Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Jacek0783

Użytkownik od 28 lis 2023
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny mar 23 2024 09:38

Moje tematy

Budowa akwaterrarium dla Agamy Błotnej (Leszek) - 220x130x800

07 grudnia 2023 - 15:56

Witam.

 

W poniższym poście chciałbym przedstawić wam proces budowy i dekoracji akwaterrarium dla agamy błotnej o imieniu Leszek.

Leszka spotkałem jakiś czas temu w sklepie terrarystycznym i już wiedziałem że pieknie by się prezentował w moim domu. Po zgłębieniu tematu o warunkach życia oraz opiece na tego typu gadem (youtube, strony internetowe polskie i zagraniczne- w pracy mam troche wolnego czasu więc troche poogladałem i poczytałem) zarezerwowałem go w sklepie do momentu kiedy skończę terrarium.

 

Tak wiec przechodzimy do budowy. Po zmierzeniu dostepnego miejsca w domu ostateczne wymiary to 220x130x80. A oto projekt wstępny:

Załączony plik  IMG-20230622-WA0000.jpg   36,59K   8 pobrań

 

Płyty meblowe białe 18mm zamówione z docinaniem (troche trzeba było kombinować z wymiarami poszczególnych elementów ale tu nieoceniona pomoc Ojca stolarza na emeryturze). W szafce dolnej dodatkowe wzocnienie w postaci użebrowania z dodatkowych kawałków płyt gdyż pojemność akwarium które bedzie podstawą terrarium to około 280-300 ltr wiec troche to waży. Akwarium zamówione na wymiar 130x80x30 cm.

Załączony plik  9.JPG   25,36K   6 pobrań

 

Z budowy samej skorupy nie mam zdjęć, chyba je skasowałem bo szczerze powiedziawszy dwa razy miałem załamanie i stwierdziłem że tak dużego terrarium nie będę  w stanie wykonać (Wszystko chciałem wyrzucić przez okno ale strasznie cięzkie było).

 

Po złożeniu płyt łączenia zabezpieczone taśmą z włókna szklanego i 3 warstwy folli w płynie. Otwory wentylacyjne także zabezpieczone folią w płynie.

Struktura sciany oraz półki wykonane ze styropianu 10 cm(odpowiednio docinany) oraz pianki montażowej. Na to wszystko po uformowaniu 3 warstwy kleju do płytek Atlas geoflex (ostatnia warstwa z czarnym pigmentem):

 

Załączony plik  10.JPG   74,57K   7 pobrańZałączony plik  11.JPG   62,77K   6 pobrań

Załączony plik  12.JPG   55,64K   6 pobrań

 

 

 

Początkowo chciałem wykonac także ściankę strukturalna w akwarium ale dałem sobie spokój bo bałem sie jak się bedzie to zachowywać w wodzie (w planie było pokrycie scianki żywicą epoksydową).

 

Następnie instalacja akwarium orac całej armatury pod filtr zewnętrzny (Aqua Nova 1500) oraz rurek do napowietrzania. Akwarium stoi na styropinaie 3 cmm.

Do tego gałęzie z lokalnych krzaków suszone przez całe lato na słońcu.

Załączony plik  13.JPG   105,36K   4 pobrań

 

Oświetlenie:  

Górne oświetlenie to metahalogen 50W i świetlówka Arcadia T5 6% 24W

 

 

Oświetlenie akwarium wykonane samemu z odpowiednich diod (dużo jest filmów jak zrobić samemu taką listwe oświetleniową) i profila aluminiowego malowanego proszkowo na czarno. Zestawy do wykonania takiego oświetlenia można dostać na allegro. Dzieki temu zapłaciłem za wszystko 1/5 ceny która musiałbym zapłacic za gotowe oświetlenie tej wielkości.

 

Tutaj mamy już nasadzone rosliny i test oświetlenia. Co do roślin to nie znam ich nazw. Żona wybierała co jej się podobało:

Załączony plik  14.JPG   104,11K   4 pobrań

Załączony plik  15.JPG   104,45K   5 pobrań

 

Na dole zdjecia widać wyprowadzenie węży do filtra oraz po lewej stronie elektrykę. Całość jest sterowana timerem (dzień/noc).

Tutaj oświetlenie nocne:

 

Załączony plik  16.JPG   62,87K   5 pobrań

 

 

Akwarium po zalaniu wody i nasadzeniu roślin:

Załączony plik  17.JPG   67,58K   5 pobrań

 

Pierwsi lokatorzy plus widok z bliska na rośliny:

Załączony plik  18.JPG   61,74K   4 pobrańZałączony plik  19.JPG   74,76K   6 pobrań

 

Następny krok to wykonanie drzwi do terrarium. U mnie są ze szkła zamówionego u lokalnego szklarza z wywierconymi juz otworami pod zawiasy (po 3 na strone bo troche to waży) i pod uchwyty:

 

Załączony plik  20.JPG   103,81K   4 pobrań

 

Wreszcie przyszedł moment żeby Leszek zamieszkał w nowym domu. Tu akurat po pierwszej kompieli:

 

Załączony plik  21.JPG   70,18K   6 pobrań

 

 

 

Leszek codziennie pływa sobie rano i wieczorem. A tu wygrzewanie po pływaniu:

 

Załączony plik  22.JPG   86,85K   5 pobrań

 

Mam nadzieję że udało mi się stworzyć mu dobre warunki (miejsce do wspinaczki, różne półki oraz skrytki) i bedzie rósł pięknie.

 

Edit po 3 miesiacach:

 

Jak widać za zdjęciach poniżej żadna z roślin nie uschła, niektóre nawet zaczeły zakwitać.

Akwarium pięknie dojrzało (wszystkie parametry w normie takie jak NO2, NO3, ph itd.), żadna z rybek nie padła a nawet zaczeły się rozmażać jak szalone. Do tego mam krewetki i ślimaki. Jak na razie Leszek nie interesuję się rybkami. Kolor wody troszkę się zmienił chyba jeden z korzeni troche barwi. Co tydzień wymiana wody 10-20 % plus przycinka roślin wodnych bo także rosną jak szalone. Filtr daje radę czyszczone gąbki raz na miesiąc. :

 

Załączony plik  23.JPG   128,8K   6 pobrań

 

Tutaj macie zdjęcie ulubionego miejsca do spania Leszka. Troche zmaltretował tego kwiatka ale przynajmnie na razie się trzyma (zobaczymy jak długo):

 

 

Załączony plik  24.JPG   111,54K   4 pobrań

 

 

 

 

 

 

Leszek pięknie rośnie ma duży apetyt (troche muszę go ograniczać i karmię co 2-3 dni).  Bardzo fajnie gania za szarańczą po gałeziach. Oczywiście wieczorem obowiązkowe skoki do wody z wysokości i troche pływania.

 

Załączony plik  25.JPG   50,12K   4 pobrań

 

 

Mam nadzieję że spodobał się wam wpis. Włożyłem w to terrarium mnóstwo czasu i energii ale chyba było warto choć tak jak pisałem wyżej miałem chwile zwątpienia.

W przyszłości myślę o dodaniu zraszacza i wtedy jakoś muszę zaipregnować ścianki ale to temat na przyszłość. Jak na razie wilgotność jest dobra ze względu na dużą powieżchnie parowania akwarium.

 

Jeśli macie jakieś pytania lub sugestie to dajcie znać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 


Powitnie i zapowiedz fotorelacji

07 grudnia 2023 - 11:36

Witam wszystkich.

 

Zaczynam przygodę z forum i w najbliższym czasie chciałbym dodać fotorelację z budowy akwaterrarium dla mojej Agamy Błotnej.

 

W domu posiadam także Agamę Brodatą oraż Żółwia Wonnego.

 

Wkrótce postaram się coś dodać.







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.