Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

terrarium

- - - - -  
Właściwe oświetlenie dla P. madagascariensis grandis

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
4 odpowiedzi na ten temat

#1 sad_mad

sad_mad
  • Terrarysta
  • Z nami od: 4671 dni
  • Polska / Wielkopolskie / Kostrzyn

Napisany 12 sierpień 2019 - 09:18

Doberek,

zakupiłem dla mojej dziewczyny terrarium z jaszczurką (za jej chęcią i zgodą, tak dla czepialskich :))- P. madagascariensis grandis. 
Terrarium w pełni urządzone, Phelsuma mieszkała w nim podobno około 1.5 roku. Na ten moment sprawdzamy dokładniej temperaturę oraz wilgotność, mamy też zamiar dorzucić trochę roślin i bambusa. Jedyny problem mam z oświetleniem, gdyż w ogóle sie na tym nie zna. .

Jak widać w tym terrarium są 2 żarówki tak exo-terra- Repti Glo i (chyba) Basking Spot. Właściwą temperaturę taki zestaw utrzyma na 100%, mam  tylko wątpliwość co do właściwej dawki promieni UV i wystarczającej ilości światła. Będziemy wymieniać Repti Glo, gdyż ma ona już rok, kwestia jest taka, czy powinniśmy ponownie kupić świetlówkę kompaktową? Tzn. czy taka świetlówka 5.0 będzie wystarczającym źródłem promieni?

Co do doświetlania- odziedziczyłem od sprzedającego również taki śmieszny pasek LED. Jedyne co o nim wiem to to, że świeci jasno. :D Jak mogę sprawdzić, czy taki paseczek będzie świecił odpowiednim światłem dla jaszczura? 

Załączone pliki

Podobne tematy: Właściwe oświetlenie dla P. madagascariensis grandis     x

#2 VisibleNoise Online W hodowli

VisibleNoise

Koordynator w działach początkujący

• Koordynator działów
  • Z nami od: 2193 dni
  • Polska / Dolnośląskie / Wrocław

Napisany 12 sierpień 2019 - 13:48

Żarówki koniecznie trzeba zabezpieczyć specjalnymi koszyczkami.

#3 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1895 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 12 sierpień 2019 - 13:51

Ja powiem to, co mówię zawsze i już wielokrotnie napisałem na forum: dla jaszczurek jak felsumy czy anolisy lampy powinny być poza terrarium, ponad sufitem z siatki aluminiowej.

Co do UVB, to najgorszym źródłem sztucznego UVB są kompakty. Lepiej byłoby tam dać rurę. Pasować będzie tylko 36 cm 14W.
Ale w ostateczności może być kompakt 5%.

Terrarium zdecydowanie za ciemne. Ciemny korek na ściankach dodatkowo je ściemnia i nic tego nie zmieni, chyba że wymiana tła na coś jaśniejszego (np. korek Virgin).

W każdym razie, gdyby to zostawić tak, jak jest (wymieniwszy kompakt UVB na nowy), to dodałbym tam dobre oświetlenie led o barwie 6500-8500K.

(Pisałem jednocześnie z @VisibleNoise).

#4 sad_mad

sad_mad
  • Terrarysta

Napisany 12 sierpień 2019 - 13:52

Zapomniałem o tym wspomnieć, ale to jak najbardziej jest już w planach. Zanim jednak cokolwiek kupię to muszę to dostosować do rodzaju oświetlonka, które docelowo zostanie. 

Edit:

dla jaszczurek jak felsumy czy anolisy lampy powinny być poza terrarium, ponad sufitem z siatki aluminiowej.

Jakbym organizował sprawę od początku, to zapewne bym to tak zrobił, jednakże skoro mam gotowca, to będę pracował z tym, co mam. Dodam koszyczki i będzie git. ;)

Co do UVB, to najgorszym źródłem sztucznego UVB są kompakty. Lepiej byłoby tam dać rurę. Pasować będzie tylko 36 cm 14W.
Ale w ostateczności może być kompakt 5%.

Terrarium jest jednak stosunkowo niewielkie, miejsca w których felsumka przebywa- stosunkowo ograniczone. Dlatego wydawało mi się, że kompakt powinien tutaj w zupełności wystarczyć, ale przyznaję, że w ogóle się na tym nie znam. Jeżeli wg Ciebie będzie miało to znaczący wpływ na zdrowie i samopoczucie jaszczurki to zamontuję rurkę. 

dodałbym tam dobre oświetlenie led o barwie 6500-8500K.

Istnieje możliwość budżetowego sprawdzenia barwy paska ledowego, który już posiadam? 

Dzięki za odpowiedzi- jeżeli macie jeszcze jakieś uwagi/porady/opiernicz to ja chętnie przyjmę.

Edytowany przez sad_mad, 12 sierpień 2019 - 14:01.

#5 sad_mad

sad_mad
  • Terrarysta

Napisany 13 sierpień 2019 - 22:14

Sorry za post pod postem, ale mam nowe pytanka i chce sobie zrobić bumpa, bo mi się trochę spieszy. :)

https://egzotic-room.com/produkt/arcadia-pokrywa-oswietleniowa-ip67-wraz-ze-swietlowka-11w-7-uvb-forest-t5-g23/

Ta świetlówka będzie ok? Czy powinna być 14w 5.0 lub 10.0? Postanowiliśmy jednak przenieść swietlowke nad terrarium, na siatkę aluminiowa...

I tutaj 2 pytanie- czy uciecie kawałka sufitu terrarium jest możliwe? Bez jego odklejania.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).