Postanowiłem podzielić się z Wami moimi obserwacjami dotyczącymi wilgotności w terrariach z modliszkami. Swoje terraria trzymam w regale dogrzewanym kablem grzewczym. Temperatura waha się w przedziale 26-30 stopnic C. W związku z tym, w przypadku braku regularnego spryskiwania wilgotność w terrariach spada bardzo szybko.
Hoduję następujące gatunki (łącznie prawie 40 sztuk):
- Paraphendale sp.
- Phyllocrania paradoxa,
- Creobroter apicalis
- Pnigomantis medioconstricta.
Jakiś czas temu z powodu braku czasu zaniedbałem trochę swoją hodowlę (nie spryskiwałem terrariów regularnie). Zbyt długo odkładałem spryskanie "na jutro". Po kilku dniach okazało się, że kilka modliszek bezproblemowo zrzuciło wylinki. Trochę się zdziwiłem i postanowiłem zrobić eksperyment. Przestałem spryskiwać terraria w ogóle, codziennie monitorując stan hodowli (w przypadku gdyby modliszki zaczęły padać przy wylinkach wznowiłbym spryskiwanie). Na chwilę obecną eksperyment trwa już ponad miesiąc. W tym czasie każda modliszka zdążyła zrzucić przynajmniej jedną wylinkę. Żadna modliszka nie padła, nie uległa deformacji, ani nie straciła odnóży.
Eksperyment dotyczył modliszek w stadium od L4 do sub-adult.
Podsumowując, wszystkie wymienione wyżej gatunki doskonale radzą sobie w wilgotności niższej niż pokojowa (terraria dość intensywnie dogrzewane). Jedynym źródłem wilgoci jest dla nich pokarm (karaczany tureckie, argentyńskie i muchy).
Utrzymywanie niskiej wilgotności ma swoje plusy:
- Oszczędność czasu (może nie jest to wielki zysk, ale spryskanie 40 pojemników kilka razy w tygodniu chwilę zajmuje)
- Nie trzeba tak często sprzątać terrariów (w niskiej wilgotności odchody nie pleśnieją i nie śmierdzą)
- Sprzątanie jest dużo szybsze - nie ma potrzeby wymieniania podłoża. Wystarczy raz na jakiś czas wysypać odchody.
Czy niska wilgotność ma negatywny wpływ na zdrowie modliszek (jeżeli wystarcza do prawidłowego przechodzenia wylinek)?
Sporo naczytałem się o przypadkach, kiedy modliszki padały przy wylinkach z rzekomo powodu niskiej wilgotności. Czy moje to jakiś ewenement?
Może ktoś robił podobny eksperyment i zechciałby podzielić się swoimi obserwacjami?
