Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Bakq

Użytkownik od 23 wrz 2008
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny mar 16 2019 23:09

Moje tematy

Sztuczne roślinki, jak to z nimi jest

25 wrzesień 2017 - 17:05

Cześć, 

Często można wyczytać, że nie powinno stosować się u krabów (i innych roślino/wszystkożernych bezkręgowców) sztucznych roślinek, że mogą je podgrywać i w efekcie się zatruć. Sam u swojego nie mam takowych, ale właśnie, jak to z nimi jest? Czy kiedykolwiek słyszeliście o zatruciu się kraba (nawet nie tylko, wija straszyka itp też) z powodu zjedzenia sztucznej roślinki? A może ktoś je ma u siebie w terrarium i nie ma w związku z tym żadnych problemów? Zastanawiam się, bo jest to często powielane, a nigdy nie słyszałem by ktoś stracił przez to zwierzaka.

Dodatkowo u skorpionów mam dużo sztucznych roślinek, a nigdy nie zauważyłem by były podgryzzane przez karaczany które tam przebywają. Są tam całkiem długo, bo to grupówka, więc zdążą zgłodnieć. Skorpiony też nie padają po zjedzeniu karaczana który miał dostęp do sztucznych roślinek. Jak to z nimi jest? 

  


Montaż świetlówki w terrarium tropikalnym

25 wrzesień 2017 - 16:51

Cześć, 

W niedługim czasie zakładam terrarium dla kraba i rozglądam się za źródłem UVB. Terrarium będzie spore (za duże na kompakt) więc chyba wybiorę świetlówkę Arcadia, albo T5 850 mm albo T8 900 mm. Nigdy nie montowałem takiego oświetlenia w zbiorniku i mam lekką zagwozdkę co do montażu. Jak patrzę po sklepach np. akwarystycznych to takie belki do świetlówek są strasznie drogie, oprócz tego można kupić zestaw do samodzielnego złożenia (tzn 2 oprawki kabelek uchwyty i statecznik). Zastanawiam się czy tu by zdało egzamin coś takiego? 
https://www.gitmarket.pl/pxf/poker-cn-belka-swietlowkowa/19719.html 
https://www.gitmarket.pl/pxf/poker-t5-belka-swietlowkowa/19737.html 
Sama w sobie oprawa chyba powinna pasować, tylko co z wilgotnością? Jak to w praktyce wygląda? Wiadomo że nie będzie miała intensywnego kontaktu z wodą, ale podczas zraszania mogą się jakieś kropelki osadzić. Pamiętam że kiedyś w akwarium miałem świetlówkę w podobnej obudowie z tym że była w zestawie z pokrywą. Nie stwarzała problemów, tyko nie wiem czy ona była w jakiś sposób lepsza od w/w.

Jakie rozwiązania stosujecie w terrariach gdzie panuje wysoka wilgotność?    

 


Wentylacja w terrarium z płyty meblowej

14 wrzesień 2017 - 21:55

Cześć, 

Robię terrarium z płyty meblowej o wymiarach 140/70/63 cm (D/S/H). Zastanawiam się jak rozmieścić w nim wentylację. W terrarium pod prawą ścianą będzie stał basen o wysokości ok. 23 cm, głębokość podłoża 20 cm. To wyklucza zamontowanie kółek wentylacyjnych z przodu, pod drzwiczkami terrarium, gdybym tak zrobił to dolna belka by miała prawie połowę wysokości terra co by źle wyglądało. Na lewej i tylnej ściance chcę dać korek, wobec tego zostaje mi prawa ścianka boczna i sufit. Z tego co wiem taka wentylacja funkcjonuje prawidłowo, ale właśnie. Pod tą ścianką stoi basen, więc kółka musiałyby być 25-30 cm nad podłogą, czyli w zasadzie w połowie ścianki. Drugi zestaw otworów po drugiej stronie zbiornika na suficie. Czy takie umiejscowienie kółek stwarzałoby jakieś problemy? Nie robiłby się zaduch w dolnej części terrarium? Podłoża byłoby sporo więc wydaje mi się że nie, ale to moje pierwsze budowanie więc wolę się dopytać.  

Dołączam profesjonalny rysunek w celu wizualizacji.  


Zagraniczne fora

13 maj 2017 - 23:11

Szukam dużego forum o tematyce związanej ze stawonogami, czy funkcjonuje jakieś większe niż arachnoboards?  

  


Kraby na zagranicznych giełdach

22 marzec 2017 - 22:21

Cześć, 

Na polskich giełdach jeśli chodzi o kraby jest raczej bieda. Jak jest na zagranicznych, jak np. Hamm czy te w Czechach? Z tego co widzę przeglądając zagraniczne fora, w Niemczech hodowanie krabów jest bardziej rozpowszechnione niż u nas. Ba, w kilku sklepach internetowych natknąłem się nawet na kraby palmowe. Jak jest na giełdach, da się wyrwać coś ciekawego? Mam tu na myśli gatunki z rodzaju Cardisoma poza krabem tęczowym, Gecarcinus sp. inne niż G. quadratus, oraz w/w Birgus latro.  

Może ktoś z was był i widział, słyszał coś ciekawego na ten temat? W końcu Hamm to największa europejska giełda, więc jak ma pojawić się coś ciekawego to właśnie tam. 


© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).