Skocz do zawartości

Wesprzyj serwis, wyłącz reklamy  
1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?


TheKiwi

Użytkownik od 02 mar 2019
W tej chwili Niedostępny
Ostatnio aktywny gru 12 2019 21:05

#1877002 Skolopendra

Napisany przez TheKiwi na 23 kwietnia 2019 - 19:01

tyle ile masz w nocy w pokoju starczy Ci
#1876716 Rośliny do terrarium tropikalnego dla gekona.

Napisany przez TheKiwi na 20 kwietnia 2019 - 13:23

jeśli to gekon orzęsiony to nie potrzeba światła i ogrzewania w ogóle, zaufaj mi, trzymam tak mojego i jest zdrowy jak ryba a nawet i lepiej bo całą noc tak hałasuje że nie mogę spać
#1876654 Scynk ognisty na początek?

Napisany przez TheKiwi na 19 kwietnia 2019 - 11:53

Witam, hoduje gatunek jaszczurki rzadko spotykany w hodowlach i chciałem trochę o nim opowiedzieć.

 

Wstęp:

Scynk ognisty to rodzaj scynka z rodziny Scincidae. Mojego scynka mam ponad rok i przez ten czas zdążyłem zaobserwować kilka ciekawych zachowań tego gatunku.

 

Wybór zwierzaka:

Scynk ognisty to dość spokojny gatunek i łatwy do oswojenia (mój oswoił się po tygodniu), jest  dość ''nieśmiały''. Przesiaduje większość swojego życia w podłożu a wychodzi tylko by się wygrzać albo by coś upolować. Choć wydaje się że nie sprawi problemów to jednak trzeba bardzo dużo pracy włożyć by zapewnić mu dobre warunki.

 

Podłoże:

Podłoże powinno być wilgotne lecz nie za suche. najlepiej żeby jeszcze pozwalało zwierzęciu łatwo się poruszać w nim. Wykluczyć powinno się jeszcze piasek ponieważ może dostać się do oczu co nie jest przyjemnym wydarzeniem. Osobiście korzystam z rozmoczonych kostek włókna kokosowego i sprawiają się świetnie. Trzeba uważać żeby nie wybrać podłoża którym zwierzak może się zaczopować. Jeśli zwierze zacznie kichać po tym jak wyjdzie na powierzchnie nie trzeba się martwic! Po prostu wydobywa kawałki podłoża z nosa by nie dostały się głębiej.

 

Jedzenie:

Młodszym scynkom najlepiej podawać różnej maści świerszcze,larwy mącznika młynarki,karaczany(te nie szczególnie lecz jeśli nie masz nic innego w domu to ok) lub małe drewnojady. Większym osobnikom trzeba podawać więcej jedzenia ponieważ mają większe zapotrzebowanie na składniki odżywcze,dobrymi owadami do spełnienia tego warunku będą szarańcza oraz większe drewnojady. Scynkom najlepiej podawać pokarm zróżnicowany oraz żywy. Scynki lubią gonić za ofiarą(pomimo ich małych nóg) a potem się nią bawić.

 

Rozpoznanie płci:

U młodych jest to trudne więc trzeba trochę poczekać aż podrośnie. Samice różnią się od samców tym że mają trochę dłuższą szyję z lekkim wcięciem w niej. Należy unikać trzymania dwóch samców razem.

 

Oświetlenie i temperatura:

Scynk nie wymaga dużego wkładu w oświetlenie lecz bez oświetlenia w ogóle, nie będzie chciał jeść i źle się do przyczyni to jego zdrowia. W terrarium w którym trzymam mojego zwierza panuje za dnia 27 °C a w nocy 22. W moim terrarium jest też przedział na strefę oświetloną oraz zacienioną, strefa zacieniona zajmuje 1/4 powierzchni terrarium(rozmiar nie ma znaczenia ponieważ moim zdaniem w każdym terrarium taka strefa powinna się znaleźć)

 

Rozmiary terrarium:

80x40x35 szer./wys./głebokość

 

 

scynk 2.jpg na górze samiec na dole samica

 

scynk.jpg

 

zdjęcia nie moje.

 

© 2001-2024 terrarium.pl. Serwis wykorzystuje pliki cookies, które są wykorzystywane do emisji spersonalizowanych reklam. Więcej. Korzystając akceptujesz Regulamin.