wyposażenia w postaci żarówek) - z tym, że wszystkie materiały znalazły się na strychach i garażu :) Do wykonania ścianki ze styropianu potrzebujesz dodatkowo zaprawę klejową Atlas+ oraz pigmenty. Korek ekspandowany można spróbować kupić w markecie budowlanym, chociaż może być trudnodostępny - na pewno jest w Shreku, ale do kupna materiału w zoologu trzeba będzie doliczyć spory % ceny.

Przeróżne pomysłowe sposoby wykonania ścianki wraz ze szczegółowymi fotorelacjami znajdziesz w dziale "Zrób to sam" oraz może nieco przydanych info w dziale "Budowa osprzęt". Musisz poświęcić trochę czasu na przekopanie setek informacji znajdujących się w tej obszernej bazie danych. Oczywiście im szybciej zabierzesz się do roboty, tym lepiej - sam zobaczysz, jak zmienia się humor zwierzaka przy obszernym wybiegu :)

W razie słabych zasobów - najlepiej będzie zwrócić się do ludzi na TCP, którzy zajmują się wykonywanie zarówno samych zbiorników, jak i ich wystroju. Pozdrawiam


#92080 Podstawowe pytanie - terrarium dla anolisa zielonego

Napisany przez gibek_gsf na 04 lutego 2012 - 17:51

1. Wentylacja - lepiej zrobić z blachy perforowanej, czy z takich okrągłych wywietrzników (widziałem na zdjęciach takie). Jeśli to drugie, to gdzie je kupić, a jeśli z blachy, to w których miejscach umieścić??

Pełna dowolność - jedne i drugie umieszcza się w jednej z dwóch możliwych konfiguracji: przód/tył, gdzie z przodu wentylację wykonuje się u dołu, a z tyłu u góry (np. w tylnej części sufitu) oraz bok/bok, gdzie również z jednej strony otwory znajdują się u dołu, a z drugiej u góry ścianek; przyjrzyj się rozwiązaniom w fotorelacjach;

2. Drzwiczki - z której strony zrobić? Od góry, czy z przodu?

Z przodu;

3. Podłoga jest z drewna - gdy nasypię na to ziemi, to drewno nie zgnije? Powinienem czymś to wyłożyć? To samo tyczy się drewnianych ścian i spryskiwania terrarium - te ściany nie pogniją?

Jeśli nie są polakierowane, to można podmalować folią w płynie - "gołe" drewno może ciągnąć wilgoć;


#41023 Agama agresywna co robic?

Napisany przez gibek_gsf na 10 czerwca 2012 - 13:56

Wiosna, hormony, pobudzenie... Inny niż dotychczas zapach dłoni, wylinka, zły humor, itp., itd. To jest zwierzę jak każde inne i jak każdemu innemu może odpalić szajba wywołana milionem różnych powodów. A tobie na przyszłość radzę odpalić słownik ortografii i interpunkcji przed wysłaniem posta.







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.