Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

aspekty prawne

- - - - -  
Rejestracja kameleona

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
15 odpowiedzi na ten temat

#11 Kakakamyk

Kakakamyk
  • Terrarysta
  • Z nami od: 32 dni
  • Polska / Śląskie / Racibórz

Napisany 26 lipiec 2019 - 21:39

Bardziej opłaca się montować dwie lampy, jedna UVA a druga UVB? Czy w takim przypadku gdyby temperatura w terrarium była w normie i w pokoju taka sama to czy mogłabym ją wyłączyć, żeby nie pobierała prądu? Bo ta aktualna żarówka jest 2w1 i ma 125W. Agama siostry ma taką samą tylko 80W. Co sądzicie?

Edytowany przez Radagast, 07 sierpień 2019 - 10:01.
Zdublowany tekst usunąłem.

Podobne tematy: Rejestracja kameleona     x

#12 Kasperek1985

Kasperek1985
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1593 dni
  • Polska / Lubuskie / Nowa Sól

Napisany 26 lipiec 2019 - 22:25

Bardziej opłaca się montować dwie żarówki. Jedna UVB (moim zdaniem najlepsza jest świetlówka rurowa z odbłyśnikiem, UVB jest dostępne na całej długości terra, jak zabezpieczysz styki prądowe to od samej świetlówki kamyk się nie poparzy i może być montowana wewnątrz terra), a druga zwykła żarówka grzybkowa 20-40 W w zależności jaką masz temperaturę w pomieszczeniu. Zużyjesz co najmniej połowę mniej prądu, efekt ten sam, a nawet lepszy. Jak będziesz budować nowe terra to poczytaj posty na ten temat, tak jak wcześniej radzono, dobra wentylacja dla kameleona jest niezbędna.

Edytowany przez Kasperek1985, 26 lipiec 2019 - 22:32.

#13 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1902 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 27 lipiec 2019 - 09:30

To, co masz, to zapewne lampa rtęciowa MVL. Kiedyś pisano, że takimi lampami powinno się tylko gada naświetlać po kilka godzin dziennie albo co dwa dni, bo mają zbyt wielką moc, etc....

Zresztą, są to bardzo awaryjne lampy.

Jeśli już 2w1 to najlepsze są metalohalogeny (MH), które oprócz tego, że dają ciepło, UVA i UVB, to mają też właściwą barwę światła (w przypadku dobrych lamp, z tymi słabej jakości może być różnie).

Było o tym trochę na forum:

https://www.terrarium.pl/topic/471908-zarowki-3w1-pytanie-o-doswiadczenie-z-tymi-slabszymi-7080w-hqi-mvl-hid/

https://www.terrarium.pl/topic/477989-lampy-metalohalogenowe-lucky-reptile-bright-sun/

https://www.terrarium.pl/topic/473714-swietlowka-uvb-zasieg-promieniowania/ 

https://www.terrarium.pl/topic/511759-metalohalogeny/

ale i kilka innych ciekawych wątków.

Albo można faktycznie świetlówkę rurową i lampę grzewczą, czyli taki standard. Przy czym rury T5 są znacznie lepsze od T8, ale też więcej prądu biorą (gdy się bierze pod uwagę proporcję długość/moc).

#14 Kakakamyk

Kakakamyk
  • Terrarysta

Napisany 02 sierpień 2019 - 12:55

Sprawa załatwiona :) hodowca przesłał dokument potwierdzający legalność pochodzenia zwierzęcia i wczoraj z samego rana zawiozłam dokumenty do starostwa. Mimo, iż to nie był skan a zdjęcie dokumentu w trochę kiepskiej jakości,to udało się przekonać panią, że nabyłam kamyka legalnie. W dodatku wizytówka, wyciąg z konta i paragon były dobrym dowodem. Pozostało mi czekać aż przyślą potwierdzenie. Pani z Ochrony Środowiska powiedziała, że dostają dosyć dużo tego typu dokumentów właśnie dlatego, że zwierzę zostało zakupione w Czechach. Kameleon ma 3 i pół miesiąca, ok. 22 cm i waży 35 gram. Dziś rano zauważyłam, że na prawej przedniej łapce zaczyna schodzić mu skóra. Później zaobserwowałam to samo na drugiej, tyle, że lewej tylnej. Wilgotność utrzymuje się przy 40%, 30°C, pod lampą większa. W nocy temp 26°C a wilgotność 54%. Terrarium, przypominam wymiary 30x30x80 (długość x szerokość x wysokość) zraszane 2 razy dziennie. Rano zjadł 7 robaków, świerszcze i mączniki. Zobaczę po powrocie z pracy jak postępuje wylinka. Powinnam podnieść mu wilgotność do 60% czy nawet więcej?

#15 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1902 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 07 sierpień 2019 - 10:03

Obserwuj i przy problemach z linieniem koniecznie podnieś wilgoć. Ale na czas linienia to i tak dobry pomysł.

#16 Kakakamyk

Kakakamyk
  • Terrarysta

Napisany 07 sierpień 2019 - 10:10

Na początku miesiąca zaczął linieć z łap. Potem była przerwa a wczoraj, kiedy wyczyściłam mu terrarium zaczął zrzucać resztę jak dziki. Dziś został mu ogon i brzuch.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).