Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

odmiany barwne

- - - - -  
Zabawy z genetyką Neoholthele incei

Najlepsza odpowiedź Jacekk343, 10 sierpień 2019 - 19:14

Na wstępie chce tylko dodać że nie rozmnażałem nigdy Neoholothele incei oraz jestem dosyć świeżym hodowcą ptaszników, jednak studiuje biotechnologię więc trochę o genetyce wiem. 

Z tego co napisałeś dochodzę do wniosku że u... Idź do najlepszej odpowiedzi w tym temacie

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
2 odpowiedzi na ten temat

#1 Erm W hodowli

Erm
  • Terrarysta
  • Z nami od: 518 dni
  • Polska / Łódzkie / Ozorków

Napisany 10 sierpień 2019 - 16:51

Witajcie.

Jako iż moja samiczka N. incei 'gold' osiągnęła 2,8 DC na pusto, postanowiłem zapoznać ją z kawalerem i po raz pierwszy podjąć próbę rozmnożenia ptaszników. Przeglądając działy o rozmnożeniu natrafiłem na informacje, że możliwości jest kilka. Z tego co udało mi się wyczytać, znaleźć :
'gold'+'gold'=100% 'gold'
'gold'+nominał=100% het'gold'
'gold'+het'gold'=50% 'gold' i '50% het'gold'

Bardzo mnie zastanawiało, co w przypadku het+het i wiem, że:
'het'gold'+het'gold'=25% 'gold', 50% het'gold', 25% nominałów

Chyba, że się mylę, to proszę mnie poprawić.

Zostało mi jednak pytanie, na które odpowiedzi nie znalazłem - A co w przypadku połączenia:
nominał+het'gold'=?

Czy potomstwo wyjdzie 100% nominalne, czy może trafić się potomstwo het?

[edit] W tytule powinno być Neoholothele, zjadłem literkę...

Edytowany przez Erm, 10 sierpień 2019 - 16:54.

Podobne tematy: Zabawy z genetyką Neoholthele incei     x

#2 Jacekk343

Jacekk343
  • Terrarysta
  • Z nami od: 199 dni
  • Polska / Kujawsko-pomorskie / Golub Dobrzyń

Napisany 10 sierpień 2019 - 19:14   Najlepsza odpowiedź

Na wstępie chce tylko dodać że nie rozmnażałem nigdy Neoholothele incei oraz jestem dosyć świeżym hodowcą ptaszników, jednak studiuje biotechnologię więc trochę o genetyce wiem. 

Z tego co napisałeś dochodzę do wniosku że ubarwienie u Neoholothele incei jest dziedziczone zgodnie z prawami Mendla. 

Odmiana "Gold" jest recesywna w stosunku do odmiany normalnej, oznaczmy ją jako "aa". 

Normalne ubarwienie jest za to cechą dominującą, zapiszmy ją jako "AA".

Het "Gold" jest nosicielem genu warunkującego pojawienie się zabarwienia charakterystycznego dla odmiany 'Gold" jednak jego ubarwienie jest takie jak u osobników "Normal", ten przypadek zapiszmy jako "Aa". 

W wyniku krzyżowania stosunki ilości młodych o danych odmianach będą dokładnie takie jak napisałeś.

Kiedy chcemy przewidzieć jakie maluszki wyjdą nam kiedy skrzyżujemy osobnika "Normal" (AA) z osobnikiem het "Gold" (Aa), możemy wykorzystać prostą krzyżówkę genetyczną. Pozwoli ona nam graficznie zasymulować ubarwienie osobników potomnych. 

Zacznijmy od rozpisania rodziców oraz gamet tych rodziców. 

Rodzice: Normal AA x Het gold Aa 

Gamety: Normal = A i A, Het gold= A i a 

Gamety czyli komórki płciowe które zabierają w sobie jedną z odmian interesującego nas genu wpisujemy w poziome i pionowe kratki 

Po wpisaniu uzupełniamy luki wewnątrz krzyżówki spisując z nich po jednej gamecie zgodnie z krzyżówką od każdego z rodziców

Załączony plik  Zrzut ekranu 2019-08-10 o 20.08.04.png   20,33K   5 pobrań

Powinno nam wyjść coś jak na tym obrazku 

Z krzyżówki tej wynika że z takich rodziców otrzymamy 50% "Normal" i 50% osobników het "Gold"

Myślę że pomogłem jednak w razie wątpliwości odpowiem na pytania. 

#3 Erm W hodowli

Erm
  • Terrarysta
  • Z nami od: 518 dni
  • Polska / Łódzkie / Ozorków

Napisany 10 sierpień 2019 - 19:37

Przecież to takie proste, że sam na to nie wpadłem... Zgadza sie, że barwa dziedziczona jest prawem Mendla i 'gold' jest genem recesywnym. Dzięki za wyczerpującą odpowiedź.

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).