Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


gelmi

Użytkownik od 25 lis 2005
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny Dzisiaj, 17:25

#1962827 Wiarygodność pomiaru temperatury

Napisany przez gelmi na 20 czerwca 2022 - 13:04

Cześć

Najlepiej byłoby wziąć jakiś z dobrą dokładnością i porównać. Być może oba pokazują dobrze, tylko z błędem :) Ogólnie chodzi o to, że każdy czujnik, każde urządzenie posiada jakąś dokładność, granicą błędu +/-. Dla AC-112 jest to +/- 1 stopieńc (patrz rysunek niżej). Jeżeli np. ten LCD z sondą też ma taką dokładność, to może rzeczywista temperatura być 33 stopnie, jeden termometr przekłamie +1 stopień, drugi -1 stopień i dlatego masz takie odczyty. Nawet jeżeli zmierzysz jakąś wzorcówką i porównasz, to raczej nic Ci to nie da ponieważ taki błąd +/- 1 stopień może być zmienny w czasie. W jednym miesiącu będziesz mieć błąd -1 stopie, za jakiś czas 0 stopni błędu, a za pół roku +1 stopni błędu. Dlatego dobrze jest kupić coś np. z błędem nie +/- 1 stopień, ale np. 0.1 stopnia, tylko, że są to zupełnie inne progi cenowe urządzeń.

 

 

Screenshot 2022-06-20 at 14.02.42.png

 

 
#1960102 Belka Power Led / TC 420 zmierzch-świt pomocy

Napisany przez gelmi na 27 kwietnia 2022 - 11:40

To jest zawsze kwestia takiego panelu. Jeżeli panel to są tylko połączone diody + rezystory, bez dodatkowego sterowania, tzn. podłączasz 12V (czy wyższe napięcie) i świeci, to ściemniacz można podłączyć niezależnie czy to zwykłe LED czy power LED.

Są 2 rodzaje ściemniaczy:

 

- PWM, czyli ściemnianie rozjaśnianie jest poprzez regulację wypełnienia impulsu 12V - w skrócie nie przez cały czas dostarczamy napięcie, ale jest to robione na tyle szybko, że nie mruga (o ile dobrana jest odpowiednia częstotliwość, a z tym jest różnie)

- regulacja prądu/napięcia, czyli diody nie dostają tyle ile powinny przez co mogą świecić jaśniej/ciemniej

 

Praktycznie wszystko dostępne na rynku do PWM, z uwagi na koszty. Czasami takie ściemniacze są w postaci driverów i nie potrzeba już dodatkowe zasilacza, więc idzie z 230V, np. na 12V i tym napięciem steruje. Albo, są tzw. pass-through, czyli pomiędzy zasilacz 12V, a LED wpinamy "przelotkę", która steruje PWM panelem.

 

Pozdrawiam

W
#1958080 Używanie ściemniacza do lampy grzewczej

Napisany przez gelmi na 19 marca 2022 - 20:23

Ja produkuję i sprzedaję sterowniki Madzia (możesz poczytać o nich tutaj na Forum), więc mogę je polecić, ale oczywiście to autoreklama, więc nie jest obiektywna ocena. Z innych sterowników, to możesz na portalu aukcyjnym poszukać sterowników Ringder - dużo ludzi je poleca, sam je kiedyś stosowałem i było OK.

Pozdrawiam
#1958077 Używanie ściemniacza do lampy grzewczej

Napisany przez gelmi na 19 marca 2022 - 19:10

Ściemniacz jest OK pod warunkiem, że temperatura otoczenia/pokoju będzie stała przez cały czas (w lecie i zimie). Wtedy jesteś w stanie metodą prób i błędów ustalić taką temperaturę jaką chcesz w terra, np. 28 stopni w dzień przy ściemniaczu na 70%, a 23 stopnie w nocy przy ściemniaczu na 40%. Jednak w większości przypadków będziesz miał duże wahania temperatury w pokoju podczas doświetlania pokoju przez słońce, wietrzenie pokoju, różna temperatura w różnych porach roku, itd. To wszystko będzie wpływało na "oddawanie" ciepła z wnętrza terra do otoczenia/pokoju, więc jedno manualne ustawienie ściemniacza nie będzie w stanie zapewnić mniej więcej stałej temperatury w terra. Dlatego stosuje się termoregulatory/termostaty, które na podstawie odczytu temperatury z czujnika odpowiednia załączają źródło ciepła (u Ciebie żarówka), aby najdokładniej utrzymać temperaturę w terrarium.
#1956837 Belka power led arduino, potrzebna pomoc.

Napisany przez gelmi na 28 lutego 2022 - 14:35

GND (ground), czyli po naszemu "masa", to poziom napięcia odniesienia, u Ciebie to będzie powiedzmy potencjał 0V. Względem tego potencjały sprawdzane są napięcia w obwodzie. Czyli musisz mieć połączone GND układów. To tak najprościej jak umiem :)
#1952451 Sterownik do terrarium dla początkujących

Napisany przez gelmi na 19 grudnia 2021 - 12:31

Cześć

Mały update. Wszystkie urządzenia do testerów zostały wysłane w tym tygodniu. Teraz pozostaje mi dopracować oprogramowanie oraz czekać na wyniki testów certyfikacyjnych, a później produkcja seryjna.

Początkowo urządzenia będą działały tylko offline, ale po czasie będzie można zrobić aktualizację oprogramowania i sprawdzać wyniki pomiarów na telefonie. Będzie też opcja alertów (email/powiadomienie) w przypadku, gdy urządzenie będzie offline przez pewien czas, temperatura wzrośnie powyżej założonej lub spadnie poniżej założonej - w szczególności ważne przy inkubatorach, ale również w przypadku awarii elementu grzejnego lub sterownika.

Pozdrawiam

Wojtek
#1952068 Sterownik do terrarium dla początkujących

Napisany przez gelmi na 11 grudnia 2021 - 17:14

Trochę z opóźnieniem, ale w przyszłym tygodniu wysyłam urządzenia grupie testerów. Jak ktoś zapisał się na listę to oczekujcie ode mnie emaila.

 

m2-front.jpg

 

Pozdrawiam

Wojtek
#1908346 Sterownik do terrarium dla początkujących

Napisany przez gelmi na 22 czerwca 2020 - 21:31

Cześć.

 

Rozmawiałem ostatnio w wieloma osobami o moich sterownikach Madzia. Ogólnie ludzie są bardzo zadowoleni, ale doszedłem do wniosku, że brakuje takiego podstawowego sterownika na początek, który każdy mógłby kupić nie rozbijając skarbonki.

 

Z jednej strony jest sterownik Madzia 4, który steruje 4 gniazdami (regulacja temperatury, światła i niedługo sterowanie wilgotnością), są odczyty przez www, wykresy, konfiguracja i alarmy na maila, LCD i dobre czujniki, które wytrzymują w dużej wilgotności. Ale sam sterownik kosztuje kilkaset złotych, a utrzymanie serwera i serwisu też generuje koszty, więc dodatkowo jest roczny abonament.

 

Z drugiej strony jest Madzia 0, którą można włożyć do popsutego RT-2, gdzie sama płytka kosztuje nieco ponad 50 zł, a w gotowej obudowie około 100 zł. Urządzenie chwalą wszyscy ponieważ ma sterowanie impulsowe (płynne) do 200W, nie ubija to tak szybko kabli i promienników, ma soft start. Jednak dużo ludzi porównuje taki sterownik Madzia 0 oraz RT-2 i cenę 100 zł vs 30 zł i decyduje się na RT-2. No i rzeczywiście, trzeba przyznać, że oba te urządzenia sterują tylko jednym gniazdem, więc początkujący terraryści w większości wybierają tańszą opcję, a potem na Forum są wątki o poparzonych wężach, dużych wahaniach temperatury czy klikaniu i przepalaniu się przekaźnika po 3 miesiącach.

 

Ponieważ teraz zamawiam części na kolejną setkę Madzi 0 do zmontowania postanowiłem, że zacznę myśleć nad nowym, tanim urządzeniem na start. I teraz prośba do Was, żebyśmy wspólnie zastanowili się jaki sterownik byłby idealny na start dla 95% początkujących terrarystów. I nie chodzi mi tutaj o pomysły typu "kamerka, żeby można było podglądać naszych podopiecznych" czy "sterowanie przez 10'' panel dotykowy". Jestem realistą - skoro większość osób nie jest w stanie wydać 100 zł na prawidłowe sterowanie jednym gniazdem bezpiecznie, to nie wyda 1000 zł na sterowanie 10 gniazdami z kamerką. Chodzi o taką podstawę podstaw, ale żeby nie oszczędzać na kluczowych funkcjonalnościach i żeby było to przede wszystkim bezpieczne dla mieszkańców terrarium. Coś co każdy będzie mógł polecić w wątku dla początkujących każdemu kto pyta o termoregulator czy sterowanie oświetleniem i wilgotnością. Zarówno dla boxów 10x10x10 dla pająków jak i większych terrariów dla lampartów.

 

Jeżeli macie jakieś dodatkowe pomysły i uwagi to piszcie tutaj śmiało. Kluczowe odpowiedzi o które mi chodzi to:

 

1. Ile urządzenie powinno mieć gniazd sterowania?

2. Czy sterowanie powinno być typu ON/OFF czy impulsowe/płynne?

3. Ile urządzenie powinno obsługiwać czujników? Na jak długich kablach?

4. Czy czujniki powinny mierzyć tylko temperaturę czy temperaturę i wilgotność?

5. Jaką moc maksymalna powinny poszczególne gniazda obsługiwać (ile W max)?

6. Interfejs obsługi - pokrętło, przyciski, www, USB czy apka na smartphone'a?

7. Czy wyświetlacz jest konieczny? Jeżeli tak to dlaczego?

8. Czy obudowa powinna być ładna czy tania, żeby można było ją schować w szufladzie lub za terrarium?

9. Czym powinno móc urządzenie sterować? Temperaturą, wilgotnością, oświetleniem, LEDami?

10. Jaka powinna być cena urządzenia?

 

Jak ktoś siedzi już odpowiednio długo na Forum, to wie, że nie jestem Januszem biznesu i nie daję dużych marży do urządzeń. Nie chcę dorobić się milionowej fortuny na tych sterownikach. Po prostu chciałbym, żeby zaistniał sterownik dla początkujących, który będzie numerem 1 polecanym dla każdego nowego terrarysty i nikt nie będzie myślał, żeby polecić coś chińskiego. Nie oszukujmy się, nie jesteśmy w stanie w Polsce pobić cen chińskich urządzeń, które są produkowane w milionach. Jednak uważam, że odpowiednie dobranie funkcjonalności, jakości i ceny może skutkować bardzo dobrym urządzeniem produkowanym w Polsce. I nie ma co dodawać rzeczy, z których większość nie będzie korzystać. Chodzi o to, żeby zminimalizować cenę, a zachować kluczowe funkcjonalności i bezpieczeństwo.

 

Pozdrawiam.

Wojtek
#1898966 Sterownik do terrarium - Madzia 4

Napisany przez gelmi na 14 marca 2020 - 21:00

Witam.

W tym tygodniu wysłałem pierwsze sztuki sterowników Madzia 4. Jeżeli ktoś będzie chciał podzielić się tutaj swoimi spostrzeżeniami na temat urządzenia, to bardzo zachęcam.

Pozdrawiam.
#1898886 No to zaczynamy :)

Napisany przez gelmi na 13 marca 2020 - 17:35

@piter_tychy jeżeli to ma być tylko termoregulator płynny to polegam moje sterowniki Madzia 0.
#1894057 Kabel grzewczy

Napisany przez gelmi na 14 stycznia 2020 - 22:50

Może dlatego, że patrzę na komórce, ale nie widzę zdjęcia.

Problem jest taki, że nawet jak obwiniesz taką samą długość kabla pod każdym boxem i dasz kabel na termostat, to będziesz miał tylko jedną czujkę względem której będzie sterowanie temperaturą. W takim wypadku możesz przegrzać inne boxy od tego w którym będzie czujnik. Stosuje się czasami takie rozwiązanie, ale ja nie polecam. Nawet jak sprawdzisz, że jest wszystko OK, to nie wiesz jak będzie to działać jak zrobi się cieplej w pokoju za kilka miesięcy albo wysuniesz boxa z czujką i będziesz coś tam robić, box się ochłodzi, regulator zacznie dogrzewać i temperatura może szybko wzrosnąć w pozostałej części racka.

Moim zdaniem bezpieczniej więcej słabszych kabli i regulator do każdego kabla.
#1891278 Zbyt duża wilgotność powietrza

Napisany przez gelmi na 05 grudnia 2019 - 23:20

Napisz jaki masz model miernika, a najlepiej zdjęcia. Mi to wygląda na zalanie/nasiąknięcie czujnika wodą. Możesz spróbować wyciągnąć czujnik i wygrzać go w piekarniku na jakieś 30 minut na niskiej temperaturze, np. 50 stopni. Jak jest to zalanie, to woda powinna odparować. Ja robiłem już tak 2x z moimi czujnikami.
#1890675 Sterownik do terrarium - Madzia 4

Napisany przez gelmi na 27 listopada 2019 - 22:14

...


Cześć.

Tak jak pisałem, zabrałem się jakiś czas temu za zrobienie całościowego sterownika do terrarium - Madzia 4. Zmontowałem pierwszy prototyp i działa. Zatem zaczynam pisać oprogramowanie sterujące i będę wrzucał tutaj aktualności z postępów prac oraz zdjęcia. Na styczeń chcę zrobić kilkanaście sztuk i mieć już sterowanie temperaturą w terrarium oraz odczyt temperatury i wilgotności przez internet. Następnie co jakiś czas będę udostępniał nowe oprogramowanie z nowymi funkcjonalnościami.

Na chwilę obecną nie mam jeszcze zrobionej górnej części obudowy, gdzie będą 4 gniazda 230V, ale do stycznia powinienem się z tym uporać.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji i komentowania. Poniżej pierwsze zdjęcie nowego sterownika Madzia 4.

 

IMG_2687.JPG

 

Pozdrawiam. 
#1886871 Temperatura terrarium

Napisany przez gelmi na 20 września 2019 - 21:16

Najlepiej w danych warunkach sprawdzić poprzez 2 termometry i porównywanie kilka razy dziennie.
#1885789 Ogrzewanie kablem grzewczym.

Napisany przez gelmi na 03 września 2019 - 17:57

To właśnie o to chodzi, żeby mata zagrzejnikowa nie nagrzewała się, tylko odbijała ciepło. Czy na pewno potrzebujesz kabla o większej mocy? Jakie pająki hodujesz? Jakie pojemniki/terraria? Czy masz jakiś termostat?

© 2001-2023 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.