Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

początkujący ptaszniki

- - - - -  
Do jakiego rozmiaru tak naprawdę dorasta C.Elegans?

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 Przmklt

Przmklt
  • Terrarysta
  • Z nami od: 351 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 08 wrzesień 2019 - 22:46

Witam wszystkich serdecznie,

od jakichś 4 miesięcy hoduję 2 ptaszniki Cyriocosmus Elegans. Obecnie omawiane robaczki są w stadium rozwoju około L6 oraz jakieś L7-8. Udało mi się ostatnio zmierzyć "starszego z nich" (który wydaje się proporcjonalnie nieco mniejszy) i nie jestem pewny ale wydaje mi się iż jego długość ciała wynosi około 2,5 cm - czyli tyle ile ów pająk ma osiągnąć domyśle. Jednak wydaje się on być dosyć mały i średnio wybarwiony w porównaniu z robalami których zdjęcia widoczne są w necie... Nie wiem czy źle to mierzę i czegoś nie ogarniam, czy po prostu ten pająk jest taki malusi i tak ma być.

Wszędzie w necie jest napisane iż docelowym terra dlań jest takie o wymiarach 10x10x10 cm, jednakże ja obecnie go trzymam w małym braplaście 7x7x4,5h i przyznam szczerze że wydaje się ono być dla niego idealne, więc zakładam że większe domyślne mieszkanko przeznaczone jest dla większego pajaka...

Mam zatem wielką prośbę.. czy byłby ktoś kto hoduje omawiany gatunek ptaszników kto mógłby wrzucić zdjęcie dorosłego i dużego C.Elegans, w taki sposób żeby widoczny był rozmiar w porównaniu z czymś co daje realny punkt odniesienia? (nie wiem, jakaś linijka, zapalniczka, świerszcz bądź coś podobnego)?

Do niniejszego posta załączam zdjęcie moich pajączków zrobione jakiś tydzień temu gdzie większy osobnik świeżo po wylince (około 1 tygodnia) znajduje się w kliszówce natomiast mniejszy (i przed wylinką) znajduje się w moczboxie (robiłem dla nich nowe pojemniki ponieważ stare były przeznaczone na czas moich wakacji i celem lepszego utrzymania wilgotności było w nich więcej ziemii, mchu itp).

Dajcie proszę znać czy mogę się spodziewać że będą jeszcze większe, i jeżeli macie jakąś opcję to podrzućcie fotkę.

Korzystając z okazji, chciałbym podpytać o jeszcze jedną rzecz. Moje pająki, dosłownie przez cały czas siedzą pod ziemią (dokładnie do pod kawałkiem korka dębowego który jest "wkopany" w ziemię"). Dajcie proszę znać czy wynika to z normalnego zachowania tych pająków, czy może jest im za zimno albo jest jakiś problem z wigotnością.. Dodam tylko że trzymam je w temp pokojowej i zraszam pojemnik jakoś raz na 2 dni psikając na jedną ściankę, mech oraz mniejszą ilość ogólnie po pojemniku. Wydaje mi się że skoro robaczki normalnie linieją to raczej mają dosyć optymalne warunki życia i nie powinny narzekać i się kitrać gdzieś po kątach ;p.

Będę szalenie wdzięczny za odpowiedzi na pytania które zadałem. Jeżeli ktoś ma jakieś jeszcze rady którymi chciałby się podzielić w obrębie tego gatunku i mając na względzie mój lichy stan doświadczenia terrarystycznego - to będę szalenie wdzięczny.

Edytowany przez Przmklt, 08 wrzesień 2019 - 22:47.

Podobne tematy: Do jakiego rozmiaru tak naprawdę dorasta C.Elegans?     x

#2 sad_mad

sad_mad
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4704 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kostrzyn

Napisany 09 wrzesień 2019 - 08:18

Nie ma zdjęć. 

czy po prostu ten pająk jest taki malusi i tak ma być.

Dokładnie tak. :)

Wszędzie w necie jest napisane iż docelowym terra dlań jest takie o wymiarach 10x10x10 cm, jednakże ja obecnie go trzymam w małym braplaście 7x7x4,5h i przyznam szczerze że wydaje się ono być dla niego idealne, więc zakładam że większe domyślne mieszkanko przeznaczone jest dla większego pajaka...

Nie ma czegoś takiego jak za duże terrarium, zaś docelowe wymiary powinny uwzględnić pewną warstwę podłoża (lubią kopać) + wystrój (kryjówka itp.). 

Korzystając z okazji, chciałbym podpytać o jeszcze jedną rzecz. Moje pająki, dosłownie przez cały czas siedzą pod ziemią

Normalka. :) 

#3 Pandora W hodowli

Pandora
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2318 dni
  • Polska / Podlaskie / Suwałki

Napisany 09 wrzesień 2019 - 13:05

Mój maluch jest L5 i mieszka w pojemniku 9 cm na 6 cm na 5 cm wysokości i jak widać ma tam mnóstwo miejsca.

Jeśli chodzi o chowanie się to tak lubi on kopać ale szczerze mówiąc to mój najaktywniejszy pajączek ciągle go widzę jak łazi a właściwie to biega po pojemniczku.

To zdecydowanie mój ulubiony pajączek bo jest bardzo aktywny kopie, plecie pajęczyny, aktywnie poluje.

Zachowanie tak jak i wielkość to tez trochę sprawa osobnicza bo są mniejsze i większe sztuki z tego samego gatunku.

L7-8 to jeszcze młode pajączki powinne więc jeszcze troszkę podrosnąć.

Załączone pliki

#4 Przmklt

Przmklt
  • Terrarysta
  • Z nami od: 351 dni
  • Polska / Śląskie / Gliwice

Napisany 09 wrzesień 2019 - 22:45

Cześć!

przyznam szczerze, że jestem w ciężkim szoku..

Mije pająki mają o wiele wiele mniejsze pojemniki, a tak naprawdę ciężko jest zauważyć że coś w nich mieszka (mimo iż są nieco większe od Twojego robaczka... to nie brzmi dobrze :P). Jedyne co, to pod kawałkiem korka który dostały są wyrąbane górki wykopalin spod niego. Nie ma mowy o tak odjechanej pajęczynie jak u Ciebie...

Zastanawiam się, co może być tego powodem, ponieważ mam takie pająki dwa, i aż ciężko uwieżyć żeby akurat mnie trafiły się takie mruki które nie wyłażą z norek. Po głębszej chwili zastanowienia, podejrzewam że powodem tego mogę być... ja oraz moje zbyt częste gmeranie w pojemnikach oraz fakt iż przynajmniej raz-dwa dziennie zdarza mi się je podnosić i przyglądać się im itp.

Pandora, bądź tak dobra i zechciej odpowiedzieć na kilka pytań, bo patrząc na to co reprezentuje Twój pojemnik, wychodzę z założenia że Twój przepis na życie dla tego gatunku jest bardziej ogarnięty.

• Powiedz mi proszę jak często karmisz robala, otwierasz pojemnik albo ogólnie "wprawiasz go w ruch"?
  • W jakim miejscu orientacyjnie znajduje się pojemnik z pająkiem? W moim przypadku jest on pod oknem dachowym dzięki czemu nie świeci na niego słońce. Problem jest taki że w związku z ostatnim ochłodzeniem (14-19 C) jest nieco zimnawo i zastanawiam się czy pająk na tym nie cierpi..
  • Jak często zraszasz/nawadniasz pojemnik i w jaki sposób?

Jak Ci się chce, to opisz jakoś ogólnie jak wygląda Twoja hodowla i Twoje poczynania względem pupilka.. będę wdzięczny ;p

#5 Emcet W hodowli

Emcet
  • Terrarysta
  • Z nami od: 204 dni
  • Polska / Lubelskie / Świdnik

Napisany 10 wrzesień 2019 - 08:23

Może nie są aktywne, bo mają za niską temperaturę. Jako optimum podawane jest 26-28st.C. Wilgotność 70-80%, czyli względnie wysoka ale nietrudna do utrzymania. Jeśli cały czas do niego zaglądasz to dajesz mu do zrozumienia, że nie jest bezpieczny w swoim pojemniku. Takie stresowanie w połączeniu z zaniżoną temperaturą może skutkować tym, że pająk chowa się pod ziemią. Spróbuj go dogrzać i dać mu spokój. Co do wilgotności to zależy od pojemnika, wentylacji, ilości podłoża oraz innych elementów podtrzymujących wilgoć. Mogę Ci powiedzieć jedynie tyle, że mając pajuny o podobnych wymaganiach, ale w dużych szklanych terrariach z żywymi roślinami (przykładowo 25x25x40cm) to wilgotność kilka centymetrów powyżej torfu (tu mam zamontowaną aparaturę pomiarową) właściwie rzadko kiedy sama spada poniżej 70% i nie wymaga zraszania. Jednak chociaż raz w tygodniu staram się strzelić wodą po ściankach, dla stworzenia tropikalnego wyglądu i profilaktycznie gdyby pająk był za głupi żeby znaleźć pojemniczek z wodą. Tak więc jeśli nie jesteś pewny co do wilgotności to kup higrometr lub zrób grubą warstwę torfu, wtedy na którymś poziomie na pewno pająk znajdzie optimum.

#6 Pandora W hodowli

Pandora
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2318 dni
  • Polska / Podlaskie / Suwałki

Napisany 10 wrzesień 2019 - 08:35

Powiedz mi proszę jak często karmisz robala, otwierasz pojemnik albo ogólnie "wprawiasz go w ruch"?

Zaglądam bez otwierania codziennie, karmie raz w tygodniu.

W jakim miejscu orientacyjnie znajduje się pojemnik z pająkiem? W moim przypadku jest on pod oknem dachowym dzięki czemu nie świeci na niego słońce. Problem jest taki że w związku z ostatnim ochłodzeniem (14-19 C) jest nieco zimnawo i zastanawiam się czy pająk na tym nie cierpi..

Pojemnik stoi na dogrzewanej półce gdzie jest tak stale około 25 - 25,5 C

Jak często zraszasz/nawadniasz pojemnik i w jaki sposób?

Mam porostu cześć pojemniczka stale wilgotna którą zraszam zwykłym spryskiwaczem tak na oko jak to miejsce wygląda na zbyt suche.

Mój nie ma żadnej kryjówki zauważyłam że u małych pajączków świetnie jako kryjówka sprawdza się chips kokosowy chowają się sobie pomiędzy większymi kawałkami.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).