Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


Trollaga

Użytkownik od 31 maj 2021
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 23 2024 20:32

Moje posty

W temacie:Karmienie żółwia wodno-lądowego

23 grudnia 2024 - 20:24

Hej,

jeżeli już, to w bardzo małych ilościach ponieważ zawiera goitrogeny: https://www.thetortoisetable.org.uk/plant-database/viewplants/?plant=48&c=6

Ja bym raczej unikała podawania żółwiowi rzerzuchy. Jest mnóstwo innych roślin które będą dla niego dużo bardziej korzystne.

 

Jeśli nie masz problemu z anglojęzycznymi źródłami, to tutaj są konkretne linki:

https://docs.google.com/presentation/d/e/2PACX-1vTfFXcJVCg0c7UZJb3RzhFe-4tdu5uUTJ79_1RLni1rJ3cgBKl3paIXVd3mXM8zqBUOeU7szhJ01kRM/pub?start=false&loop=false&delayms=3000&pli=1#slide=id.p

https://reptifiles.com/red-eared-slider-care/what-do-red-eared-sliders-eat/#veggies (uwaga, podali tam szpinak, z tego co wiem nie powinno się go podawać żółwiom)

https://www.thetortoisetable.org.uk/plant-database/ (niby to spis roślin dla żółwi lądowych, ale z tego co wiem, można je podawać wodnym też)

 

Ogólnie polecam zapoznać się z całymi kopalniami dobrej wiedzy:

https://linktr.ee/SliderCare

 

https://reptifiles.com/red-eared-slider-care/

 

I niestety: weryfikować, sprawdzać, weryfikować....

 

Niestety dobre źródła polskojęzyczne przepadły, a póki co nowych nie znalazłam.

Tutaj jest post o żywieniu z naszego forum: https://www.terrarium.pl/topic/159019-lista-podstawowych-pokarmow-dla-zolwi-wodno-ladowych/, ale już ktoś zwrócił uwagę w innym poście że wymieniona jest pystia jako pokarm dozwolony, a zawiera szczawian wapnia, który spożywany w dużej ilości może uszkodzić zwierzakowi nerki

 

Z mojego doświadczenia, w oparciu o powyższe źródła: niestety ciężko kupić dobrą sałatę dla żółwi w naszych warzywniakach. jest dostępna masłowa i romańska, a te są trochę bezwartościowe. Rukola za to jest dostępna, ale trzeba ją podawać z umiarem. z dostępnością innych roślin bywa różnie, ale te które można podawać codziennie akurat są trudniejszcze do kupienia.

Za to polecanym pokarmem jest mniszek lekarski, popularny mlecz, ale trzeba uważać gdzie się go zbiera (trawnik przed blokiem to nie jest dobre źródło ;) ).

Ja jeszcze kupuję valisnerię w akwarystycznym i podaję żółwiowi. I limnobium jak się czasami trafi (niestety rzadko jest dostępne, a mój żółw je uwielbia).


W temacie:Czochranie żółwia

20 grudnia 2024 - 19:08

Zgadza się, pystia zawiera szczawian wapnia (przynajmniej według dostępnych mi źródeł - osobiście składu nie badałam 0.0). Również w The Tortoise Table o tym piszą, a to źródło uważam za wiarygodne. Najlepiej zrezygnować z tej rośliny. Z drugiej strony szczawian wapnia to nie toksyna, nie jest trujący. Myślę, że przy odpowiednio zróżnicowanej diecie można żółwiowi dać pystię jako przysmak. Ale raczej mam na myśli raz w miesiącu, a nie raz w tygodniu.


W temacie:Czochranie żółwia

17 maja 2024 - 15:30

Witam! Drapanie skorupy w czasie linienia jest normalnym zjawiskiem. Żółwie na wolności czochrają się najczęściej o korzenie zanurzone w wodzie lub kamienie. Optymalnie byłoby, gdybyś zapewnił swojemu żółwiowi odpowiednie miejsce do czochrania. Można zamocować korzeń/drewno akwarystyczne. Można użyć szczotki do mycia szklanek (takie coś: https://3fa-media.com/josephjoseph/joseph-joseph-szczotka-do-mycia-szklanek-i-kieliszkow-brush-up__85103-b-s543x531.jpg), ale trzeba ją przykleić lub przymocować gdzieś solidnie, bo przyssawki nie mają szans w starciu z czochrającym żółwiem. Najlepiej pod spodem 'czochraczki' zapewnić podstawę na której zwierzak się solidnie będzie mógł zaprzeć. jakiś płaski, duży kamień. ja używam kratki akwarystycznej (na anglojęzycznych forach nazywana eggcrate).

"Chcę dodać że ma dużo szarych/białych przebarwień na karapaksie"

to może być efekt linienia, ale może równie dobrze być chorobą. bez zdjęć ciężko powiedzieć.

Informacja o tym, że używasz wewnętrznego filtra jest dla mnie wskazówką, że w akwarium żółwia może być niedostateczna filtracja i woda może mieć złe parametry. A to wywołuje choroby.

Najlepiej zapoznaj się z informacjami o odpowiednich warunkach dla żółwi wodno-lądowych i przejrzyj jeszcze raz czy faktycznie wszystko jest jak należy:

oświetlenie (w tym przestrzeń do wygrzewania!)
temperatura powietrza na wysepce

jakość wody

temperatura wody

odżywianie

ilość przestrzeni dostępnej dla żółwia

niebezpieczne obiekty poza zasięgiem zwierzaka (np za małe kamienie, które mogłby połknąć)

 

Na naszym forum masz wpis Czeplina: https://www.terrarium.pl/topic/438144-prawidlowa-opieka-nad-zolwiem-wodno-ladowym-rodzaju-trachemys-spp/

Osobny post o odżywianiu: https://www.terrarium.pl/topic/159019-lista-podstawowych-pokarmow-dla-zolwi-wodno-ladowych/

 

Jeśli możesz korzystać ze źródeł anglojęzycznych, to tutaj są kopalnie wiedzy:

https://linktr.ee/SliderCare

https://reptifiles.com/red-eared-slider-care/

 

Niestety ostatnio poznikały mi polskojęzyczne stronki z dobrym podsumowaniem jak się takim żółwiem opiekować :(


W temacie:Co ile dawać wapno żółwiowi

15 lutego 2024 - 13:53

Faktycznie nieprecyzyjnie to opisałam. W handlu pod nazwą "sepia" dostępne są kości mątwy, ale również sprasowane bloki mineralne. W przypadku tych drugich należy usunąć twardą warstwę znajdującą się z jednej strony. Z tego co czytałam (patrz zamieszczone w poście powyżej źródła) z kości mątwy też warto usunąć twardszą część, bo żółw może mieć problem z jej zjedzeniem albo się skaleczyć ostrzejszymi odłamkami.


W temacie:Żółw wonny

25 stycznia 2024 - 15:55

Jeśli masz konto na facebooku, możesz spróbować zagadać do prowadzącego stronę "Freshwater Turtles Poland". Zajmuje się m. in. żółwiami wonnymi, może ci pomoże. Jego blog (dobre źródło wiedzy): https://podskorupa.wordpress.com/sternotherus-odoratus/

Poza tym na Youtube jest kanał "TheTurtleGirl". Wiem, że miała żółwie wonne, a fachowo opowiada i pokazuje co przy 'skorupiakach' robić. Zresztą nie tylko skorupiaste stworzenia ma.







© 2001-2025 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.