Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


bezi

Użytkownik od 06 gru 2006
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny paź 22 2015 19:22

#1391229 Problem z żywieniem skorpionów karpackich .

Napisany przez bezi na 14 marca 2013 - 23:43

 A jak koniecznie chcesz coś wiecej to drewnojady, inne gatunki karaczana

Noo, drewnojad dla carpathicusa w sam raz, ani mu się do otworu gębowego nie zmieści, ani w szczypce nie złapie, bo i to dłuższe od niego i szersze...

Następnym razem przemyśl swoją wypowiedź zanim klikniesz 'wyślij'...

Co do pytania to tak jak poprzednicy: nie ma co urozmaicać, skoro wcinają i świerszcze i mączniki. To raczej tej karmówce urozmaicaj diete w warzywa, owoce, i różne otręby plus np. pokarm dla ryb, a będzie urozmaiconym pełnowartościowym pokarmem dla Twoich skorpionów.




#1353727 Skorpiony partenogenetyczne - jak często i ile mają miotów?

Napisany przez bezi na 17 grudnia 2012 - 19:24

Może to świadczyć o tym, że miała bardzo dużo w sobie embrionów i poród po prostu podzieliła na 2 etapy, wydała jeden miot, młode z niej zeszły, zregenerowała się i bach kolejny, krótko mówiąc miałeś szczęście Pawle :P


#1353067 Jak długo żyje Heterometrus petersii ?

Napisany przez bezi na 15 grudnia 2012 - 22:20

Około 10lat. Nikt Ci tego na 100% nie wywróży.


#1339974 Ucieczka skorpiona - poradnik

Napisany przez bezi na 08 listopada 2012 - 22:22

Każdemu terraryście kiedyś przeszła przez myśl ucieczka hodowanego zwierzęcia. Jeśli myślisz o swoim pierwszym skorpionie, pająku, owadzie, wiju czy innym stawonogu, możliwe że Twoja wyobraźnia podsuwa Ci napawające lękiem wizje o zbiegłym podopiecznym. O niewygodnym bądź nawet niebezpiecznym uciekinierze, który przekrada się ciemnymi zakamarkami Twojego własnego domu. Jednak gdy nasze nieopierzone hobby nieco dojrzeje...

Z czasem przestajemy myśleć o tym z trwogą i zabezpieczamy się na taką ewentualność najlepiej jak potrafimy, ponieważ w każdej hodowli może się ona wydarzyć.
Hodując każde jadowite zwierzę musimy zadać sobie pytanie: Czy podołamy zapewnić hodowli odpowiednie warunki? Czy naprawdę zdaje sobie sprawę z ryzyka związanego z ucieczką zwierzaka?

Kupując skorpiona musimy w pierwszej kolejności zadbać o zbiornik hodowlany, właściwy dla jego wielkości i gatunku. Z pojemników dostępnych na rynku można wyróżnić pojemniki w typie: akwarium, terrarium, faunabox i plastikowe pojemniki użytkowe. Odradzam terraria typu gilotynka oraz z suwanymi drzwiczkami, ze względu na ryzyko ucieczki lub ukąszenia podczas manipulacji oraz możliwość odsunięcia drzwiczek (zwłaszcza przez duże gatunki tj. Pandinus spp. lub Heterometrus spp.), przeciśnięcia się między prowadnicami (małe gatunki tj. Euscorpius spp.) oraz ryzyko niedomknięcia drzwiczek. W przypadku zaadaptowanych akwariów należy zaopatrzyć się w pokrywę - perforowana blacha,siatka, pleksi szkło - zabezpieczy nas przed ucieczką i spadkiem wilgoci. Faunaboxy posiadają zazwyczaj mocno przewiewną kratkę oraz niewielką klapkę. Jeżeli chcemy wykonywać prace porządkowe wewnątrz pojemnika, polecam otworzyć całą pokrywę, a ignorować klapkę, która jest niewygodna i stwarza niebezpieczeństwo dla nas samych - nadaje się wyłącznie do wrzucania pożywienia. Najczęściej używane przez hodowców są wszelakiego rodzaju plastikowe pojemniki, w ich przypadku problem stwarza dobór odpowiedniego do rozmiarów i trybu życia zwierzęcia. Najważniejszą cechą prócz ogólnej przestrzeni życiowej dla pupila, jest wysokość pudełka. Należy wziąć pod uwagę wielkość skorpiona oraz wysokość warstwy podłoża. Odradzam również pojemniki na żywność z miękkiego i cienkiego plastiku (tzw. salat-boxy), często nie domykają się i odkształcają.

Pamiętajmy, że wysokość zbiornika powinna być co najmniej dwa razy dłuższa niż cały skorpion. Przy silnie jadowitych oraz dużych i silnych gatunkach warto zabezpieczyć terrarium kłódką (razem ze skoblem jest to wydatek ok 10zł) lub specjalnym zamkiem do terrarium i szczotkami zabezpieczającymi prowadnice (dotyczy pojemników z suwanymi drzwiczkami).

Po co taki system zabezpieczeń?

Otóż skorpiony w przeciwieństwie do ptaszników nie są zwierzętami silnie terytorialnymi. Wiele gatunków skorpionów poluje aktywnie, co sprawia, iż są zwierzętami bardzo skorymi do wędrówek, zwłaszcza po wpuszczeniu do nowego terrarium, w poszukiwaniu pożywienia czy bezpiecznego schronienia (jeśli jest zaniepokojony). Mimo że nie wspinają się po gładkich powierzchniach, świetnie pomagają sobie we wspinaczkach szczypcami (łapiąc się krawędzi i podciągając) oraz metasoma, dzięki której opierając ciało o szybę są w stanie postawić się pionowo na całą jego długość. No i oczywiście potrafią wdrapywać się po wszelkich chropowatych powierzchniach. Drabiną do wolności mogą być elementy wystroju terrarium oraz... silikon czy klej do szyb, znajdujący się w rogach terrarium. Natomiast młode osobniki potrafią wykorzystać, do tego celu, nacieki wapienne na szybach, powstałe po zraszaniu pojemnika.
Żywe zwierze ma to do siebie, że żyje, a więc rusza się. Dlatego nieodzownym elementem hodowli jest ryzyko ucieczki, z rożnych powodów.

Co więc zrobić gdy skorpion jednak ucieknie?

W pierwszej kolejności zadajmy sobie kilka pytań:
  • W jakim środowisku żyje ten gatunek?
  • Jaki tryb życia prowadzi?
  • Czy jego jad może zagrozić życiu lub zdrowiu mieszkańców (w tym zwierząt domowych)?
Od tego zależy jakie kroki należy podjąć w celu schwytania lub unieszkodliwienia zwierzaka . Nie panikujmy, szanse ze nas ukąsi są raczej znikome, gdyż są to zwierzęta nocne i unikające hałasów. Będą nas unikać, bardziej niż my ich - oczywiście sprawa ma się gorzej gdy mamy małe dzieci czy zwierzęta tj. pies lub kot.

Kolejnym krokiem będzie zaopatrzenie się w rekwizyty pomocne w poszukiwaniach:
  • Rękawice skórzane,
  • buty (najlepiej glany, trapery lub inne wysokie obuwie),
  • pęseta ok, 30cm,
  • linijka, mała poziomica ok 50cm lub sztywny, cienki pręt,
  • latarka,
  • lampa ultrafioletowa,
  • pojemnik plastikowy,
  • stary koc , szmata , ręcznik Itp,
  • lep (np. na myszy)
  • raid lub inny środek owadobójczy w aerozolu,
  • wilgotny torf lub włókno kokosowe,
  • miska,
  • deska,
  • leki antyhistaminowe, wapno, odsysacz do jadu(Extractor, Aspiventin).
Rękawice i obuwie, rzecz jasna do ochrony dłoni i stup przed ukłuciem, są to najczęstsze miejsca, w których dochodzi do wstrzyknięcia jadu.
Pęseta. Choć trochę wprawy jest potrzebne, z powodzeniem można chwytać nią usidlonego skorpiona. Ponadto bezpiecznie jest z jej pomocą podnosić różne drobne przedmioty.
Przesuwać większe przedmioty i wymiatać kurze spod mebli wygodniej jest większym przedmiotem niż pęseta, dobrze do tego celu nadaje się długa linijka lub niewielka poziomica czy zwykły pręt.
Latarka i lampa ultrafioletowa dostarczą nam światła, potrzebnego podczas nocnych przeszukiwań. Skorpiony świecą w ultrafiolecie, dlatego jest to bardzo skuteczna metoda namierzania tego pajęczaka, nawet po wystającym, niewielkim elemencie jego ciała.
Podczas polowania niezbędne będą różnej wielkości pojemniki, do których będzie można schwytać skorpiona. Można nimi nakryć czy zagarnąć, a następnie przetransportować uciekiniera, wszystkie chwyty dozwolone.
Pomieszczenie, w którym może znajdować się zbieg trzeba odseparować od reszty kompleksu mieszkalnego. Najlepiej jakimiś starymi, nieużywanymi kocami, szmatami, ręcznikami.
Dobra alternatywą do odgrodzenia zagrożonego obszaru jest lep. Jednak należy się liczyć z tym, że możemy już nie odkleić całego i zdrowego zwierzęcia... Teren szczelnie pokryty lepami stanowi barierę nie do przejścia dla każdego stawonoga. Należy tylko dobrać, odpowiednią do rozmiarów zwierzęcia, szerokość zapory. Na rynku dostępne są różne lepy, można je wygodnie kształtować i rozmieszczać zarówno na powierzchniach płaskich jak i pochyłych.
Wszelkiego środki owadobójcze działają również na pajęczaki, z podobnym skutkiem... śmiertelnym.
Miska deska, wilgotny torfik, czyli to co tropikalne pajęczaki lubią najbardziej. Wystarczy trochę szczerych chęci aby zmontować kilka przytulnych gniazdek, które przyciągną naszych zbiegłych podopiecznych.
Różnego rodzaju środki medyczne doustne czy doraźne to dość obszerny temat (być może na kolejny artykuł), niemniej warto się w nie zaopatrzyć. Poniżej filmik obrazujący działanie odsysacza do jadu.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=HyaT6FM0Xz0


Jeżeli jesteśmy w stanie określić przybliżony czas jaki minął od ucieczki zwierzaka, znacząco ułatwia to naszą sytuację. Skorpion po wydostaniu się najpierw zaszyje się w pierwszym ciasnym i niedostępnym miejscu, w niedużej odległości od terrarium. Czyli zapewne za największa i najrzadziej odsuwaną z szaf ;)

Bądź odpowiedzialny, poinformuj rodzinę.

Uświadom najbliższych czego szukasz i czym grozi niestosowanie się do zasad takich jak:
  • Nie grzebanie gołymi dłońmi po kątach i zakamarkach, których nie jesteśmy w stanie dokładnie sprawdzić wizualnie - obejrzeć,
  • nie chodzenie boso lub w klapkach, szczególnie w nocy i przy zgaszonym oświetleniu,
  • zaglądanie w obuwie przed założeniem,
  • nie zbliżanie się do miejsca ucieczki,
  • nie podejmowanie samodzielnych, nieostrożnych, panicznych prób schwytania czy zabicia zwierzęcia.
Poinformuj ich co zrobić gdy znajda skorpiona podczas naszej nieobecności w domu oraz jak postępować w wypadku ukąszenia. Nie należy "bać się mamy", ponieważ może prowadzić to do nieodwracalnych konsekwencji! W przypadku rodziny Buthidae ukąszenie może zakończyć się śmiercią członka rodziny.

Zabezpiecz pomieszczenie, w którym stoją terraria.

Należy zablokować zwierzętom domowym i małym dzieciom dostęp do pomieszania, w którym stoją terraria. Natomiast skorpionowi należy uniemożliwić wydostanie się z tego pomieszczenia, np. zatykając szpary pod drzwiami kocem lub inną szmatą oraz ewentualnie lepem.

Zakładamy rękawice i zaczynamy poszukiwania.

Przetrząsanie wszystkich rzeczy leżących na podłodze oraz mebli i ich zawartości należy do newralgicznych zabiegów. Robimy to powoli, cierpliwie, dokładnie i ostrożnie. Zaczynamy od miejsc najbardziej podejrzanych o to, że zwierzak mógł dostać się do środka. Większość skorpionów wspina się raczej niechętnie, zwłaszcza tych dużych i ciężkich. Inaczej sprawa się ma w przypadku tzw. "bark scorpions", nazywanych potocznie skorpionami nadrzewnymi (np. Buthidae, T.stigmarus). Wówczas koniecznie należy przejrzeć wyżej położone partie pokoju, tj. regały, szafy, karnisze na firanki, itp.
Meble odsuwamy, a w wypadku kiedy nie jesteśmy w stanie tego zrobić, wsuwamy pod nie długa linijkę lub pręt i staramy się wymieść wszystko co znajduje się pod nim. Jeżeli brakuje nam szczęścia i nasze zabiegi nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, przejdźmy do kolejnego akapitu...

Jeżeli wskazane jest bezwzględne działanie...

Skorpiony tropikalne wymagają dużej wilgotności powietrza, której brakuje w większości mieszkalnych pomieszczeń. Dodatkowo duże zapylenie, zwłaszcza pod meblami, drastycznie zmniejsza szanse na przeżycie uciekiniera, który po ok. tygodniu zapewne padnie. Przypadek skorpionów pustynnych ma się znacznie gorzej, wiec należy szukać do skutku lub...
Jeżeli ucieczka przypadła na zimna porę roku, otwieramy na oścież okna, aby wymrozić zwierzaka. Jeżeli nie...
Możemy uszczelnić drzwi i okna, a następnie wynieść terraria z pokoju i rozpocząć trucie Raidem lub innym środkiem owadobójczym, ze szczególnym uwzględnieniem ciasnych i trudno dostępnych miejsc(i własnego zdrowia - maska).

Gdy jednak zależy nam na schwytaniu skorpiona żywcem...

Nie zawsze opłaca się podejmować takie ryzyko, dlatego przemyśl tę decyzję.
Zamknij drzwi i okna w pomieszczeniu, a następnie porozkładaj pułapki. Na początek rozkładamy po pomieszczeniu potencjalne kryjówki dla skorpiona, chociażby buty, w których jest ciasno i ciemno, a czasem i wilgotno. Następnie wysyp w ciemnym i trudno dostępnym miejscu wilgotny torf. Warto regularnie zaglądać w te miejsca.
Największy okres aktywności skorpionów przypada na godziny nocne i o świcie (ok. 2-4 rano). Zarywamy zatem nockę i patrolujemy mieszkanie z latarką (zapalenie światła doprowadzi do tego, że skorpion się nawet nie ruszy ze swojego kącika). Warto zaopatrzyć się w światło ultrafioletowe. Szukamy oświetlając nim ciemne, ciasne zakamarki - skorpiony świecą w ultrafiolecie, dlatego ta metoda jest najskuteczniejsza, pozwala złapać zwierzaka podczas jego nocnych wędrówek.

Na koniec przestroga.

Życzę wszystkim powodzenia w poszukiwaniu uciekinierów i pamiętajcie - bezpieczeństwo przede wszystkim.
Warto zapoznać się z Ustawa o Ochronie Przyrody, zwłaszcza z art. 73, 74, 127 paragraf 2 pkt. e, 129, 131 pkt. 9, oraz z Kodeksem Karnym art. 155, 156 paragraf 2, 157 paragraf 3, 160 paragraf 3, 165 paragraf 1, 2, 3. Ostatni art. dotyczy głownie sytuacji, gdyby uciekło nam w domu stado skorpionów , jadowitych węży itp. Wymieniając dalej: Kodeks Cywilny art. 415, 431, 444, 446. Jeżeli jesteś nieletni i rodzice nie wiedzą o Twojej hodowli, a przypadek ucieczki ujrzy światło dzienne, to Oni odpowiedzą za Twoje błędy (niedopełnienie opieki nad dzieckiem).
Inspiracją do napisania artykułu była rzeczywista sytuacja. Bohaterem był skorpion z rodziny Buthidae, B .gigas. Ucieczka była wynikiem nieuwagi i wad w konstrukcji pojemnika hodowlanego. Szczęśliwie przygoda zakończyła się schwytaniem żywego uciekiniera i bez ofiar.

Napisał Daedin oraz Piotr Śliwiński "Raven" (Terra Raven)

artykuł pochodzi z: http://skorpiony.com...rpiona-poradnik


#1338781 Tabela informacyjna hodowli skorpionów

Napisany przez bezi na 05 listopada 2012 - 22:22

Witam,
pod tym linkiem możecie znaleźć tabelę, w której podane są wymiary minimalne dla skorpionów z różnych rodzajów oraz warunki ich hodowli.

pozdrawiam

źródło: http://skorpiony.com/serwis/artykuly/229-tabela-informacyjna-hodowli-skorpionow


#34785 Maksymalny wiek legwana

Napisany przez bezi na 27 czerwca 2012 - 19:41

Witam,
potrzebuje informacji ile maksymalnie żyje legwan w terrarium, nie chodzi mi o średnią, bardziej zależy mi na wypowiedziach konkretnych osób, że ich legwany np żyły lat 15, 20 czy tam 30.

Wie ktoś ile żył najdłużej jakiś legwan w pl? Ma ktoś jakieś wiarygodne źródło?







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.