Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

aspekty prawne

- - - - -  
Kupno węża w Czechach a rejestracja w Polsce

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
18 odpowiedzi na ten temat

#1 Shudar

Shudar
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1403 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Kłodzko

Napisany 08 wrzesień 2019 - 19:01

Cześć, 

Za tydzień jadę na giełdę do Ostravy z zamiarem większych zakupów w tym zakup pierwszego węża którym jest Pyton regius. Jak to ma się z rejestracją takiego węża gdy kupie od czeskiego hodowcy ? Będę musiał tłumaczyć dokumenty ? 

Przy okazji polecacie sprawdzonych hodowców którzy będą w Ostravie ? 

Dzięki

Podobne tematy: Kupno węża w Czechach a rejestracja w Polsce     x

#2 piotrek2351

piotrek2351
  • Terrarysta
  • Z nami od: 678 dni
  • Polska / Opolskie / Opole

Napisany 08 wrzesień 2019 - 21:12

Może to nie rozwiązanie ale ja wszystkie moje jaszczurki i węże kupiłem właśnie w Ostrawie. Nie dostałem na żadnego gadziora kwitu i po prostu nie rejestrowałem ich w Polsce.

#3 adamkraka W hodowli

adamkraka

Marudny Koordynator w działach nie tylko wężowych

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2380 dni

Napisany 09 wrzesień 2019 - 07:34

@piotrek2351 tak jesteś nieodpowiedzialny i prosisz się o kontrolę i wlepienie niezłej kary pieniężnej pisząc o tym publicznie.

@Shudar skorzystaj z tego wzoru https://www.terrarium.pl/topic/186316-wzor-dokumentu-pochodzenia-na-okazy-z-aneksow-b-i-c/

niech sprzedawca Ci go wypisze na miejscu, nie powinno być problemu z rejestracją na ten dokument

#4 szymon1998 W hodowli

szymon1998
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2354 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Krotoszyn

Napisany 09 wrzesień 2019 - 12:58

Ja nie miałem problemów z papierami, sprzedający mieli je na miejscu i wypisywali na bieżąco.
W urzędzie też nie było problemu.

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

#5 piotrek2351

piotrek2351
  • Terrarysta
  • Z nami od: 678 dni

Napisany 09 wrzesień 2019 - 20:51

Mam moje gadziny już ładnych pare lat i nie mam żadnych problemów nie mając papierów.

#6 szymon1998 W hodowli

szymon1998
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2354 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Krotoszyn

Napisany 09 wrzesień 2019 - 20:53

Bo Cię nikt nie podkablowal i nie było potrzeby przeprowadzenia żadnej kontroli przez urząd :)

Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka

#7 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3197 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 09 wrzesień 2019 - 21:47

@piotrek2351 prosiłbym jednak nie zachęcać innych do nielegalnych działań. To nie forum od nielegalnego przemytu, a co do dokumentów są one konieczne szczególnie wtedy, gdy chcemy sprzedać lub przekazać takie zwierzę komuś innemu. Na jednej giełdzie z Krakowa złapali jakiś czas temu mężczyznę, grozi mu do 5 lat więzienia za brak dokumentów: https://www.wprost.pl/kraj/10210325/mezczyzna-chcial-sprzedac-egzotyczne-zwierzeta-zagrozone-wyginieciem-grozi-mu-do-5-lat-wiezienia.html

Powracając jednak do przypadku @Shudar podejrzewam, że przez urząd zwierzę pozyskane bez dokumentu będzie traktowane jako zwierzę pozyskane nielegalnie, tutaj chyba nie ma odstępstw. Jeśli uzyskasz dokument, to kwestia jego tłumaczenia będzie zależała od urzędu. Z tego co się przewinęło tutaj przez forum, niektóre urzędy wymagają tłumaczenia, niektóre nie.

#8 polipo Online

polipo
  • Terrarysta
  • Z nami od: 3641 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 10 wrzesień 2019 - 08:12

@Vulpes90 to na pewno chodziło o brak dokumentów? czy ogólnie o handel kręgowcami bez prowadzonej działalności gospodarczej?

#9 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1924 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 10 wrzesień 2019 - 08:38

Z gazet tego się nie dowiemy, bo cała ta afera z tym katowickim handlarzem, a raczej sposób jej opisywania przez nieznających się na niczym dziennikarzy wygląda śmiesznie.

"Zabronione prawem", "zagrożone wyginięciem", "nielegalne okazy"...

Pewnie faktycznie po prostu nie miał papierów. Mam nadzieję, że papiery się odnalazły, albo jakoś zostały uzupełnione, np. wykazał, skąd miał te zwierzęta.

Trudno mi uwierzyć lub pojąć, że nadal opłaca się nielegalnie sprowadzać kemeleony jemeńskie, legwany zielone i żółwie stepowe. To nie są jakieś drogie okazy rzadkich gatunków.

Póki jednak urzędnicy nie zakazali jeszcze hodowcom-amatorom przetrzymywania/hodowli/sprzedaży/rozmnażania wszystkiego z wyjątkiem plastikowych dinozaurów osobiście wolę zajmować się gadami nie-CITESowymi.

#10 Vulpes90

Vulpes90

Koordynator działów, Pomocny w dziale Agama brodata, Budowa, osprzęt, Terraria dla jaszczurek i sprawy techniczne

• Koordynator działów
  • Z nami od: 3197 dni
  • Polska / Opolskie / Kluczbork

Napisany 10 wrzesień 2019 - 15:58

Wydaje mi się, że w tym wypadku chodziło o dokumenty, jeśli w ogóle można wierzyć gazetom. Wypisywano tam tylko gatunki, które są w CITES.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).