Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


WAK

Użytkownik od 05 wrz 2022
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny paź 02 2023 10:11

Moje tematy

Poczwarki mączników dla gekona?

03 lutego 2023 - 23:25

Co robić z poczwarkami mączników? Podawać? Wyrzucać (na razie tak robię)? Są bardziej czy mniej pożywne od larw? Hodować mączników nie zamierzam, dla jednego gekona pudełko mączników przechowywane w lodówce starcza na długo, planuję "zużywać" i dokupywać.

DM97Wd4.jpg


Terrarium gotowe w 95%

02 lutego 2023 - 09:50

Po długich bojach chciałem pokazać efekt prawie końcowy wykonanego terrarium (95%, bo w planach jest lekkie ulepszenia pni korkowych, lepsza lokalizacja dla misek i może jednak podświetlenie nad przesuwną szybą).

Terrarium szklane 56x45x45 (wszystkie widoczne szyby to OptiWhite, reszta zwykłe szkło float). Szkło uzpełnione od góry i wsparte od dołu oraz za tylną szybą dedykowanymi elementami z lakierowanego mdf-u. Zaprojektowane tak, aby wkomponować wszystko w typową szafkę ikeowską i zrobić wykusz z bocznymi szybami. Nietypowo wentylowane.

Konstrukcja ścianek i podłoża z nierdzewnej siatki stalowej 10x10x1 (obecnie wolałbym 10x10x0,5), pianki i Atlasu Plus.

Sporo czasu zajęło mi wykończenie powierzchni, która pierwotnie miała być ciemnoszara z jaśniejszymi "przetarciami", potem ciemno-ciemnoszara, potem piaskowoszara, a wyszła piaskowo-betonowoszara. Wartw malarskich jest chyba ponad 10 :wink:. W tym nieudana fuga (Mapei na glinowym cemencie - nie polecam) i impregnat (unigrunt  bez udziwnień, ponad tydzień wietrzał zapach, ale docelowo nieszkodliwy dla gekonów)

 

Terrarium ma trzy kryjówki:

  • na dole po lewej jest ciepła (podgrzewana od spodu terrarium kablem kontrolowanym termostatem),
  • nad nią wilgotna (spryskiwany ręcznik papierowy),
  • na dole po prawej chłodna.

I dwie wnęki - jedna nad kryjówką wilgotną i druga pod tarasem. Wszystkie kryjówki są wyłożone ładnym :wink: czarnym ręcznikiem dla higieny (szukam betonowoszarego :wink:). Zmieniam go raz w tygodniu, o ile nie ma innej potrzeby. Kryjówki są osłonięte demontowalnymi roślinami lub głębokie na tyle, żeby gekon miał spokój, a jeszcze mają mały kawałek dębu korkowego w środku, żeby gekon za nim mógł się schować.

 

Temperaturę kontroluję w trzech miejscach:

  • w ciepłej kryjówce (czujnik podłączony do termostatu w systemie z kablem grzejnym w dolnej płycie mdf),
  • we wnęce nad wilgotną kryjówką (czujnik podłączony do termostatu w systemie z drugim niezależnym kablem grzejnym w płycie tylnej),
  • na tarasie.

Czujniki mają kable poprowadzone w peszlach, więc kable są niewidoczne i w każdej chwili mogę je wyciągnąć. Dwa czujniki są ukryte pod ręcznikami (w kryjówkach) i jeden za sukulentem na tarasie.

 

Utrzymuję następujące temperatury:

  • parter (kryjówka ciepła) - 33 stopnie - temp. regulowana
  • pierwsze piętro (wnęka) - 30 stopni - temp. regulowana
  • taras - 25-26 stopni - jest, jaka jest.

Gekon - Bobek - zbieram się do przedstawienia go niedługo - lubi spędzać czas w chłodnej i ciepłej kryjówce. Na zmianę. Z wilgotnej na razie dużo nie korzysta, bo jeszcze nie miał w tym terrarium wylinki.
Miski na razie stoją trochę randomowo, będę chciał je gdzieś przenieść. Miały być w głębi tarasu, ale tam Bobek zrobił sobie toaletę (dodatkowy czarny ręcznik), więc mu chyba daruję. Miski są średnio ciężkie, więc mogą się przesuwać - po przeniesieniu docelowym pewnie podczepię je do podłoża na płaskie magnesy. Tak zrobiłem ze sztucznymi sukulentami - mają w łodygach magnesy, w podłożu też są magnesy - można bez problemu demontować rośliny, a zamontowane są nie do ruszenia przez gekona.

Wspomniany wcześniej termostat, to Microclimate Evo Connected 3. Mam kontrolę nad wszystkim przez aplikację. Ten termostat super steruje kablami - ma dimmer, czyli ściemniacz, idealny dla promienników ciepła (których ja nie polecam - grzanie od góry i widoczny nienaturalny element w wystroju terrarium). Większość termostatów jest typu on-off. Włączają się i wyłączają. Info termostatu daje mi możliwość sprawdzenia, kiedy i z jaką mocą pracują kable. Wiedza całkowicie zbędna, ale ja lubię czasami takie dane :wink:

 

Poniżej zdjęcia. Opisy rozrzucone w tekście. Bez odniesień do konkretnych zdjęć, ale można samemu wykoncypować, które do czego :wink:

 

q4YTDah.jpg lDe39rW.jpg

 

3g9UfQx.jpg 9geoi4o.jpg a1m3vup.jpg hekQt60.jpg T12cuso.jpg JdLTVbf.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


Mocowanie sztucznych roślin na magnes

25 grudnia 2022 - 18:30

Podzielę się pewnym bardzo fajnym patentem, który zamierzam zastosować w budowanym terrarium pustynnym, tj. mocowaniem sztucznych roślin na magnes neodymowy. W podstawę zakupionego plastikowego sukulenta, zamiast oryginalnego trzpienia, zamontowałem magnes neodymowy fi5x10. Drugi magnes planuję wkleić w podłoże. Trzyma jak diabli, gekon nie ruszy.

Ale tak się zastanawiam: pole magnetyczne w pobliżu podstawy rośliny nie powinno chyba zaszkodzić gekonowi?

oha1pEs.jpg


Terrarium tymczasowe

16 grudnia 2022 - 21:41

Terrarium tymczasowe dla mojego gekona: Mata grzewcza 5W, trzy termometry: pierwszy z lewej pod ręcznikiem (główny, pilnuje 34 stopni z lewej strony kryjówki, włącza i wyłącza matę), drugi z lewej na ręczniku (kontroluje strefę przejściową, zazwyczaj podaje 31-32 stopnie), trzeci z prawej pod terrarium (kontroluje strefę zimną, zazwyczaj podaje 25-26 stopni - taka temperatura pokojowa ;-)). Z powodu dzisiejszej wylinki trafił do terrarium kawałek kory dębowej, który jest schowany w kryjówce. No i jest podwójna miska: na wodę oraz wapń z D3 i mącznikami. ... Dobra, jak to napisałem, to widzę, że muszę jednak usunąć stały dostęp do wapnia z D3 i podawać zwykły, a ten z D3 dorzucać np. do witamin co trzy dni i w tym obtaczać mączniki. Różne są szkoły, szczególnie dla młodych gekonów. Zresztą muszę zmienić podwójną miskę na dwie pojedyncze - żeby można było je niezależnie myć i codziennie wymieniać wodę.

LpSYHAC.jpgpFIPpTX.jpgTCRV0bJ.jpg

 


Owsiki

16 grudnia 2022 - 20:33

Po zbadaniu odchodów lekarz napisał: "W mikroskopowym badaniu kału stwierdzono obecność pojedynczych nicieni (owsików ) 2-3 w pw. zaleca się podanie jednej dawki odrobaczającej." Podobno mam zważyć gekona i przyjść po lek. Płacąc pewnie i za lek, i za wizytę. Za każdym razem trzeba w takim wypadku lekarza? Nie mogę po prostu kupić gdzieś leku i sam podać?







© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.