Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

aspekty prawne

- - - - -  
Kupno węża w Czechach a rejestracja w Polsce

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
18 odpowiedzi na ten temat

#11 piotrek2351

piotrek2351
  • Terrarysta
  • Z nami od: 685 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 10 wrzesień 2019 - 17:13

To powiedzcie mi teraz jedno. Mam już ladnych parę lat moje gady. Kupiłem bez dokumentów bo Czesi nic mi nie dali a ja najzwyczajniej nie wiedziałem że trzeba takowe mieć. Co teraz gdybym jednak zdecydował się je zarejestrować? Jak to zrobić i czy to wogóle możliwe?

Podobne tematy: Kupno węża w Czechach a rejestracja w Polsce     x

#12 polwlkp

polwlkp
  • Terrarysta
  • Z nami od: 536 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Gniezno

Napisany 10 wrzesień 2019 - 19:46

Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania...
Jeśli pójdziesz z taką wersją jaką przedstawiasz na forum do starostwa to OCZYWIŚCIE nic nie załatwisz. Pozostaje kontakt ze sprzedawcą, uzupełnienie brakujących dokumentów...
Trzeba było trochę wcześniej pomyśleć, czy na giełdzie w Czechach znalazłeś się przypadkowo, jako laik, przejazdem? Coś wątpie...

#13 adamkraka W hodowli

adamkraka

Marudny Koordynator w działach nie tylko wężowych

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2388 dni

Napisany 10 wrzesień 2019 - 20:21

Z relacji znajomych obecnych na tej giełdzie chodzilo o dokumenty. Sprzedaż kręgowców nie jest zabroniona, wszędzie powtarza się o kregowcach i podpiera sie art. 10 podpunktem A i B gdzie o kregowcach nie ma ani słowa. Plotka powtórzna 100 razy staje się faktem - no nie w tym wypadku, w samym artykule 10 jest napisane o zwierzętach domowych, w uzupełnieniu do tej ustawy jest wyszczególnione że zwierzęta domowe w mysl ustawy to zwierzeta towarzyszace takie jak psy, koty i fretki. W uzupełnieniu również jest napisane dlaczego mamy taki zapis i czemu ma zapobiegać (pseudohodowlom psow i kotow). Tak więc nie trzeba mieć dg aby sprzedawać nadwyżki hodowlane wystawach, giełdach czy targaca. Druga ważna kwestia to sprzedaż swoich nadwyżek jako dg bedzie nie zgodna z prawem.
Teoretycznie wniosek przewiduje możliwość rejestracji na oświadczenie, ustawa chyba też zezwala, ale urzedy to urzędy.

#14 polipo

polipo
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3648 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 10 wrzesień 2019 - 20:29

@adamkraka Mógłbyś rozwinąć czemu sprzedaż nadwyżek jest niezgodna z prawem? bo to mnie bardzo zaskoczyło. Jeżeli chodzi o działalność gospodarczą to zasugerowałem się regulaminem dla wystawców jednej z Warszawskich giełd tutaj cytuje jeden z podpunktów " W związku z art. 10a ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt prywatni wystawcy mają całkowity zakaz sprzedaży zwierząt kręgowych na terenie targow!" Co więcej rozmawiałem z wystawcami którzy sprzedają bezkręgowce bez dg i okazało się że w tej chwili nie tylko zabrania się sprzedaży ale również wystawiania kręgowców tylko na pokaz. To jak to w końcu jest z tymi targami?

#15 piotrek2351

piotrek2351
  • Terrarysta
  • Z nami od: 685 dni

Napisany 10 wrzesień 2019 - 22:08

Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania...
Jeśli pójdziesz z taką wersją jaką przedstawiasz na forum do starostwa to OCZYWIŚCIE nic nie załatwisz. Pozostaje kontakt ze sprzedawcą, uzupełnienie brakujących dokumentów...
Trzeba było trochę wcześniej pomyśleć, czy na giełdzie w Czechach znalazłeś się przypadkowo, jako laik, przejazdem? Coś wątpie...

Q... Pytam tylko jak zarejestrować skoro nie mam kwitu. Nie nie znalazłem się przypadkowo i jechałem po konkretne gadziny.

#16 adamkraka W hodowli

adamkraka

• Koordynator działów

Napisany 10 wrzesień 2019 - 22:25

Tak to jest jak się nie czyta ustawy tylko wierzy jakiemuś idiocie. Przeczytaj art 10 ustawy o ochronie zwierząt potem moją wypowiedź. A co do sprzedaży nadwyżek przez dg. Jest tak że jako dg musisz sie z tego rozliczyć, nadwyżka hodowlana gadów nie podlega opodatkowaniu (do jakiejś tam kwoty) musiał byś jako osoba prywantna sprzedać je swojej działalności, co bedzie już kolidowało z przepiasami podatkowymi, rozliczyć ich zakup i ich sprzedaż. Hodowla sama w sobie nie podlwga pod dg tylko działalność rolniczą tam sprawa jest o tyle że musiał byś sam dokładnie posprawdzać przepisy, ja to weryfikowłem sobie z 3-4miechy temu i z przepisow wynika że jako osoba prywatna prowadzaca hodowle mozesz sprzedawac nadwyzki, jako dg nie bo hodowla nie jest dg, jako dg możesz kupic zwierzaki, potem je sprzedac jesli udokumentujesz posiadanie ich przez okres dluzszy niz 2 miesiące mozesz sprzedac je omijajac podatek, jesli krócej musisz odprowadzić haracz. Generalnie od strony dg. mnie przepisy nie interesowały więc dokladnie nie jestem w stanie ich przytoczyć, do zweryfikowania w ustawach.

Ps. Organizatorzy sami tych ustaw chyba nie czytali.

#17 Shaezaar

Shaezaar
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4110 dni
  • Polska / Opolskie / Brzeg

Napisany 11 wrzesień 2019 - 04:49

Q... Pytam tylko jak zarejestrować skoro nie mam kwitu. Nie nie znalazłem się przypadkowo i jechałem po konkretne gadziny.

Skoro tak było i wiedziałeś po co jedziesz, to pewnie wiedziałeś też o tym jaką te zwierzęta mają cenę, jakie warunki trzeba im zapewnić, czym karmić itp. A wiedza o tym czy podlegają rejestracji w Polsce to jest dokładnie ta sama kategoria co powyższe. Zdobywa się ją przed kupnem a nie po... Teraz to pozostaje tylko poproszenie jakiegoś hodowcy z Czech o wystawienie lewego papieru i granie głupa, że dopiero je kupiłeś. W Polsce nikt ci nie wystawi, bo przecież wcześniej te gady też musiałyby być zarejestrowane u "poprzedniego" właściciela... A tak poza tym to podrabianie dokumentów też legalne nie jest. 

Mało tego... wyobraź sobie sytuację, gdzie na twoim osiedlu został znaleziony wąż znajdujący się na CITES. Nikt do niego się nie przyznał, była akcja, wezwano służby, szukają winnych... i pech chciał, że ktoś z mundurowych pogadał z twoim życzliwym sąsiadem, który widział albo się domyślał co w domu masz. Zaraz jest wjazd na chatę i pytanie o dokumenty oraz o to czemu twoje zwierzęta nie są zarejestrowane. Nie dość, że wlepiają ci grzywnę za twoje, to lustrują wszystkie twoje kontakty i na koniec jeszcze przybijają cudze...

#18 polipo

polipo
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3648 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 11 wrzesień 2019 - 10:02

1) Co do dg widzę, że ma to sens ponieważ spotykałem się już wielokrotnie z interpretacjami, iż chów gadów i nadwyżki podlegają pod działalność rolniczą co więcej jedyny kod PKD pasujący do danej sytuacji to 01.49.Z Chów i hodowla pozostałych zwierząt z tym wyjątkiem, że w objaśnieniu mamy "-produkcję skór zwierząt futerkowych, gadów lub ptaków w gospodarstwach hodowlanych,"  a gospodarstwo hodowlane to nic innego jak działalność rolna tak jak pisałeś i tu pojawia się kolejne pytanie...

Czy mając gospodarstwo rolne i rozmnażając gady mogę sprzedawać je jako produkt z mojego gospodarstwa? Tu prawdopodobnie pokuszę się na złożenie wniosku o interpretacje przepisów ponieważ z czymś takim jeszcze się nie spotkałem.

2) Niestety co do zwierząt domowych sytuacja jest bardzo nie jasna, ponieważ art. 4 ust. 17  ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt mówi:

„zwierzętach domowych” – rozumie się przez to zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane przez człowieka w charakterze jego towarzysza;

Co za tym idzie jest to bardzo ogólna terminologia trochę lepsze wyjaśnienie znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/zwierzeta-domowe

''Zwierzęta domowe to zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zwierzęta tradycyjnie przebywające wraz z człowiekiem w jego domu lub innym odpowiednim pomieszczeniu, utrzymywane w charakterze towarzysza. Podstawowym kryterium zaliczenia zwierzęcia do kategorii zwierząt domowych jest cel utrzymywania takich zwierząt, tj. zaspokojenie potrzeb emocjonalnych, jako ozdoba lub towarzysz człowieka (dotyczy nie tylko psów i kotów lecz także zwierząt takich jak np. gryzonie, fretki, króliki i inne utrzymywane przez człowieka w domu).''

Reasumując dla nas hodowców są to zwierzęta hodowlane (w celu dalszego rozmnażania), natomiast dla nabywających stają się zwierzętami domowymi (służą jako zaspokojenie potrzeb emocjonalnych lub jako ozdoba). Widać organizatorzy nie tyle nie zapoznają się z ustawami co rozkładają przysłowiowy "dupochron" ponieważ interpretacja przez urzędnika może być wszelaka.

3) Jeżeli to wszystko jest tak problematyczne to czy nie łatwiej sprzedawać na umowę kupna-sprzedaży z nałożeniem podatku na stronę sprzedającą i zapłacić te 2% i mieć spokój? przecież za każde 1000zł to tylko 20zł podatku a formalnie wszystko się zgadza. Może ktoś praktykuje coś takiego?

@adamkraka

#19 adamkraka W hodowli

adamkraka

• Koordynator działów

Napisany 11 wrzesień 2019 - 22:53

Nie umiem na telefonie znaleźć uzupełnienia do ustawy, w którym czytałem że przez zwierzeta domowe nalezy rozumieć zwierzeta tradycyjne towarzyszace takie jak kot, pies. Gady zwierzętami tradycyjnymi nie są. Generalnie w tym uzupełnieniu bylo napisane dlaczego takie zapisy zostały użyte i co miały eliminować, tj pseudohodowle psow i kotów. Co do dupochronu "zakaz sprzedaży kręgowców" to moim zdaniem idiotyzm, nie ma slowa o kregowcach, przepisy są tak sformułowane że spokojnie można zrobić regulamin giełdy stosujący się do przepisów "zakaz sprzedaży zwierząt domowych w myśl art 10a i b ustawy o ochronie zwierząt" i przepis brzmiał by poprawnie a nie głupio.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).