Skocz do zawartości

1 raz na nowej odsłonie? | Problemy z zalogowaniem?

aspekty prawne

- - - - -  
Rejestracja kameleona

• Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Proszę się zalogować aby odpowiedzieć
15 odpowiedzi na ten temat

#1 Kakakamyk

Kakakamyk
  • Terrarysta
  • Z nami od: 33 dni
  • Polska / Śląskie / Racibórz

Napisany 24 lipiec 2019 - 08:49

Wczoraj dowiedziałam się, że kameleona w Polsce trzeba zarejestrować. Czytałam kiedyś o ich hodowli, oglądałam filmiki ale to było parę lat temu więc mogłam zapomnieć już o tym fakcie. Swojego mam dopiero od niedzieli. Kupiłam go w Czechach na giełdzie, która odbywa się tam raz na miesiąc. I tutaj zaczynają się schodki. W Czechach nie ma obowiązku rejestracji kameleona ale facet jakby powinien pokazać mi jakiś papierek, że te kameleony są z legalnej hodowli a tego nie zrobił. Sama też nie zapytałam bo nie rozumiem dobrze po czesku no a on słabo mnie rozumiał. Do rejestracji zwierzaka potrzebuję dokumentu od tego sprzedawcy no ale on nic mi nie dał. Jedyne co mam jako dowód, że go tam kupiłam to zdjęcia, które mama zrobiła kiedy wracaliśmy do domu. I co mam teraz zrobić? Na rejestrację mam 2 tygodnie, kameleon ma swoje terrarium o wymiarach 30x30x80 (długość x głębokość x wysokość), żarówka UVA/UVB 125W, dostaje jeść robaki a oprócz sztucznej roślinki ma również krzaczek Bazyli, który sobie podjada. Staram się utrzymywać wilgoć i temperaturę aby nie przekraczała 60% i 40°C w dzień a w nocy nie spadała poniżej 20°C. Przeczytałam taki post, że do kobiety przyszła policja i zapytała o dokumenty, które potwierdzą że ten kameleon jest z legalnej hodowli. Za ich brak grozi grzywna do 5 tys zł albo areszt. Nie znam się na prawie :( jeśli ktoś mógłby mi coś doradzić w tej kwestii byłabym bardzo wdzięczna. Zależy mi na moim kameleonie, staram się dbać o niego jak najlepiej czytając wpisy na różnych forach. Odbyłam też rozmowę z pracownicą sklepu zoologicznego w galerii, w której pracuję. Na pytania, na które znałam już odpowiedź ona odpowiadała mi dokładnie tym samym co znaczy, że zna się na ich hodowli. Załączam zdjęcia terrarium i Eddiego. Pozdrawiam wszystkich.

Załączone pliki

Podobne tematy: Rejestracja kameleona     x

#2 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2568 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 24 lipiec 2019 - 09:28

Wstaw mu cieńsze gałązki, aby mógł po nich chodzić - zasada jest taka: po objęciu łapkami gałązki paluszki nie mogą na siebie nachodzić. I takiej grubości gałązek szukaj. Najlepiej zerwać na dworze i wstawić bez liści, ale z korą, żeby kamyk się nie ześlizgiwał. Nie polecam tyczek bambusowych ze sklepu ogrodniczego - są bardzo śliskie i zwierzak spada z nich. Pamiętasz, że kameleony nie widzą stojącej wody ? Musi ona kapać - reagują na ruch. Kup fontannę, wodospad lub dripper. Spryskuj go codziennie. Nie podawaj drewnojadów. Pamiętaj o suplementacji: wapń bez wit D3 + witaminy z D3 ( wit 1 x tyg).

Co do spraw prawnych nie potrafię Ci pomóc. Możesz z kimś zagadać o dokumentach ( pamiętaj, że to nie jest legalne) lub - i to jest chyba najlepsze dla Ciebie rozwiązanie - cisz się swoim kamykiem bez rozgłosu. Jeśli będziesz miała jakieś pytania oczywiście pytaj tu na forum, ale odpuść np. wstawianie jego zdjęć na fejsa i ogłaszanie światu, że masz cudownego Jemena : )

#3 Kakakamyk

Kakakamyk
  • Terrarysta

Napisany 25 lipiec 2019 - 10:40

Od rana dzwonię do starostwa jak zdobyć taki dokument potwierdzający pochodzenie kamyka. Udało się i 15 minut temu wysłałam hodowcy z Czech e-mail z prośbą o wypełnienie tego dokumentu i podesłanie mi go. Załączyłam tam również jego wizytówkę, którą zabrałam, paragon oraz wyciąg z konta mamy. Znajomy taty ma pytona i on musiał mieć na niego papiery bo to zwierzę niebezpieczne jak mówił. Ten facet nie widział sensu rejestrować kameleona bo: nie ugryzie, jak ucieknie to nie przeżyje i będzie po ptakach. Poczekam na e-mail od tego hodowcy i spróbuję jednak go zarejestrować o ile się da. A co do kwestii wyposażenia terrarium... Myślałam właśnie o zmianie wnętrza ale nie wiem jakie gałęzie mogę mu dać. Brzoza się łuszczy i boję się czy się zaczopuje. Na dnie nic nie ma choć siostra mówiła, że najlepszym rozwiązaniem będzie torf kukurydziany a nie kokosowy. Sama nie wiem. Ona z resztą ma agamę brodatą i to jest jej pierwszy gad podobnie jak w moim przypadku Eddie to mój pierwszy kameleon. Drzew mam dużo w ogrodzie tylko boję się, które mogę mu dać. Owocowe, orzech, musi być suche czy świeżo ścięte... Gdzieś czytałam, że można mu podawać wapno dla ptaków. Mam akurat takie. Ścieram je na pył i posypuje nim dwa robaki na sześć. Karmię go rano po 2 godzinach od włączenia lampy bo później idę do pracy. Spryskuję mu bazylię, którą ma na dole terrarium. Lubi ją czasem obgryzać. Planuję zbudować mu większe terrarium jak będziemy robić remont mojego pokoju. Przerobię na ten cel szafę. Co do picia. W przyszłym terrarium będzie miał fontannę ale na chwilę obecną chcę mu zrobić taki dripper z zawieszonego plastikowego kubka a krople wody będą spadać na dno do podstawki. Nie wiem czy to dobre rozwiązanie więc byłabym wdzięczna za opinię w tej kwestii. Nie pogardzę również jakimiś instrukcjami do prostej budowy czegoś co będzie potrzebne mojemu kamykowi albo sprawi, że poczuje się lepiej :) mam FB ale ostatni raz byłam na nim chyba w kwietniu. Nie interesuje mnie przeglądanie tego typu rzeczy i nie należę do osób, które postują 30 razy na dzień. Z góry dziękuję za tę radę w kwestii wystroju. Jak będę mieć pewność, które gałązki mogę mu dać to oczywiście je zamontuję. Postaram się nie pod lampą bo jest dosyć spora i boję się, żeby się nie poparzył. Pozdrawiam :)

#4 Jaguś

Jaguś
  • Terrarysta
  • Z nami od: 2568 dni
  • Polska / Mazowieckie / Warszawa

Napisany 25 lipiec 2019 - 13:23

Gałązki z drzew liściastych wyłącznie. Ja mam z wierzby płaczącej i z lipy o różnej grubości. Wsadziłam do terra świeżo zerwane - pilnuj tylko, czy gałązki nie pleśnieją ( m.in. dlatego wkładaj bez liści). Spryskuj też samego gada - uniknie problemów z wylinką. Kup witaminy dla gadów z wit D3 np takie :

oraz wapń bez wit D3: 

Bez wit D3 choćby jadł łyżkami wapń to go nie przyswoi, stąd konieczna suplementacja.

Co do picia to możesz go dopajać ręcznie ( ok. 2 ml) np pipetą lub strzykawką ( z boku pyska, nie na wprost bo się zakrztusi), dzieląc podawanie wody na 2-3 raty i czekając, aż połknie poprzednią porcję.

Edytowany przez Jaguś, 25 lipiec 2019 - 13:40.

#5 Kasperek1985

Kasperek1985
  • Terrarysta
  • Z nami od: 1593 dni
  • Polska / Lubuskie / Nowa Sól

Napisany 26 lipiec 2019 - 02:51

Wszystko powyższe ok, ale jeżeli gadzina jest zdrowa to nie ma sensu podawanie wody pipetą. Wystarczy spryskać terra i wnętrze, a kamyk krople sobie spije jak będzie chciał. Jemen to gadzina półpustynna i nie potrzebuje wysokiej wilgotności, ani ciągłego dostępu do wody. Spryskanie raz dziennie w zupełności wystarczy, krople spije, a pryskanie na gadzinę nie ma sensu, jak nie jest chora to z wylinką sobie poradzi, Suplementacja jest potrzebna jak i dostęp do UVB i UVA przez które przyswaja suplementacje i odpowiednio trawi. Suche gałęzie będą ok, mokre mogą pleśnieć. Wykorzystaj jak najbardziej kubaturę terrarium, kameleony latać nie potrafią ale chętnie przechadzają się różnymi ścieżkami (w szczególności młode). Powodzenia w hodowli, a wszystkie info znajdziesz na tym forum, wystarczy poszukać ;)

#6 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1903 dni
  • Polska / Małopolskie / Kraków

Napisany 26 lipiec 2019 - 09:30

Terrarium powinno być większe, ale skoro kamyk mały, a Ty planujesz większe za jakiś czas, to w porządku.

Ja tylko radzę przede wszystkim zrobienie czy kupienie terrarium z siatką aluminiową w suficie, tak, żeby wszystkie lampy można było dać poza terrarium, czyli poza zasięgiem kameleona.
Dripper umieszczony ponad siatką będzie też lepiej działał, niż umieszczony ponad blachą perforowaną.

Co do gałązek, polecam wierzbę. Najlepsze są takie gałęzie lekko już suche, są bardziej chropowate, lepszy uchwyt dla kamyka.

Jeśli się nic nie uda ze sprzedawcą, to radzę tak, jak @Jaguś. Aż dziw, że w Polsce mamy takie przepisy... kiedyś słyszałem o historii jakiegoś Czecha, którzy sprzedawał kameleony i na giełdzie na Sląsku miał problemy, bo była kontrola, a on nie wiedział, że w Polsce trzeba mieć te papiery na takie gady, jak kameleon jemeński. To się tak łatwo mnoży, że nie opłaca się przemycać.

#7 Kakakamyk

Kakakamyk
  • Terrarysta

Napisany 26 lipiec 2019 - 12:10

Taką aluminiową siatkę ma na górze ale zaledwie pasek po środku gdzie kabel od lampy przechodzi. Drugi taki ma gdzie kończą się „drzwiczki" od terrarium. Jego następnym domem będzie szafka, która aktualnie jeszcze jest w użyciu ale będę mieć później nowe meble. Czekam aż siostra wyprowadzi się z pokoju. Czy gałęzie z brzoskwini się nadają? Mam kilka takich drzew i niektóre gałęzie już są suche więc mogłabym dać je kamykowi zamiast wyrzucać. Jeśli nie znajdę materiałów po dobrej cenie do budowy poidła to kupię fontannę albo niewielki wodospad.

#8 greml1n

greml1n
  • Terrarysta
  • Z nami od: 648 dni

Napisany 26 lipiec 2019 - 12:40

Taką aluminiową siatkę ma na górze ale zaledwie pasek po środku gdzie kabel od lampy przechodzi. Drugi taki ma gdzie kończą się „drzwiczki" od terrarium.

Z tego co widzę, to jest pasek z blachy perforowanej a nie z siatki. Zaleca się aby cały sufit był z siatki, gdyż dobra wentylacja jest bardzo istotna dla kameleonów. Przy zbyt słabej wentylacji mogą łatwo nabawić się chorób płuc. Przyjmuje się, że prawidłowa wentylacja dla jemenów to cały sufit i przynajmniej dwie ściany terrarium z siatki. Ja osobiście hoduję swoje kameleony w terrariach całkowicie zbudowanych z siatki. Coś w tym stylu: https://www.google.com/search?q=flexarium&rlz=1C1GCEA_enGB822GB822&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiT74_Fv9LjAhV-TxUIHWXyBbEQ_AUIESgB&biw=1455&bih=754#imgrc=9NMaAgzaWWG6aM:

#9 Radagast

Radagast

Czarodziej jaszczurczy

• Koordynator działów
  • Z nami od: 1903 dni

Napisany 26 lipiec 2019 - 12:41

To, co masz w tym terrarium, to blacha perforowana. Jeśli umieścisz lampy nad taką blachą, większość, jeśli nie prawie wszystkie promienie UVA i UVB zostaną zablokowane.
Siatka aluminiowa blokuje mało tych promieni, bo jest mniej metalu.

Nawet robiąc terrarium z szafki łatwo zrobić sufit z siatki aluminiowej. A tylko wtedy umieszczanie lamp poza terrarium ma sens.

#10 greml1n

greml1n
  • Terrarysta
  • Z nami od: 648 dni

Napisany 26 lipiec 2019 - 13:21

Nawet robiąc terrarium z szafki łatwo zrobić sufit z siatki aluminiowej. A tylko wtedy umieszczanie lamp poza terrarium ma sens.

Zgadzam się. Taką siatkę można zakupić w prawie każdym sklepie budowlanym. Dodatkowo w przypadku kameleonów nie widzę innego wyjścia jak sufit z siatki i lampy poza terrarium. Te małe spryciule łapią się wszystkiego, a do żarówek lecą jak głupie bo są ciepłe. Istnieje więc duże ryzyko poparzeń, które już mogą być fatalne w skutkach.

0 terrarystów przegląda to forum

0 zarejestrowanych terrarystów, 0 gości, 0 anonimowych terrarystów

© 2001-2019 Copyright by terrarium.pl. Korzystając z serwisu akceptujesz pliki cookies (punkt 1.8 regulaminu).