Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

zdrowie

- - - - -  
Robale

• Zamknięty temat Ten temat jest zablokowany
10 odpowiedzi na ten temat

#1 izowita

izowita
  • Terrarysta
  • Z nami od: 5265 dni
  • Polska / Śląskie / Zawiercie

Napisany 18 październik 2005 - 17:03

jakis czas temu w kupce mojego żółwia zauwazyłam malenkie robaczki.
Wybralismy sie wtedy wspólnie do weterynarza który po zbadaniu kupki przepisał Fenebandazol.
Pierwszą porcje podałam zółwiowi z jedzeniem nastepnego dnia a druga miałam podać po miesiacu.
Tak tez zrobiłam.

Kilka dni po pierwszej dawce znalazłam w kupce kilka robalków a stan zółwia i jego ochota na brykanie poprawiła sie. W nastepnych kupkach juz nie zaobserwowałam robali.
A po drugiej dawce którą podałam 5 dni temu - żółw dzisiaj zrobił kupkę w której był taki sam robalek ale jeden strasznie długi - jakies 3 cm.
Ciekawa jestem dlaczego jest taki duzy?

Czy to prawidłowe ? i w ten sposób własnie odbywa sie usuwanie robali ze dopiero pod koniec leczenia padaja te najwieksze szyuki ?
czy isc do weta aby powtórzyc odrobaczanie ?

Jak przebiegało odrobaczanie waszych zółwi ?

Podobne tematy: Robale     x

#2 hanzel

hanzel
  • Oczekujący
  • Z nami od: 5475 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Toruń

Napisany 18 październik 2005 - 17:19

po pierwszym podaniu leku nie zaobserwowalem duzej ilosci pasozytow w kale, po drugiej dawce tak, zaczely sie pojawiac "niteczki", byly widoczne golym okiem. Dopiero trzecie badanie kału wykazało brak larw i jaj pasozytów. Za kilka miesiecy rutynowo powtorze badanie.

#3 izowita

izowita
  • Terrarysta

Napisany 18 październik 2005 - 18:31

tyle ze ten robalek nie był ledwie widoczny - tylko ogromny i to mnie martwi.

Bo nie wiem czy mimo leku ten robal sobie tak podrósł w zółwiku
Czy był juz taki wielki i dopiero kolejna porcja leku dała mu radę :)
No i czy jest ich wiecej w takim razie.

Zastanawiam sie czy nie powtórzyc kuracji za jakiś miesiąc.
Moja pani weterynarz sugerowała powtórzenie kuracji dla pewnosci ale dopiero po dwóch - trzech miesiacach .
I teraz nie bardzo wiem jak postąpić

#4 RobertM

RobertM

Moderator: Kameleony

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 4401 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 18 październik 2005 - 22:00

Fenbendazol lepiej podawać cztery razy, tzn. jeden raz, potem po 2-3 dniach drugi raz. I po 2-4 tygodniach też podać dwukrotnie w takich samych odstepie co 2-3 dni.
Może dawka leku była zbyt mała ? Jednorazowo powinno być 50-100 mg substancji na kg wagi ciała. Jeśli był to Fenbendazol żel dla kotów to w 1 cm żelu znajduje się 100 mg substancji. Łatwo policzyć jeśli zna się wagę żółwia.

#5 hanzel

hanzel
  • Oczekujący

Napisany 18 październik 2005 - 22:01

zrobic badanie kału, to wyjasni sprawe, jak beda jaja pasozytow to znaczy ze trzeba powtorzyc odrobaczanie.

#6 izowita

izowita
  • Terrarysta

Napisany 18 październik 2005 - 22:05

żówik ma 100 gr - miałam dwie porcje w specjalnie odmierzonej strzykawce przez pania weterynarz
jesli jest tak jak piszesz to po przeliczeniu mysle ze leku było wystarczajaco .

Ja po prostu chcę wiedziec czy to ze te robale po podaniu leku wychodza jest normalne?
No bo chyba ze wychodza z kałem to znaczy ze lek działa

#7 izowita

izowita
  • Terrarysta

Napisany 18 październik 2005 - 22:06

no ale to badanie kału to dopiero za jakis czas bo teraz jest swierzutko po podaniu leku.

Najpierw miała podany fenebendazol w proszku po dwóch dniach ponownie i cała ta kuracja powtórzona po 2 tygodniach .
Po miesiecznej przerwie jedna dawka fenebendazolu w zelu i po kolejnym miesiacu ponownie

A tak wogółe to po jakim czasie mozna powtórzyć odrobaczanie aby nie zaszkodzić żółwiowi ?

#8 hanzel

hanzel
  • Oczekujący

Napisany 18 październik 2005 - 23:39

wydaje sie ze dawka leku byla spora i powinna załatwic sprawe ale moze pan Zajaczkowski wypowie sie na ten temat. Dla pewnosci badanie kalu oczywiscie pozniej warto powtorzyc to wykluczy mozliwosc nie sprawdzenia sie leku, a slyszalem ze jest to mozliwe i w tym wypadku konieczna bedzie zmiana leku.

#9 RobertM

RobertM

Moderator: Kameleony

• Moderator.nieaktywny
  • Z nami od: 4401 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 18 październik 2005 - 23:53

Oczywiście jeśli to nie są obleńce, ale płazińce np. tasiemiec to Fenbendazol nie zadziała. Na szczęście te pasożyty są znacznie rzadsze u żółwi niż obleńce.

#10 izowita

izowita
  • Terrarysta

Napisany 19 październik 2005 - 08:07

owszem wybieram sie do weterynarza za jakiś czas

ale wydaje mi sie ze lak działa skoro po każdorazowej dawce znajdowalam w kupce wydalone robale.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).