Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium - oświetlenie

- - - - -  
Tarrarium 40x40x90 oświetlenie led.

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
5 odpowiedzi na ten temat

#1 HuciQ

HuciQ
  • Terrarysta
  • Z nami od: 410 dni
  • Polska / Śląskie / Będzin

Napisany 15 sierpień 2019 - 02:09

Witam

Planuje zbudowanie paludarium/wiwarium w terrarium 40x40x90. Rośliny nie jakieś wyszukane na początek. ze zwierząt jeszcze nie wiem co:) Jak zbuduje to dobiorę coś do możliwości zbiornika. W dole jakiś zbiornik wodny z ( jeżeli będzie to możliwe roślinami). Jako, że terrarium jest wysokie napotkałem trudności z doborem oświetlenia, Wcześniej się nad tym nie zastanawiałem a okazał się to temat na co najmniej doktorat. Tematy na forum przeglądałem (na pewno nie wszystkie i nie tak dokładnie.) Postanowiłem założyć swój.

Ceny gotowych rozwiązań oświetlenia dla akwariów i terrariów są bardzo wysokie jak dla mnie. Tak w ogóle nie zrobiłem kosztorysu całego przedsięwzięcia i to był błąd:D ( terrarium już mam). Więc wolał bym rozwiązanie budżetowe.

Przeglądając forum  napotkałem rozwiązania kosztowo mi odpowiadające. Piszę tu o sztywnych belkach LED. Np. tu https://www.terrarium.pl/topic/499428-moje-40x40x60/?p=1809173

Czy informacje w tym poście są aktualne? Czy może w naszym wspaniałym 2019 roku są już jakieś inne lepsze rozwiązania?

Jeżeli są aktualne to czy była by szansa by ktoś napisał co musiał bym kupić i w jakiej ilości by odpowiednio doświetlić takie terrarium ( ahh ta wysokość). Dokupić jakieś soczewki?

I co mi będzie dodatkowo potrzebne do zmontowania tego. Lutownice ogarnę od kogoś:D

Jak z odprowadzaniem ciepła? Potrzebne jakieś radiatory, wiatraczki? Gdzieś czytałem, że się grzeją ledy.

I prosił bym też osoby zaznajomione w temacie roślin ( na tym mi najbardziej zależy by zbiornik jak najbardziej przypominał tropiki) jaką konfigurację wybrać. Informacji w internecie tyle ( sporo czytałem) tym mam więcej wątpliwości czy 6500k czy 8000k dla roślin. Tu wychodzi brak wiedzy podstawowej pewnie, żeby przesiać ziarno od plew.

Podobne tematy: Tarrarium 40x40x90 oświetlenie led.     x

#2 divines

divines
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 14 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 15 sierpień 2019 - 07:52

Cześć,

Również kompletnie się nie znam na oświetleniu, a z faktu że moje futrzaki zaczynają rosnąć porządnie, myślę również o oświetleniu i złapałem przypadkowo temat z "świetlówką wybarwiającą".

Co do spektrum roślin to wiem że są barwy których nie będziemy widzieć, a rośliny bardzo potrzebują UV i niebieskiego jeśli dobrze pamiętam.

Dziadek Gugl podrzucił mi coś takiego: 

Świetlówka wybarwiająca ryby i rośliny o barwie dziennej 10000K. Jej światło doskonale wybarwia kolor niebieski np.

Pytanie czy nic się nie stanie moim pyszczką przy takim stanie jasności ?

Edytowany przez divines, 15 sierpień 2019 - 07:54.

#3 Moloch

Moloch
  • Terrarysta
  • Z nami od: 544 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Nakło nad Notecią

Napisany 15 sierpień 2019 - 17:12

Ja zrobiłem już parę belek LED tego typu do swoich terrariów. Zastosowałem mieszankę ledów 6500k,8500k(lub 10000k roznie podawali) oraz ledów full spectrum( dla roślin niby).Do tego jakiś prosty sterownik i poprzyklejane wszystko klejem termoprzwodzącym do samej belki. No i oczywiście radiatory do każdego Leda obowiązkowo.

#4 HuciQ

HuciQ
  • Terrarysta
  • Z nami od: 410 dni
  • Polska / Śląskie / Będzin

Napisany 15 sierpień 2019 - 22:25

Tzn jeżeli chodzi o te LEDy aluminiowe + profile aluminiowe to chyba nie potrzeba jakiś radiatorów specjalnych?

A jak jest z power ledami? trochę więcej roboty z nimi ale dużo mocniejsze widzę są. Może lepiej kupić takie power ledy polutować na jakiejś pcb prostokątnej czy kwadratowej i dodać do nich soczewki zmniejszające kąt świecenia do 60 np.  Nie wiem czy dam radę to sam zrobić:D nigdy nie lutowałem nawet.

Te soczewki się przykleja? Tyle jest na necie różnych zdań na temat doświetlania terrarum roślinnego, że już sam nie wiem co myśleć. Czytałem np, że nieważne są lumeny tylko PAR. Czyli, że musiał bym zainstalować bardzo dużo diod o spektrum niebieskim i czerwonym by docierały także do dna zbiornika. Ale nie chcę, żeby wszystko było w tych barwach w nim:D

#5 divines

divines
  • Nowy terrarysta
  • Z nami od: 14 dni
  • Polska / Łódzkie / Łódź

Napisany 16 sierpień 2019 - 05:34

Z tego co wiem sa takie spektra i odcienie ze nie zobaczysz wielkiej roznicy pomiedzy niebieskim czerwonym i bialym. Power led chyba wlasnie cos takiego ma.

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka

#6 Moloch

Moloch
  • Terrarysta
  • Z nami od: 544 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Nakło nad Notecią

Napisany 16 sierpień 2019 - 19:36

Chodziło mi właśnie o power ledy. Przylutowanie ich nie powinno być problemem. Na YouTube jest parę poradników jak to zrobić. A co do soczewek to nie mam pojęcia, nigdy ich nie stosowałem bo moje terraria nie przekraczały 60cm wysokości.
"Czyli, że musiał bym zainstalować bardzo dużo diod o spektrum niebieskim i czerwonym by docierały także do dna zbiornika." To są właśnie ledy full spectrum o fioletowym kolorze. Jak zastosujesz mieszankę ze zwykłymi 6500 i 8500 to ten fiolet nie będzie się bardzo rzucał w oczy

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).